Test

Recenze: automatický kávovar DeLonghi Eletta Cappuccino TOP ECAM 45.760.W

V dnešní recenzi se podíváme na kávovar osvědčené italské značky DeLonghi, model Eletta Cappuccino TOP ECAM 45.760.W, který se řadí do výběru toho nejlepšího, co tento výrobce pro domácnosti nabízí. Díky své vyšší kapacitě zásobníků na vodu i kávu a funkci automatického šlehání mléka se tento přístroj hodí především do domácností s vyšší spotřebou kávy nebo dokonce do kanceláří. V recenzi se se podíváme na jeho silné a slabší stránky a nabídneme i srovnání s některými vybranými modely ostatních kávovarů značky DeLonghi.

Příprava kávy v kávovaru DeLonghi Eletta Cappuccino TOP ECAM 45.760.W

Model DeLonghi Eletta Cappuccino TOP ECAM 45.760.W je plně automatický kávovar. Kávovary tohoto typu nabízí především co možná nejjednodušší uživatelské prostředí, snadnou a rychlou přípravu kávy a v neposlední řadě i automatické čištění. Příprava vašeho oblíbeného kávového nápoje tak vyžaduje stisknutí jen jednoho či dvou tlačítek a zabere pouhých pár okamžiků.

Jednoduché ovládání však neznamená, že byste snad nad přípravou kávy neměli dostatek kontroly – vyšší řady plnoautomatických kávovarů, mezi které se Eletta Cappuccino řadí, totiž nabízí široké možnosti nastavení parametrů zásadně ovlivňující výslednou chuť vaší oblíbené kávy.

Kavárna na dosah ruky

Ovládací panel modelu DeLonghi Eletta Cappuccino TOP ECAM 45.760.W se nachází ve vrchní části jeho přední strany a mimo klasického tlačítka na zapnutí a vypnutí kávovaru na něm najdete celkem 11 tlačítek v odolném kovovém provedení a 4 dotyková tlačítka pro detailní nastavení.

Velký počet tlačítek neznamená, že by snad příprava kávy na tomto přístroji byla komplikovaná. Naopak, díky nim máte všechny potřebné volby vždy po ruce a ani pro nastavení parametrů přípravy vaší kávy nemusíte proklikávat často složitá a nepřehledná menu.

Elegantní provedení ovládacího panelu je bohužel magnetem na otisky prstů
Elegantní provedení ovládacího panelu je bohužel magnetem na otisky prstů

Stačí si vybrat

Na panelu najdete:

 • tlačítko na regulaci velikosti nápoje,
 • možnost volby aroma, která v praxi ovlivňuje sílu výsledného šálku,
 • tlačítka pro rychlou přípravu mléčných nápojů, která nabízí krémové Cappuccino, sametové Caffè latte či klasické Latte macchiato.

Co se týká přípravy Espressa, kávovar nabízí tři různé předvolby, jejichž parametry dále můžete regulovat dle vašeho gusta – zvládne připravit dva šálky hutného krémového Espressa naráz, jedno klasické Espresso, či jedno delší Lungo s větším poměrem vody.

Dále si zde můžete nastavit způsob šlehání, texturu a poměr mléka v mléčných nápojích a přepínat mezi výdejem horké vody či páry z trysky, která se nachází u spařovací nádobky na mléko.

Výsledná podoba, chuť, i cena připravené kávy, je zcela na vás.

Kávovar vám dovolí manipulovat s rozličnými parametry extrakce a největší vliv má samozřejmě kvalita vstupních surovin – závisí na vámi zvoleném zrnu, vodě a mléce. Obecně se však dá říct, že espresso lze připravit už do 5,- Kč. S malou investicí navíc si pak můžete doma pochutnat i na výběrové kávě.

Mléčná pěna bez starostí

Jednou z hlavních předností tohoto kávovaru je systém automatické přípravy mléčných nápojů LatteCrema, díky kterému můžete zapomenout na nekonečné pokusy o vyšlehání té správné textury mléka na manuální trysce – stačí pouhé stisknutí tlačítka a kávovar se již o zbytek postará sám.

To však neznamená, že byste si danou kávu s mléčnou pěnou nemohli nastavit přesně podle vašich představ. Díky možnostem nastavení mléka vám přístroj připraví horké mléko, krémovou pěnu na Flatwhite, nebo i hustou pěnu na Latte macchiato.

