Pákové kávovary: který je ten nejlepší?

V životě každého kávového nadšence a domácího baristy přijde moment, kdy začne uvažovat nad koupí pákového kávovaru do domácnosti. Složitost problematiky této skupiny kávovarů však mnohé aspirující nadšence brzo odradí. To je však veliká škoda – díky své variabilitě a výkonu vám pákové kávovary poskytují plnou kontrolu nad extrakcí kávy. Nač důvěřovat nepřesným automatickým parametrům, když si své espresso můžete připravit přesně podle sebe?

V následujícím článku bychom vám chtěli nabídnout stručný úvod do pákových kávovarů a napomoci zjistit, zda se hodí právě pro vás. Zaměříme se především na detailnější proces přípravy kávy na těchto přístrojích a relativní složitost jejich obsluhy. Dále se budeme věnovat jejich hlavním výhodám i slabinám.

Funkce a specifika

Pákové kávovary cílí především na skupinu uživatelů, kteří se nebojí do jejich každodenního rituálu přípravy kávy investovat o něco času více navíc výměnou za preciznější a kvalitnější šálek jejich oblíbené kávy. Jejich ovládání je povětšinou manuální a přístroj tak v procesu přípravy kávy vyžaduje plnou pozornost.

Pákové kávovary jsou dále náročnější na prostor a kvůli vyššímu výkonu a technologické preciznosti (hlavně profesionální kávovary) bývají dražší než automatické a kapslové kávovary. Jejich dalším znakem je pak nutnost zakoupení externího mlýnku popřípadě dalšího baristického vybavení – to samozřejmě dále zvyšuje jejich pořizovací cenu. Z těchto důvodů se tedy hodí především pro ty z vás, kteří se chtějí kávě jako koníčku věnovat dlouhodobě a její domácí přípravu dovést k dokonalosti.

Mlýnků na kávu je celá řada: manuální, automatické, automatické s váhou a držákem na páku. Hlavním specifikem mlýnku by měla být možnost nastavení hrubosti mletí.

Nebojte se do mlýnku na kávu zainvestovat.
Nebojte se do mlýnku na kávu zainvestovat.

Přesností k lepší kávě

Hlavní výhodou pákových kávovarů je, že uživateli umožňují získat kontrolu nad většinou parametrů extrakce. Základní princip jejich ovládání spočívá v jednoduchém zapnutí či vypnutí přívodu horké vody. Nadstavbou této funkce je pak schopnost většiny kávovarů na trhu pamatovat si nastavený čas, během kterého kávovar vodu dávkuje či přímo její objem. Díky tomu jsou zásadní veličiny – objem vody a čas extrakce, na kterých závisí chuť výsledného espressa, plně ve vašich rukou.

Barista radí: množství namleté kávy na jedno espresso je 7 gramů s odchylkou ± 0,5 g.

Používání páky, neboli portafilteru, vám dále poskytuje dohled nad třetí zásadní veličinou – dávkou namleté kávy. Už se tedy nemusíte spoléhat na méně přesné dávky automatických kávovarů, jejichž vinou se pak chuť výsledné kávy často šálek od šálku liší. Nyní máte vše ve svých rukou. Je jen na vás, zda si pořídíte externí mlýnek, který dokáže kávu dávkovat přesně, či jestli váhu každé dávky ověříte na příruční váze, jak to mají ve zvyku profesionální baristé.

Hlavní výhodou manuálního kávovaru obecně je, že si na něm můžete sami připravit opravdu jakýkoliv nápoj na bázi espressa. Každý krok při přípravě cappuccina, latte macchiata, či jen pravého italského espressa, si navíc můžete přizpůsobit dle vlastních představ. Místo omezujícího výběru jsou tak vaší hranicí pouze meze vaší představivosti.

Pokud chcete připravovat mléčné nápoje, bez lattiéry se neobejdete.
Pokud chcete připravovat mléčné nápoje, bez lattiéry se neobejdete.

