Test

Recenze: automatický kávovar DeLonghi Autentica ETAM 29.660.SB

V dnešní recenzi vyzkoušíme a zhodnotíme plnoautomatický kávovar značky DeLonghi, Autentica ETAM 29.660.SB. Tento přístroj se řadí do vyšší řady s názvem ETAM – nabízí pohodlnější a elegantnější uživatelské rozhraní, efektní design a v neposlední řadě i lepší kvalitu zpracování. Následující článek zhodnocuje všechny funkce tohoto kávovaru a zaměří se na jeho silné stránky i slabiny.

Příprava kávy

DeLonghi Autentica ETAM 29.660.SB se řadí mezi plně automatické přístroje. Kávovary tohoto typu jsou vyvíjeny s cílem nabídnout rychlou a snadnou přípravu kávy a velmi přívětivé uživatelské prostředí. Hodí se především pro ty, kteří si rádi pochutnají na skvělé kávě a zároveň do její přípravy nechtějí investovat zbytečný čas navíc. V praxi stačí zmáčknout jediné tlačítko a vaše káva už se chystá. Díky funkci automatického čištění navíc odpadají i starosti s údržbou po každém použití a vaši kávu si tak můžete vychutnat opravdu v klidu.

Káva vždy po ruce

Model DeLonghi Autentica ETAM 29.660.SB je vybaven elegantním dotykovým panelem, který nabízí celkem 14 ovládacích prvků. Ovládací panel s velkou nabídkou ale rozhodně neznamená, že by snad příprava kávy na tomto přístroji byla složitá. Právě naopak – díky přehlednému rozvržení máte vždy všechny své nápoje i důležitá nastavení na dosah ruky. Důležité informace pro ovládání, nastavení i údržbě se dočtete na přehledném dvouřádkovém LCD displeji. Mnohé uživatele jistě potěší, že s vámi kávovar umí komunikovat i v češtině.

Co si dáte dnes?

Na ovládacím panelu najdete:

 • tlačítko na výdej horké vody,
 • navigační tlačítka menu,
 • regulaci velikosti a síly nápoje,
 • tlačítka pro rychlou přípravu dvojitého espressa, delšího Lunga a jemného mléčného Cappuccina dle vámi nastavených parametrů,
 • volbu přípravy jednoho či dvou šálků najednou.

Díky velké nabídce nápojů, které si na kávovaru připravíte i rozdílným cenám vstupních surovin je chuť i cena připravené kávy zcela na vás. Obecně se však dá říct, že espresso lze připravit už do 5,- Kč. S malou investicí navíc si pak můžete doma pochutnat i na výběrové kávě.

Mléčná pěna bez starostí

Pokud jste fanoušky kávy s mléčnou pěnou, jistě víte, že dokonalé Cappuccino musí být opravdu jemné a krémové. Jednou z hlavních předností tohoto kávovaru je systém automatické přípravy mléčných nápojů LatteCrema, díky kterému můžete zapomenout na nekonečné pokusy o vyšlehání té správné textury mléka na manuální trysce – stačí pouhé stisknutí tlačítka a kávovar se již o zbytek postará sám.

Systém šlehání mléka LatteCrema v akci
Systém šlehání mléka LatteCrema v akci

To však neznamená, že byste si danou kávu s mléčnou pěnou nemohli nastavit přesně podle vašich představ. Díky možnostem nastavení mléka vám přístroj připraví horké mléko, krémovou pěnu na flatwhite, nebo i hustou pěnu na Latte macchiato.

Pokud patříte mezi nadšence, co si přece jen chtějí se šleháním mléka trochu pohrát, je kávovar zároveň dodáván se standardní manuální tryskou. Tu můžete za automatický systém šlehání LatteCrema snadno a rychle vyměnit. Obdobnou možnost nabízí například i model DeLonghi Eletta Cappuccino TOP ECAM 45.760.W. Výhodou manuální trysky je, že si na ní po chvíli cviku můžete připravit mléčnou pěnu přesně podle vašich představ. Model DeLonghi Autentica ETAM 29.660.SB je tedy z tohoto hlediska opravdu univerzální a jistě potěší každého milovníka kávy.

zpět na přehled ↑

Čištění a údržba

Jednou ze stránek, ve kterých DeLonghi Autentica ETAM 29.660.SB vyniká, je bezesporu jeho bezúdržbovost a automatické čištění. Mimo standardní funkci automatického proplachu vodních cest před a po každém použití nabízí tento model navíc i funkci automatického čištění karafy na mléko LatteCrema. Jednou za čas je tuto karafu nutné důkladně vymýt ručně – rozhodně ji však nedávejte do myčky, ta by ji rychle zničila.