Množství mléka lze nastavit v systému kávovaru, jeho strukturu potom přímo na šlehači
Množství mléka lze nastavit v systému kávovaru, jeho strukturu potom přímo na šlehači

Pro ty, kdo si chtějí se šleháním mléka přece jen trochu pohrát, je kávovar zároveň dodáván se standardní manuální tryskou. Ta lze za automatický systém šlehání LatteCrema jednoduše kdykoliv vyměnit. Model DeLonghi Eletta Cappuccino TOP ECAM 45.760.W je tedy z tohoto hlediska opravdu univerzální a vhodný pro všechny uživatele – jak pro ty, co ocení pohodlí, tak pro ty, kteří si chtějí zahrát na baristy.

zpět na přehled ↑

Čištění a údržba

Značka DeLonghi se snaží vyvinout přístroje, které od uživatelů vyžadují jen minimum pozornosti – mnohé z vás tak jistě příjemně překvapí automatická čistící a odvápňovací funkce. Velikou výhodou modelu DeLonghi Eletta Cappuccino TOP ECAM 45.760.W je dále vodní filtr, který chrání vodní cesty kávovaru před zavápněním. Správná tvrdost vody je navíc klíčová pro přípravu kvalitního šálku kávy.

Čistota je základ dobré kávy

Veškeré vodní cesty kávovaru se před a po každém zapnutí automaticky propláchnou. Kávovar vás dále automaticky upozorní, kdy je potřeba vyprázdnit zásobník na kávovou sedlinu, který je v případě modelu Eletta Cappuccino TOP větší než u ostatních modelů nižších řad.

Jednou za měsíc je vhodné důkladně vyčistit násypku na zrnkovou kávu a odvápnit zásobník na vodu. Kávovar vás dále sám upozorní, kdy je potřeba provést odvápnění jeho vodních cest. Tento proces není nijak složitý – celý proces čištění trvá pouhých 30 minut a kávovar vás jím jednoduše prostřednictvím instrukcí na displeji zařízení.

zpět na přehled ↑

Funkce

Kávovar DeLonghi Eletta Cappuccino TOP ECAM 45.760.W hodí především pro ty, kteří si rádi pochutnají na dobré kávě, ale nechtějí investovat příliš času do jejího složitého nastavování. Ve svém přehledném menu však přesto nabízí jednoduchá nastavení základních parametrů kávy a předvolených nápojů, která vám dovolí z vašich zrn dostat to nejlepší.

Co si dáte dnes?

Ovládací panel s 11 velkými kovovými tlačítky mluví za vše – všechny předvolené kávy i jejich nastavení máte vždy po ruce. To samé navíc platí i o přípravě. Stačí si vybrat například Cappuccino, stisknout příslušné tlačítko, a kávovar se už o vše ostatní postará sám.

Na cestě k dokonalému šálku v kávovaru DeLonghi Eletta Cappuccino TOP ECAM 45.760.W

Ovládací panel vám poskytuje kontrolu nad základními parametry přípravy kávy. Stiskem několika málo tlačítek tak můžete měnit množství zrna či objem vody použité na přípravu jednoho šálku kávy. Kávovar dále nabízí i některá pokročilejší nastavení, mezi která patří například regulace teploty vody.

S parametry se rozhodně nebojte manipulovat – po troše cviku vám umožní z vaší kávy dostat to nejlepší.

Všichni milovníci kávy ví, že kvalita kávy vždy přímo závisí na kvalitě použité vody. Voda z vodovodu, je pro tuto potřebu často příliš tvrdá. Silnou stránkou kávovaru DeLonghi Eletta Cappuccino TOP ECAM 45.760.W je vodní filtr, který lze nastavit dle tvrdosti vody ve vašem vodovodním řádu. Bez nutnosti pořizovat externí filtrační zařízení si tak ušetříte starosti i místo.

Tichý mlýnek zabudovaný v modelu má kónické nerezové kameny a nabízí výběr mezi 13 možnostmi nastavení hrubosti mletí. Což je ve vyšší kategorii zařízení poměrně zklamáním. Keramický mlýnek by budoucím majitelům kávovarů udělal jistě větší radost.

Mlýnek vybavili technologií tubeless system, díky které kávovar zbytečně nezadržuje již namletou kávu. Kávovar v neposlední řadě také nabízí funkci samozapnutí a samovypnutí, které šetří energii a dále přispívají k jeho pohodlnému užívání.

Dobře si rozmyslete výběr barevné varianty, bílá barva pro kávovary není moc obvyklá a nemusí vám sedět
Dobře si rozmyslete výběr barevné varianty, bílá barva pro kávovary není moc obvyklá a nemusí vám sedět
zpět na přehled ↑

Příslušenství

Kávovar DeLonghi Eletta Cappuccino TOP ECAM 45.760.W je nadstandardně vybaven zásobníky s větším objemem, kterého předurčují pro použití ve velkých domácnostech či dokonce v kancelářích. Násypka na kávu tak dokáže pojmout až 400 g kávy a zásobník na vodu až 2 litry. Díky větší kapacitě kávovaru se tak během rušného dne nemusíte zdržovat zbytečným doplňováním.

