Kapslové kávovary: který je ten nejlepší?

Chcete se začít věnovat domácí přípravě kávy a v této oblasti zatím nemáte moc zkušeností? Preferujete nápoje na bázi espressa, ale do jejich přípravy nechcete investovat příliš mnoho času a peněz? Hledáte levnější řešení do menších prostor? Právě pro vás by mohly být kapslové kávovary tou správnou volbou.

Kapslové kávovary totiž nabízí:

 • maximální uživatelskou jednoduchost,
 • velmi přívětivou cenu
 • a zároveň nabízí poměrně velký výběr káv a nápojů, které si na nich můžete připravit.

V následujícím článku pro vás shrneme jejich základní znaky, výhody, ale i slabiny a navíc vám i nabídneme srovnání modelů, kterým jsme se v našich recenzích doposud věnovali.

Funkce a specifika kapslových kávovarů

Kapslové kávovary jsou jeden z posledních trendů ve světě domácí přípravy kávy. Stejně jako mnoho dalších spotřebičů dnešní doby je jejich hlavní funkcí a předností jednoduchost a bezúdržbovost. Přístroje tohoto typu se snaží přípravu kávy běžnému uživateli co možná nejvíce ulehčit. Jejich společným znakem bývá minimum ovládacích prvků, nižší výkon a tlak, ale zároveň i velmi přívětivá cena a poměrně velký sortiment nápojů, které vám dokážou připravit. Díky kapslovým kávovarům tak mohou i uživatelé, kteří se jinak o přípravu kávy nezajímají, připravit dle kvality použitých kapslí výtečné kávové nápoje. Pojďme se nyní postupně podívat na jejich hlavní znaky a silné i slabé stránky.

Jednoduchost a minimalismus

Jednoduchost ovládání je rozhodně znak, který všechny kapslové kávovary spojuje. Typický postup při přípravě snad jakéhokoliv nápoje na tomto typu kávovaru zahrnuje pouze vložení kapsle do kávovaru a stisknutí tlačítka, které spustí extrakci obsahu kapsle. Některé druhy nápojů pak maximálně vyžadují použití dvou různých kapslí v příslušném pořadí. Například v případě káv s mléčnou pěnou, mezi které se řadí například cappuccino, vám první kapsle připraví espresso a druhá jemnou mléčnou pěnu. Určité přístroje pak dále poskytují výběr mezi přívodem horké a studené vody pro přípravu letních variant vaší oblíbené kávy.

Právě tato hlavní vlastnost vás pravděpodobně buď přesvědčí ke koupi tohoto typu přístroje, nebo naopak zcela odradí. Kapslové kávovary se kvůli ní rozhodně nehodí pro ty z vás, kteří by s přípravou kávy chtěli experimentovat a pro které je její příprava rituálem, o který se blíže zajímají. Naopak zcela vhodné jsou pak pro uživatele, jež nehodlají do kávy investovat více času a preferují její jednoduchou a čistou přípravu. Z tohoto hlediska se také hodí pro prostředí malých kanceláří, kde při přípravě kávy jednoduše není čas ztrácet čas.

U kapslových kávovarů je nutné v neposlední řadě nutné zmínit jejich designová specifika. Často se jedná o osobité minimalistické výtvory, jež perfektně zapadají do jakéhokoliv moderního interiéru, jak tomu je například u námi recenzovaného modelu Krups Dolce Gusto Oblo. Tyto přístroje navíc oproti plně automatickým kávovarům nezaberou tolik místa.

Snadná údržba

Další vlastností, díky které jsou kapslové kávovary obzvlášť snadné na obsluhu je jejich téměř stoprocentní bezúdržbovost. Ta je zaručena velmi jednoduchým mechanismem, které tyto přístroje používají k extrakci kávy. Kávovaru stačí propíchnout vloženou kapsli speciální tryskou a zapnout přívod vody z jednokomorového bojleru.