Co se týká dlouhodobé údržby, kávovar vás vždy automaticky upozorní, když je potřeba provést celkové odvápnění a tímto procesem vás poté sám provede.

Slabinou tohoto modelu bohužel je, že k němu není přiložen vodní filtr, který chrání kávovar před předčasným zavápněním a navíc výrazně zlepšuje chuť kávy.

Takový filtr najdete ho například u modelů DeLonghi ECAM 22.360.S a DeLonghi ECAM 23.460 S nebo i DeLonghi Magnifica S ECAM 21.117. V tomto případě bychom tedy doporučili zvážit investici do filtru či do kvalitního zdroje vody.

Káva bez starostí

Mimo automatického proplachu a čištění nádoby na mléko nabízí model DeLonghi Autentica ETAM 29.660.SB řadu dalších funkcí, které každodenní přípravu kávy ulehčují a zpříjemňují. Kávovar vás například sám upozorní na nutnost vyprázdnit zásobník na vymletou kávu. Přístroj je dále vybaven indikátory, které vás upozorní v případě, že v zásobnících dochází voda či zrnková káva.

zpět na přehled ↑

Funkce

Veškeré funkce kávovaru DeLonghi Autentica ETAM 29.660.SB cílí především na rychlost a jednoduchost. Kávovar vám však i přes svou uživatelskou přívětivost dovolí upravit některé základní parametry extrakce, mezi které patří poměr vody a zrnkové kávy, hrubost mletí či dokonce teplota vody. Po chvilce experimentování si tak jistě na přehledném ovládacím panelu nastavíte espresso přesně podle vašich představ. Tento model zároveň nabízí rychlou přípravu kávy s mléčnou pěnou dle vašich nastavených preferencí.

Kávové menu

Elegantní dotykový ovládací panel nabízí 14 tlačítek určených k navigaci v menu i k přímé přípravě nápojů. Kávovar si parametry vašich oblíbených nápojů zapamatuje a vy si je pak připravíte pouhým dotykem. Vaše espresso či dvojité espresso tak bude chutnat vždy přesně podle vašich představ.

Mějte však na paměti, že chuť výsledného nápoje není jen otázkou nastavení v systému kávovaru. Nejdůležitějšími parametry budou vždy voda, kávové zrno a nastavení mlýnku.

Co se týká kávy s mléčnou pěnou, na menu si můžete vybrat z krémového Cappuccina, klasického jemného Caffè latte, ale i moderní silnější varianty z dvojitého Espressa jménem Flat white. Konzistenci mléčné pěny si dále můžete nastavit knoflíkem na horní části šlehacího systému LatteCrema.

DeLonghi ETAM 29.660 vám připraví kávu, na jakou si vzpomenete
DeLonghi ETAM 29.660 vám připraví kávu, na jakou si vzpomenete

V tomto kávovaru je zabudován tichý mlýnek s kónickými nerezovými kameny. Mlýnek nabízí výběr mezi 13 možnostmi nastavení hrubosti mletí, které je zásadní pro správnou extrakci kávy. Tento model je navíc vybaven technologií tubeless system, který zajišťuje, že je vaše káva vždy opravdu čerstvá. Kávovar v neposlední řadě také nabízí funkci samozapnutí a samovypnutí. Díky nim si dlouhodobě ušetříte cenné hodiny spánku a ráno přijdete již k předehřátému a vyčištěnému kávovaru. Samovypnutí navíc šetří elektrickou energii.

Navzdory tomu, že kávovar patří do vyšších řad značky DeLonghi, nenabízí některé z funkcí, které byste od těchto dražších přístrojů mohli čekat. Chybí například možnost nahřívání hrnků na horní straně kávovaru, bezdrátové propojení např. s telefonem, či další chytré funkce, které uživatelům ještě více přípravu kávy usnadňují. Ani mlýnek bohužel není vyroben z keramiky, jako u jiných modelů vyšších tříd.

zpět na přehled ↑

Příslušenství

Kávovar DeLonghi Autentica ETAM 29.660.SB je vybaven standardní velikostí zásobníku na vodu, který pojme 1,4 l. Klasická je i velikost zásobníku na zrnkovou kávu a na již použitou kávu. Z tohoto důvodu se kávovar hodí zejména pro domácnosti se střední až menší spotřebou kávy. Pokud je váš provoz frekventovanější a náročnější, doporučili bychom přístroj, který zvládne i větší objem vydané kávy za den jako je DeLonghi Eletta Cappuccino TOP ECAM 45.760.W.