Trocha alchymie

Přesnost přípravy kávy je u pákových kávovarů vykoupena zejména její složitostí. Přes větší počet kroků vedoucí ke kouřícímu šálku lahodné kávy jsme však přesvědčeni, že si tento každodenní rituál po čase osvojíte a zvládnete ho za pár minut. Nyní se na tento proces rychle a zjednodušeně podíváme v několika bodech.

Mletí

Praženou kávu je nejprve nutno namlít v externím mlýnku. Každý recept přípravy espressa pak vyžaduje trochu jinou hrubost kávy, na které pak mimo jiné závisí čas její extrakce. Samozřejmě je také možné zakoupit kávu namletou již předem. Pro nejlepší možnou chuť však doporučujeme používat mlýnek vlastní.

Dávkování, distribuce a tampování

Mlýnek kávu nasype rovnou do portafilteru (páky). Pro dosažení rovnoměrné extrakce je pak nutné kávu v páce správně rozprostřít a upěchovat tzv. tamperem. Mnozí baristé, jež chtějí mít svou kávu připravenou přesně dle receptu, pak ověřují váhu kávy v páce příruční váhou.

Na trhu naleznete různé druhy tamperů. Mechanický s pístem, elektrický, standardní manuální, nebo manuální, který vás upozorní při překonání určitého tlaku.

Trh nabízí i více typů tamperů.
Trh nabízí i více typů tamperů.

Extrakce

Pak už je jen nutné krátce horkou vodou propláchnout hlavu kávovaru – pro to stačí na pár sekund pustit a hned vypnout přívod horké vody. Zásadní práce je nyní už na kávovaru samotném. Stačí utáhnout páku do hlavy kávovaru a spustit extrakci – za pár sekund už můžete sledovat, jak vaše krémové espresso pomalu teče do hrníčku.

Parametry dokonalého espressa:

  • Množství kávy na jednu porci: 7 g ± 0,5 (upěchované tlakem 20 kg)
  • Teplota vody na výstupu: 88 °C ± 2
  • Teplota nápoje v šálku: 67 °C ± 3
  • Tlak na výstupu: 9 bar ± 1
  • Doba extrakce: 25 s ± 5
  • Objem v šálku (včetně cremy): 25 ml ± 2,5

Zdroj: www.espressoitaliano.org

Šálky s měrkou jsou malou investicí.
Pokud chcete svoje espresso vychytat, nezapomeňte na šálky s měrkou.

Čištění a údržba

Po přípravě každé kávy je nutné páku i hlavu kávovaru jednoduchým způsobem vyčistit. Nemusíte se však bát, že by vás tento úkon nějak zásadně zpomalil. Díky jednoduchému mechanismu pákových kávovarů trvá jejich zběžné čištění jen pár chvil. Páku s vymletou kávou nejprve vyklepneme do odpadu a pak důkladně vytřeme hadříkem. Hlavu kávovaru poté opět propláchneme trochou horké vody. Kávovar je v tuto chvíli připraven na další práci. Mnohé moderní modely kávovarů vám pak práci usnadní například tím, že se samy automaticky propláchnou před i po použití.

Jednou za čas je samozřejmě dále nutné provést hlubší čištění kávovaru. V závislosti na modelu přístroje je nutné vyčistit a odvápnit nádržku na vodu jakož i všechny vodní cesty kávovaru. Některé přístroje, mezi které patří například námi recenzovaný přístroj DeLonghi Dedica EC 685, vás na nutnost odvápnění upozorní automaticky. Tento úkon většinou vyžaduje naplnit nádržku odvápňovacím roztokem a kávovar se již o zbytek umí postarat sám. Složitější přístroje pak vyžadují odvápnění v autorizovaných servisech. Stejně jako u ostatních druhů kávovarů se rozhodně i v tomto ohledu vyplatí používat filtrovanou vodu – ušetříte tak vodní cesty kávovaru a připravíte překvapivě lahodnější kávu než obvykle.