Mezi věci, na které je třeba dávat pozor, patří jen pár jednoduchých úkonů, které jistě každý uživatel zvládne. Před každým použitím je nutné zkontrolovat množství vody v nádržce a poté co si kávu vychutnáte již zbývá jen vyjmout použitou kapsli. Jednou za čas je také nutné zkontrolovat a případně vyprázdnit odkapávač umístěný pod hrnkem.

Stejně jako každý jiný kávovar, čelí i automatické přístroje vodnímu kameni. Proto je nutné kávovar jednou za čas odvápnit. Mnohé modely vás na tento jednoduchý úkon samy upozorní. Touto funkcí se může pyšnit mimo jiné námi recenzovaný model Krups Dolce Gusto Piccolo.

Stačí naplnit zásobník na vodu čistou vodou a přidat do ní odvápňovací prostředek. Pak už jen stačí zapnout páčku na přípravu studených nápojů a nechat celý zásobník kávovarem protéct.

Nad rámec těchto snadných úkonů vás však žádná nadbytečná nepříjemná překvapení čekat nebudou a svůj šálek kávy si tak vždy budete moci vychutnat v klidu a bez starostí.

Kávové menu

Výběr káv, které můžete na svém kapslovém kávovaru připravit z velké části závisí na sortimentu kompatibilních kapslí, který jeho výrobce nabízí. Tato skutečnost se dá považovat zároveň za jistou nevýhodu v podobě menší flexibility kapslových kávovarů. Na druhou stranu tak výrobce vždy nastavuje určitou laťku kvalitě své kávy, za kterou ručí. Obecně se dá však říct, že společnosti, které se dnes věnují výrobě kapslových kávovarů, mezi které patří například Krups či Nespresso, ve své nabídce mají velkou škálu kapslí, mezi kterými si jistě vybere i náročný milovník kávových specialit. Jejich nabídka se navíc zejména v posledních letech stále rozšiřuje.

Dnes tak můžete najít kávové kapsle s kvalitní jednodruhovou kávou, ze které si pak připravíte vše, co vás jen napadne:

 • cappuccino,
 • ristretto,
 • espresso macchiato,
 • latte macchiato,
 • caffè latte,
 • ledovou kávu,
 • caffe mocha s čokoládou,
 • překapávanou kávu
 • a nespočet dalších nápojů.

Mimo káv vám zvládnou kapslové přístroje připravit i horkou čokoládu, čaj či jiné speciality.

S kapslovými kávovary připravíte prakticky jakoukoli kávu.
S kapslovými kávovary připravíte prakticky jakoukoli kávu.

Kapsle bez hranic

Pokud by vás přece jenom menší výběr a závislost na jedné značce od koupě kapslového kávovaru odrazovaly, máme pro vás dobrou zprávu. Na trhu s kapslemi se totiž v posledních letech začínají objevovat i alternativy v podobě opakovaně plnitelných kapslí, které vám umožní vybrat si mletou kávu dle vašeho gusta. V takovém případě však samozřejmě musíte počítat se složitější přípravou kávy a chvílí čištění a údržby navíc. Další alternativou jsou pak kávové kapsle, které v posledních letech na trh začínají uvádět i jedny z nejlepších pražíren světa. Díky těmto inovacím tak nikdy nehrozí, že by vás snad kapslový kávovar držel zpátky a všechny trendy kávového světa si budete moci vychutnat i s tímto snadno dostupným, minimalistickým vybavením.

Odpad a ekologická stopa

Nespornou slabinou kapslových kávovarů je jejich produkce odpadu a ekologická stopa. Kapslové kávovary sice nabízí jednoduchou obsluhu a přípravu kávy, ale jejich nevýhodou je nutnost neustálé manipulace s kapslemi. Po přípravě nápoje musíte vždy kapsli z přístroje vyjmout a čelit klasické otázce “Kam s ní?”