Jednou z důležitých komponent kávovaru je nádoba na mléko vybavená systémem automatického šlehání LatteCrema. Tento modul je samozřejmě odnímatelný, a tak můžete nádobku s mlékem snadno uskladnit v lednici či důkladně vymýt ručně.

zpět na přehled ↑

Kvalita zpracování

Značka DeLonghi již tradičně nabízí vysokou kvalitu zpracování, komponentů i technologií. Jinak tomu není ani v případě kávovaru DeLonghi Autentica ETAM 29.660.SB. Kávovar je vyroben z pevných plastů, trysky a vodní cesty z trvanlivé oceli. Při práci jistě oceníte systém ohřevu vody využívající dva nezávislé bojlery, které zajistí lepší konzistenci teploty i tlaku v kávovaru. Tento systém je výsadou high-end kávovarů značky DeLonghi. ETAM je označení pro nejvyšší řady kávovarů DeLonghi, a proto si můžete být jistí, že v tomto případě investujete do jistoty.

DeLonghi působí solidním dojmem, k čemuž hodně přispívá designové provedení
DeLonghi působí solidním dojmem, k čemuž hodně přispívá designové provedení

Srovnání

Pokud sháníte přístroj do rušnějšího provozu, sáhněte například po kávovaru Eletta Cappuccino TOP ECAM 45.760.W či po modelu DeLonghi ECAM 350.55.B.

Co se týká hlavních funkcí, ty dokážou víceméně pokrýt i kávovary nižších řad, mezi které patří například DeLonghi ECAM 22.360 či DeLonghi ECAM 23.460. Kávovary nižších řad přitom samozřejmě vyjdou levněji. Cenový rozdíl ale jedno zásadní opodstatnění má – vyšší modely nabízí ještě jednodušší a rychlejší práci a více možností nastavení. Kvalita jednotlivých komponentů navíc bývá u vyšších řad také o něco lepší.

 • Přední výhodou modelu ETAM 29.660.SB je elegantně zpracované uživatelské rozhraní s displejem, který umí komunikovat i v českém jazyce.
 • Kapacitou zásobníků na vodu a kávu patří tento kávovar do zlatého středu.
 • Technickým vybavením a funkcemi se pak jedná o mírně nadstandardní přístroj v portfoliu značky DeLonghi.

Náhradní díly

DeLonghi je na trhu již osvědčenou značkou – proto se nemusíte bát, že by náhradní díly či servis k jejich kávovarům byly nedostupné. Bez problémů seženete například komponenty, které jsou křehčí a náchylnější k poškození, jako je nádoba na mléko či odkapávací miska. Vyměnit se dají samozřejmě i složitější díly, jak je například mlýnek. V takových případech už ale oprava bývá samozřejmě nákladnější.

zpět na přehled ↑

Technické specifikace

 • Rozměry: 19,5 x 48,0 x 34,0 cm
 • Příkon: 1450 W
 • Nádrž na vodu: 1,4 l
 • Nádrž na mléko: ano – objem 0,5 l
 • Tlak: 15 bar
 • Cena jedné kávy: nízká až střední
zpět na přehled ↑

Závěr

Plně automatický kávovar DeLonghi Autentica ETAM 29.660.SB je do detailu propracovaný plnoautomatický kávovar určený svou kapacitou především pro provoz v domácnosti.

Větší nevýhodou tohoto kávovaru je absence vodního filtru, který si však případně můžete dokoupit.

Přístroj se pyšní elegantně provedeným dotykovým ovládacím panelem, který komunikuje i v češtině. Jeho další předností je systém automatického šlehání mléka LatteCrema, který vám vždy připraví to nejkrémovější Cappuccino.

Kávovar je díky funkci automatického čištění téměř bezúdržbový a skvěle se tak hodí pro každého kdo si kávu rád vychutná bez zbytečných starostí navíc.

8.3 Hodnocení
Vhodný barista do většiny domácností

Plně automatický kávovar DeLonghi Autentica ETAM 29.660.SB vyniká svým elegantním zpracováním a snadnou údržbou. Systém LatteCrema pro přípravu mléčných nápojů, dva bojlery a funkce automatického čištění uspokojí i ty nejnáročnější uživatele.

Příprava kávy
9
Jednoduchost údržby
7.4
Kvalita zpracování
7.8
Poměr cena/výkon
9
Klady:
 • úzké tělo je vhodné do menších prostor
 • elegantní designové provedení
 • systém LatteCrema nebo manuální tryska dle vaší preference
 • dva bojlery
Zápory:
 • absence filtru vody
 • pouze jedna paměť pro uložení vlasntího nápoje