Test

Recenze: automatický kávovar DeLonghi ECAM 22.110.B

V dnešní recenzi otestujeme jeden z osvědčených modelů již zavedené značky DeLonghi – plnoautomatického kávovaru ECAM 22.110.B. Hledáte jednoduchý plně automatický kávovar, který vám uleví od starostí s údržbou a přitom umí připravit kvalitní kávu? Pokud je vaší prioritou skvělý poměr ceny a výkonu a nebojíte se šlehat mléko sami, možná jste právě natrefili na ten pravý kávovar. Na jeho silné i slabé stránky se podíváme v následující recenzi.

Příprava kávy

DeLonghi ECAM 22.110.B je plně automatický kávovar. Přístroje tohoto typu se snaží uživatelům nabídnout co možná nejjednodušší uživatelské prostředí – většina úkonů nutných pro jejich každodenní obsluhu lze provést stisknutím pouhých několika tlačítek. Ani model Delonghi ECAM 22.110.B není v tomto ohledu výjimkou. Příprava kávy jak ze zrnkové, tak z namleté kávy tak trvá jen pár chvil.

Káva vždy po ruce

Ovládací panel kávovaru se nachází na jeho čelní straně a nabízí šest různých tlačítek a jedno velké ovládací kolečko. Díky nim máte vždy na dosah vaši oblíbenou variantu kávy. Najdete zde tlačítko pro zapnutí a vypnutí kávovaru, tlačítko na výdej horké vody a čtyři tlačítka sloužící k přípravě šálku lahodného espressa dle různých parametrů.

Kávovar vám připraví jeden či dva šálky hutného krémového espressa nebo jeden či dva šálky delšího lunga. Co se týká nastavení parametrů vaší oblíbené kávy, můžete rozhodovat o její teplotě, síle a velikosti. Díky dvouhlavé trysce pak můžete připravovat až dva kávové nápoje najednou.

Výška výdejníku kávy lze nastavit od 85 mm do 142 mm.
Výška výdejníku kávy lze nastavit od 85 mm do 142 mm.

Výsledná podoba i cena připravené kávy je pak zcela na vás. Závisí na vámi zvoleném zrnu a mléce. Obecně se však dá říct, že espresso lze připravit už do 5,– Kč. S malou investicí navíc si pak můžete doma pochutnat i na výběrové kávě.

Barista radí: Nebojte se investovat do kvalitních zrn – na trhu je dostupná spousta jednodruhových káv, které nabízí zcela nový pohled na svět chutí kávy než klasické italské směsi.

Mléko ve vaší režii

Na rozdíl od vyšších modelů značky DeLonghi, mezi které patří například námi již recenzovaný model ECAM 22.360 či ECAM 23.460, není model ECAM 22.110.B vybaven funkcí automatického šlehání mléka. Příprava krémové mléčné pěny na nápoje jako je latte macchiato, cappuccino či espresso macchiato je tak plně ve vaší režii. Absence automatického systému však není nutně nevýhodou. Automatické systémy totiž dokážou většinou připravit jen několik málo variací hustoty pěny. V tomto případě je však vše zcela na vás. V praxi to znamená, že zpočátku možná strávíte přípravou té správně husté pěny nějaký ten čas navíc, ale jak se to jednou naučíte, dokážete jistě vykouzlit ještě lepší pěnu než u jiných kávovarů. Z tohoto hlediska se tak ECAM 22.110.B hodí spíše pro uživatele, jež přípravě kávy chtějí věnovat přece jen trochu času a experimentování navíc.

Pro šlehání mléka stačí trysku ponořit pár cm do nádoby s mlékem (pozn. ideální je používat k tomu určené nerezové lattiéry) a stiskem páčky v levé horním rohu kávovaru začít šlehat. Jakmile mléko dosáhne ideální teploty a konzistence, je nutné páčku znovu vrátit do původní polohy a přívod páry tak vypnout. Není čeho se bát a každý po čase tu správnou techniku jistě dostane do ruky.

Manuální tryskou vytvoříte lepší mléčnou pěnu, než automatickou. Stačí jen trocha cviku.
Manuální tryskou vytvoříte lepší mléčnou pěnu, než automatickou. Stačí jen trocha cviku.