Jednoznačná, ekologicky šetrná, odpověď přitom v tomto případě bohužel neexistuje. Kapsle většiny výrobců totiž nejsou recyklovatelné. Tato skutečnost je v dnešní době, kdy se otázka ekologické udržitelnosti a stavu naší planety stává zásadní, snad největší nevýhodou kapslových kávovarů. Kávovar si tak rozhodně nepořídí ti z vás, kterým je toto téma trnem v oku. Možnou alternativou jsou pak kapsle některých výrobců, které buď nabízí opětovné plnění, nebo plnou kompostovatelnost. Takové možnosti však mohou být nákladnější a navíc mohou u běžných výrobců představovat problém s kompatibilitou.

Technické specifikace

V porovnání s plně automatickými kávovary nebo snad dokonce s manuálními pákovými stroji samozřejmě kapslové kávovary zaostávají co se týká možnosti připravit velký počet káv za krátký čas. Díky své velikosti a příkonu také mívají problém udržet stabilní teplotu a tlak vody. Na druhou stranu však jejich síla na extrakci kávy z kapslí bohatě stačí a často jsou i silnější, než na venek vypadají. Jako zástupce typického kapslového kávovaru můžeme vybrat například kompaktní kávovar Krups Dolce Gusto Piccolo, který v tomto ohledu nabízí standardní tlak 15 barů a příkon 1500 W díky kterému bude vaše crema hustá a krémová, jak to na klasickém espressu má být.

zpět na přehled ↑

Co se vyplatí?

Díky jejich popularitě jsou dnes kapslové kávovary na trhu dostupné v opravdu pestré nabídce. U většiny z nich pak platí, že v porovnání s ostatními typy kávovarů jsou relativně finančně dostupné. Přesto je dobré být při výběru obezřetný a věřit především osvědčeným značkám. Jednou z nich je například námi recenzovaná značka Krups – jejich kávovary řady Dolce Gusto jsou již léty prověřené. Na trhu dále můžete narazit i na kapslové kávovary od dalších osvědčených značek jaksou Tchibo, Bosch nebo Nespresso. Kávovary značky Nespresso se ale často pohybují o cenovou třídu výše.

zpět na přehled ↑

Značky kapslových kávovarů

U kapslových kávovarů představují různé značky různá řešení. Výsledkem je, že vám kapslové kávovary mohou připravit poměrně rozdílné nápoje které vám můžou a nemusí chutnat. Na trhu se nachází velká spousta výrobců kapslových kávovarů. V tomto článku si uvedeme ty, se kterými se na českém trhu setkáte nejčastěji.

Kapslové kávovary Krups Nescafé Dolce Gusto

Krups ve spolupráci s Nescafé vytvořil poměrně široké portfolio dostupných nápojů. Kromě standardních nápojů jako je espresso, ristretto nebo delší lungo si samozřejmě budete moci pochutnat i na mléčných nápojích, čajích, nápojích pro děti a mnohých jiných. Pokud by vám oficiální nabídka výrobce nestačila, tak lze vybrat i z nabídky kompatibilních kapslí jiných výrobců či pro plnitelnou kapsli.

Dolce Gusto nabízí opravdové designové kousky.
Dolce Gusto nabízí opravdové designové kousky.

Mléčné varianty nápojů se připravují z dvou různých kapslí. První z nich představuje kávový základ (zpravidla espresso), druhá z nich mléko. Pořadí a množství je uvedeno na každé kapsli.

Některé modely kapslových kávovarů Nescafé Dolce Gusto umožňují automatické vypnutí na základě nastaveného množství vody, které uživatel zvolí před přípravou kávy podle toho, co je uvedeno na kapsli. Levnější modely jsou však zcela manuální a vy tak množství vody budete muset správně odhadnout.

Schopnosti zařízení se odvíjí od jeho ceny, která se pohybuje v rozmezí přibližně od 1000,- do 5000,- Kč. Pokud si pořídíte zařízení v horní polovině portfolia, tak navíc dostanete designový kousek. Vliv na výsledný nápoj bude však minimální.

Z hlediska ekologie není Nescafé Dolce Gusto ideální. Kapsle jsou plastové a výrobce nenabízí žádný recyklační program. Co se týče udržitelnosti, výrobce neuvádí ani zda-li se snaží o udržitelnou výrobu s ohledem na kávové plantáže.