V neposlední řadě je také nutné po každém použití otřít trysku na šlehání mléka a všechny povrchy kávovaru, které přišly do styku s vodou a kávou. Jednou za čas je také nutné vylít odkapávač pod prostorem pod šálky. I na tento úkon vás však mnohé kávovary umí upozornit samy.

zpět na přehled ↑

Co se vyplatí

Svět pákových kávovarů toho oproti nabídce přístrojů automatických a kapslových nabízí nepoměrně více. Vybírat můžete nejen z nepřeberného množství kávovarů, ale i jejich příslušenství, mezi které patří mlýnky, lattiery na šlehání mléka, či váhy se stopkami na měření parametrů extrakce. Z tohoto hlediska se pákové kávovary hodí především pro kávové nadšence, pro které je příprava jejich oblíbeného nápoje neodmyslitelnou součástí života. Jak je obecně známo, šetřit na kvalitě se příliš nevyplatí – to platí u pákových kávovarů dvojnásob. Tyto přístroje se totiž vyrábějí komplikovaným procesem a měly by nabízet stabilní tlak a výkon.

Po základních, ale přitom kvalitních, pákových kávovarech se dívejte například v nabídce již zavedené firmy DeLonghi. Mezi jejich nejjednodušší a cenově nejdostupnější pákové přístroje patří například již model DeLonghi Dedica EC 680 nebo již zmiňovaný nástupce s označením 685. V podobných cenových relacích pak pořídíte i kávovary značky Sage. Pokud pak míříte o třídu výše, koukejte se po kávovarech značky Nuova Simonelli, které již dokážou za odpovídající cenu nabídnout kávovary, které svou kvalitou odpovídají přístrojům, jež můžete spatřit na barových pultech kaváren. Mezi dnešní nejlepší výrobce kávovarů pak patří značky jako je Saeco, Slayer, či La Marzocco. Tyto přístroje jsou však kvůli své ceně vhodné především pro náročné provozy kaváren s velkým objemem připravené kávy za den či pro opravdové fajnšmekry a sběratele.

Cena kvalitního pákového kávovaru se může vyšplhat opravdu vysoko.
Cena kvalitního pákového kávovaru se může vyšplhat opravdu vysoko.

Dnešní cenová i kvalitativní nabídka na trhu s pákovými kávovary je tedy opravdu pestrá. Nejjednodušší domácí modely se mohou pohybovat v cenách od 4 tisíc korun. Za kávovary střední cenové hladiny pak utratíte až několik desítek tisíc. Pokud byste chtěli vybírat mezi novinkami v kávovém světě a špičkovými kávovary, může se cena klidně pohybovat okolo několika stovek tisíc. Z tak široké nabídky si tak jistě vybere každý.

zpět na přehled ↑

Nejlepší pákové kávovary

Níže najdete srovnávací tabulku pákových kávovarů pro domácí použití, kterou pro vás připravili samotní uživatelé těchto kávovarů, kteří je hodnotili na portálu Heureka.cz. Jednoduše si tak můžete přesvědčit o kvalitách jednotlivých modelů.

zpět na přehled ↑

Shrnutí

Pokud je káva vaším koníčkem, jejímu kouzlu jste propadli, a chcete se její přípravě věnovat více, je pro vás manuální pákový kávovar téměř jasnou volbou. Jeho hlavní výhodou je možnost detailní kontroly nad mnoha parametry přípravy espressa. Pákové kávovary navíc zpravidla nabízejí větší teplotní a tlakovou stabilitu a uspokojující výkon.

Je však nutné si uvědomit, že precizní káva často stojí něco úsilí navíc – na manuálních kávovarech budete muset její přípravě i čištění a údržbě kávovaru věnovat o něco více než na těch automatických a kapslových. Pákové kávovary navíc mnohdy vyžadují zakoupení dalšího vybavení, jako je mlýnek, lattiera, či dokonce váhy. Pokud ale chcete vzít kávu konečně do svých rukou neváhejte ani chvíli – svět pákových kávovarů je vám otevřen.