Mimo páry určené k šlehání mléka nabízí totožná tryska i výdej horké vody. Tato funkce se hodí například pro snadnou a rychlou přípravu horkých nápojů jako je čaj, či na prodloužení vašeho espressa. Stačí přepnout volič páry do režimu výdeje vody, umístit pod trysku nádobu a pak otočit kolečko na regulaci páry stejně jako při šlehání.

zpět na přehled ↑

Čištění a údržba

Ve společnosti DeLonghi se opravdu snaží vyvinou kávovary, jež od uživatel vyžadují jen minimum pozornosti – mnohé z vás tak jistě příjemně překvapí automatická čistící a odvápňovací funkce. Velikou výhodou modelu DeLonghi ECAM 22.110.B je vodní filtr, který chrání vodní cesty kávovaru před zavápněním. Správná tvrdost vody je navíc klíčová pro přípravu kvalitního šálku kávy. Filtr má při běžném domácím provozu životnost dva měsíce je možné jej znovu dokoupit v autorizovaném středisku firmy DeLonghi. Před odvápnění kávovaru je důležité filtr vyjmout.

Další výhodou tohoto kávovaru z hlediska údržby je design manuální trysky na šlehání mléka. Na rozdíl od složitějších automatických systémů se může pyšnit menší náchylností k poruše. Díky jednoduché konstrukci ji lze navíc jednoduše rozebrat a vyčistit. Vaše mléko tak může být jednoduše vždy tak jemné, jak si jen budete přát.

Čistota je základ dobré kávy

Veškeré vodní cesty kávovaru se před a po každém zapnutí automaticky propláchnou. Kávovar vás dále automaticky upozorní, kdy je potřeba vyprázdnit zásobník na kávovou sedlinu. Trysku na šlehání mléka je pak nutné po každém použití důkladně naprázdno profouknout parou a otřít. Jednou za čas je dobré trysku rozebrat a ponořit do vody s čistícím prostředkem. Jednou za měsíc je pak vhodné důkladně vyčistit násypku na zrnkovou kávu a odvápnit zásobník na vodu.

Barista radí: Čistý kávovar je základem čistého chuťového profilu vaší kávy. Věnujte proto čištění všech komponent dostatek pozornosti. Detailní informace najdete v přiloženém návodu k použití.

zpět na přehled ↑

Funkce

Kávovar DeLonghi ECAM 22.110.B nabízí funkce vhodně především pro uživatele hledající jednoduchý kávovar, který připraví dobrou kávu na pouhé stisknutí tlačítka. Ti z vás, kteří by si s kávou chtěli pohrát přece jen o trochu více by pravděpodobně vybrali mezi modely vyšších řad s displejem a více možnostmi nastavení. Tento kávovar vám samozřejmě dovolí upravovat základní parametry extrakce, mezi které patří například objem použité vody, její teplota, či dávka kávy.

Zásadní výhodou je pak i automatická filtrace vody a možnost nastavení její tvrdosti. Právě regulací tvrdosti vody totiž můžete podstatně ovlivnit výslednou chuť vaší kávy. Příliš měkká voda má tendenci ochuzovat kávu o její bohatost a příliš tvrdá naopak přinese do šálku příliš hořkosti a nepříjemnou intenzitu. To správné nastavení vodního filtru zjistíte po jednoduchém testu tvrdosti vody, kterou máte k dispozici. Pamatujte, že šálek kávy přeci jen z velké části tvoří právě voda na její chuti kvalita výsledného nápoje přímo závisí.

Jednoduchý ale chytrý

I přes svou uživatelskou jednoduchost však tento přístroj rozhodně nic neztrácí na kvalitě připravených nápojů a mnohé jeho funkce vás jistě příjemně překvapí. Obzvláště užitečnou funkcí je například funkce “Moje káva”, díky které si můžete do paměti kávovaru uložit parametry vašeho oblíbeného espressa a k jeho přípravě se později dostat stisknutím naprogramovaného tlačítka.

To ale rozhodně není vše, DeLonghi ECAM 22.110.B dále nabízí inovativní funkci předpaření kávy. V praxi to znamená, že před samotnou extrakcí kávovar nejprve namletou kávu pomalu namočí horkou vodou. Díky tomuto postupu je pak chuťový profil výsledného nápoje mnohem plnější a aromatičtější. Zajímavostí je, že tato funkce je většinou dostupná pouze u doopravdy luxusních profesionálních strojů. Aroma samotných zrn pak napomáhá uchovat speciální víko násypky. Díky kombinaci těchto technologií tak můžete ze svých zrn dostat to nejlepší, co v sobě ukrývají.