Plastové kapsle a mléko v prášku vás příliš nepotěší
Plastové kapsle a mléko v prášku vás příliš nepotěší, zhodnocení chuti je subjektivní, to necháme na vás.

Kapslové kávovary Bosch Tassimo

Tassimo od výrobce Bosch z hlediska nabíkdy nápojů mezi ostatními výrobci vůbec nezaostává. V nabídce kromě kávových nápojů dále naleznete čaj, čokoládu, nebo i exkluzivní kapsle jako je Oreo nebo Baileys. Mléčné nápoje se stejně jako v případě Nescafé Dolce Gusto skládají z mléčné a kávové kapsle.

Tassimo nabídne u dražších variant kávovarů možnost personalizace.
Tassimo nabídne u dražších variant kávovarů možnost personalizace.

Pokud by vám však nabídka nápojů Tassimo dostačovala, tak potom můžete těžit ze skvěle fungujícího systému čárových kódů, kterým je opatřena každá kapsle. Kávovar tak nastaví pro extrakci konrkétní kapsle vždy ty správné parametry. Vy se tak nemusíte starat ani o nastavování, ani o manuální dohled.

Zařížení se pohybují ve stejných cenových relací jako u konkurence, tedy přibližně od 1000,- do 5000,- Kč. Dražší kávovary však přinášejí zajímavou funkci v podobě personalizace. Každý člen domácnosti si tak může svoji kávu přizpůsobit jak ve smyslu intenzity tak i teploty nápoje.

Z hlediska ekologie je na tom řešení od Tassimo stejně bídně, jako Nescafé dolce gusto. Plastové kapsle s hlinikovým krytem (jako od jogurtu) jsou v papírových boxech, které dále obaluje další plast. O udržitelnosti jak kávových plantážích, tak celého kapslového ekosystému výrobce nic neuvádí.

Z hlediska ekologie jsou tyto kapsle a obaly jedny z nejhorších.
Z hlediska ekologie jsou tyto kapsle a obaly jedny z nejhorších.

Kapslové kávovary Tchibo Cafissimo

Řešení od Cafissimo nabízí na kapslové kávovary poměrně neobvyklý druh kapslí, resp. kávy. Tím jsou kapsle pro přípravu překapávané kávy. Kromě klasického espressa, mléčných nápojů a čase si tak připravíte kávu bez využití vysokého tlaku. S takovým kávovarem se zavděčíte opravdu kadžné návštěvě, nemyslíte?

Cafissimo vám připraví kávu z kapsle a našlehá skutečné mléko.
Cafissimo vám připraví kávu z kapsle a našlehá skutečné mléko.

Mléčné nápoje narozdíl od předchozích značek neřeší další kapslí, ale opravdovým mlékem. Což oceníte jak na chuti kávy, tak na její ceně.

Co se nákladů na pořízení týče, kávovary Tchibo Cafissimo na trhu nijak nevynikají. Přístroje pořídíte přibližně od 1000,- do 6000,- Kč v závislosti na tom, zda se spokojíte s manuální tryskou na šelhání mléka, s automatickým šlehačem, nebo naprosto bez mléčného řešení.

Z hlediska ekologie vám Tchibo Cafissimo udělá radost. Na svých stránkách se pyšní několika certifikacemi. Výrobce myslí jak na udržitelnost deštných pralesů, tak na udržitelnost kávových plantáží a místních komunit. S kapslemi je to o něco horší, ty jsou opět plastové a možnost jejich recyklace výrobce nijak nekomunikuje.

Díky využití klasického mléka alespoň spotřeba plastových kapslí klesne.
Díky využití klasického mléka alespoň spotřeba plastových kapslí klesne.

Kapslové kávovary Nespresso

Ekosystém Nespresso nabídne v porovnání s předchozími výrobci poněkud odlišný zážitek. Začíná to hned u nabídky nápojů. Nespresso nabízí širokou škálu kapslí vlastní produkce. Čaj nebo čokoládové speciality však nenabízí. K dostání jsou i kompatibilní kapsle jiných značek, ty však v ekosystému značky nedávají úplně smysl. Podrobnosti proč to tak je, se dozvíte dále.

Za kapslový kávovar značky Nespresso si připlatíte.
Za kapslový kávovar značky Nespresso si připlatíte.

Mléčné nápoje Nespresso výhradně řeší opravdovým mlékem a šlehačem. Toto řešení výrazně přidá na chuti kávy, sníží náklady na šálek a dá vám jistou kontrolu nad nápojem a rozšíří vám možnosti, co se receptů týče.

Cena nejlevnějších kávovarů startuje těsně pod hranicí 2000,- Kč. Jedná se o přístroje bez šlehače. Ten si můžete dokoupit buď samostatně, nebo zvolit model se šlehačem. Ceny domácích kávovarů se pak dokáží vyšplhat i nad 10 000,- Kč.

Kromě domácích kávovarů nabízí Nespresso i profesionální kávovary. Ocení je hlavně firmy. Společně s těmito kávovary nabízí Nespresso speciální kapsle (menší než pro domácnosti) a doplňkové služby.

Nespresso kávovary nemají mnoho speciálních funkcí jako kapslové kávovary zmiňovaných značek. Zpravidla se jedná o to, že vám kávovar nabídne volbu různé velikosti nápoje a možnost si toto množství přizpůsobit. Šlehání mléka pak umožní nastavení jak z hlediska teploty (teplé/studené), tak z hlediska bohatosti pěny. To je však z hlediska toho, co pro dokonalou italskou kávu potřebujete, naprosto dostačující.

Nespresso si zakládá na ekologii. Nejenže se snaží o udržitelnost produkce, zajišťuje také recyklaci. Pro uživatele těchto kávovarů to znamená, že v kterémkoli butiku značky můžou použité kapsle odevzdat. Pokud se ve vašem okolí butik značky Nespresso nenachází, pak stačí použité kapsle zdarma zaslat zpět do Nespressa. Zde je problém s alternativními kapslemi, které by Nespresso nemuselo přijmout. Kapsle od Nespresso jsou vyrobeny pouze z hliníku, který se může dále využít ve výrobě. Extrahovanou kávu potom výrobce využívá k výrobě hnojiv nebo biopaliv.

Malé, recyklovatelné kapsle z hliníku vás potěší.
Malé, recyklovatelné kapsle z hliníku vás potěší.

Dále ekosystém této značky umožňuje objednání kávy po telefonu a to s dostupností 24/7. Jako zákazník Nespresso si můžete nastavit opakovanou objednávku včetně svozu použitých kapslí.

zpět na přehled ↑

Nejlepší kapslové kávovary

Níže najdete srovnávací tabulku kapslových kávovarů, kterou pro vás připravili samotní uživatelé těchto kávovarů, kteří je hodnotili na portálu Heureka.cz. Jednoduše si tak můžete přesvědčit o kvalitách jednotlivých modelů.

zpět na přehled ↑

Shrnutí

Kapslové kávovary se hodí především pro méně náročné milovníky kávy, kteří nemají zájem do přípravy kávy investovat příliš mnoho času a peněz. Díky minimalistickému designu i mechanismu je jejich hlavní předností jednoduchost obsluhy i údržby. Ocení je především uživatelé, pro které není nastavování chutě kávy vyloženě zábavou, ale rádi si bez starostí pochutnají na dobré kávě. Jejich hlavní nevýhodou je nutnost vybírat ze sortimentu kapslí, který je i přes svůj růst stále méně rozmanitý, než nabídka kávy zrnkové. Díky své menší velikosti také nabízejí méně stabilní teplotu a tlak. Mnohé uživatele také nepotěší jejich nesmazatelná ekologická stopa. Pokud však s těmito nedostatky nemáte problém a hledáte nejjednodušší a cenově dostupné řešení na doma či do malé kanceláře, jsou kapslové kávovary jasnou volbou.