Zabudovaný mlýneknerezové kameny a nabízí výběr mezi 13 možnostmi nastavení hrubosti mletí. Tento model je navíc vybaven mlýnkem, který obzvláště vyniká svou tichostí. Kávovar v neposlední řadě také nabízí funkci samozapnutí a samovypnutí, které šetří energii a dále přispívají k jeho pohodlnému užívání.

Hrubost kávy nastavíte kolečkem v násypce na zrna.
Hrubost kávy nastavíte kolečkem v násypce na zrna.
zpět na přehled ↑

Příslušenství

Kávovar je standardně vybaven nádržkou na vodu o kapacitě 1,8 litrů a násypkou na kávu, do které se vejde až 250 g zrn. Zásobník na použitou kávu je potřeba vyprázdnit po 14 připravených šálcích a kávovar vás na tento úkon automaticky upozorní. Již zmíněnou výhodou je pak nastavitelný vodní filtr, který zajistí, že chuť vašeho espressa bude čistá a krémová.

zpět na přehled ↑

Kvalita zpracování

Značka DeLonghi u svých kávovarů již tradičně nabízí kvalitní zpracování – ani model ECAM 22.110.B v tomto ohledu není výjimkou. Tělo kávovaru se sestává z kovových komponent a pevného plastu. Nevýhodou součástí kávovaru je, že žádnou z nich nelze mýt v myčce na nádobí.

Na trhu můžete objevit další dvě barevné verze tohto kávovaru odlišené písmeny na konci názvu. DeLonghi ECAM 22.110.W značí verzi bílou, a písmeno SB v názvu DeLonghi ECAM 22.110.SB bude znamenat barevnou kombinaci stříbrné a černé. Co se týká názvu kávovaru, také se můžete setkat s označením řady kávovarů Magnifica S. Vybavení těchto modelů je identické – jedná se pouze o barevné variace pro ty z vás, kterým záleží na sladění interiéru vaší kuchyně do posledního detailu.

zpět na přehled ↑

Náhradní díly

DeLonghi je již dlouho zavedenou značkou – proto se nemusíte bát, že by náhradní díly či servis k jejich kávovarům byly nedostupné. Snadno lze sehnat například komponenty, které jsou při manipulaci nejnáchylnější k poškození, jako je nádoba na vodu či odkapávací miska.

zpět na přehled ↑

Technické specifikace

 • Rozměry: 23,8x43x35,1 cm
 • Příkon: 1450 W
 • Nádrž na vodu – objem: 1,8 l
 • Nádrž na mléko –  ne
 • Tlak: 15 bar
 • Cena jedné kávy: nízká až střední v závislosti na použitém zrnu
zpět na přehled ↑

Závěr

Kávovar DeLonghi 22.110.B je osvědčený model,který cílí především na uživatelskou jednoduchost, bezúdržbovost a rychlost ovládání. Kávovar je uživatelsky přívětivý a přitom nic nesleví na kvalitě připravených nápojů. Hodí se především pro uživatele, pro které káva není vyloženě koníčkem, ale přitom zůstává každodenním požitkem.

Manuální tryska na šlehání mléka se dá považovat za dvousečnou zbraň – pro některé uživatele představuje prostor pro kreativitu, pro jiné zase zbytečně složitou překážku při přípravě kávy s mléčnou pěnou. Pro ty, kteří by si s přípravou kávy chtěli pohrát přece jen více, by se pak pravděpodobně hodily modely vyšších řad, které umožňují více nastavení či automatické šlehání mléka.

8.3 Hodnocení
Manuální tryska je pro někoho výhrou, pro jiného zklamáním

Kávovar DeLonghi ECAM 22.110.B je kvalitní a jednoduchý přístroj, který cílí především na jednoduchost ovládání a údržby, ale přitom nic nesleví z kvality kávy. Díky mnoha chytrým funkcím se jedná o dobrou volbu z hlediska poměru ceny a výkonu.

Příprava kávy
8.1
Jednoduchost údržby
7.8
Kvalita zpracování
7.6
Poměr cena/výkon
9.5
Klady:
 • kvalitní provedení
 • snadné ovládání a údržba
 • funkce samovypnutí
 • funkce předpaření
Zápory:
 • absence displeje
 • chybí některé pokročilejší funkce
 • pro některé manuální šlehání mléka