Kávovar je dodáván společně se zmiňovaným filtrem vody. Ten lze jednoduše nastavit dle tvrdosti vody, kterou pro přípravu kávy běžně používáte. Pomocí papírku na měření tvrdosti stačí zjistit hodnoty vaší zdrojové vody a poté na filtru manuálně nastavit intenzitu filtrace. Voda, kterou budete používat nebude zbytečně zanášet vodní cesty kávovaru, a vy si tak ušetříte zbytečnou práci navíc při odvápňování. Tímto způsobem ušetříte i za odvápňovač – čištění vyžaduje méně odvápňovacích cyklů, než bez filtrace.

Zásadní komponentou, která je dodávaná společně s kávovarem, je nádoba na mléko, kterou snadno ke kávovaru připojíte a znovu odpojíte pro případné uskladnění mléka v lednici. Příhodná je pak funkce automatického čištění nádržky na mléko – kávovar se o čistotu celého systému při každém použití postará. Při důkladnějším mytí šlehače a nádržky se však rozhodně vyhněte použití myčky, ta by příslušenství na mléko brzy zničila.

zpět na přehled ↑

Kvalita zpracování

Značka DeLonghi je léty ověřeným výrobcem kávovarů. Jejich kávovary jsou tradičně vyhlášené právě svou vysokou kvalitou zpracování a přístroj DeLonghi Eletta Cappuccino TOP ECAM 45.760.W se navíc řadí do jejich vyšších řad. Díky kvalitně zpracovaným kovovým tlačítkům na hlavním ovládacím panelu zvládne dlouhodobé používání v rušné domácnosti či středně velké kanceláři.

Vodní cesty kávovaru, trysky, jakožto i systém šlehání mléka LatteCrema jsou navíc vybaveny kvalitními a trvanlivými komponenty z nerezové oceli.

Jinak špičkovou kvalitu kávovaru kazí nepříjmený pocit z okamžitě poškrábaných nerezových ploch na šálky
Jinak špičkovou kvalitu kávovaru kazí nepříjmený pocit z okamžitě poškrábaných nerezových ploch na šálky

Srovnání

Jak už jsme zmiňovali, model Eletta Cappuccino TOP patří do vyšších řad kávovarů DeLonghi. Pokud se však podíváte na jeho funkce, zjistíte, že většinu z nich dokážou pokrýt i kávovary řady 22, do které patří například DeLonghi ECAM 22.360 či řady 23 jako DeLonghi ECAM 23.460. Kávovary nižších řad přitom samozřejmě vyjdou levněji. Cenový rozdíl ale jedno zásadní opodstatnění má – Eletta Cappuccino TOP ECAM 45.760.W zvládne vyšší zátěž, než modely nižších řad.

Pro rušnější provoz ho předurčuje především větší kapacita všech zásobníků, ale i vyšší kvalita ocelových dílů, které musí trvale odolávat zátěži. Pokud tedy při výběru váháte, položte si především otázku, kolik káv denně na kávovaru hodláte připravovat. Pokud se jejich počet blíží deseti a více, zvolte model Eletta Cappuccino TOP.

Náhradní díly

DeLonghi je již dlouho zavedenou značkou – proto se nemusíte bát, že by náhradní díly či servis k jejich kávovarům byly nedostupné. Snadno lze sehnat například komponenty, které jsou při manipulaci nejnáchylnější k poškození, jako je nádoba na mléko či odkapávací miska.

zpět na přehled ↑

Technické specifikace

 • Rozměry: 26.0 x 46.0 x 36.0 cm
 • Příkon: 1450 W
 • Nádrž na vodu: 2 l
 • Nádrž na mléko: ano – objem 0,5 l
 • Tlak: 15 bar
 • Cena jedné kávy: nízká až střední
zpět na přehled ↑

Závěr

Plně automatický kávovar DeLonghi Eletta Cappuccino TOP ECAM 45.760.W je uživatelsky přívětivý přístroj, který nabízí především rychlou a jednoduchou přípravu kávy. Jeho předností je vyšší kapacita všech zásobníků, díky které s přehledem zvládne i náročnější provoz rušných domácností či menších až středních kanceláří.

Automatický systém šlehání mléka LatteCrema vám připraví jemnou mléčnou pěnu stisknutím pouhého tlačítka a automatické čištění vás zase zbaví starostí s údržbou. Jedná se tedy o jasnou volbu pro milovníky rychlé jednoduché a kvalitní přípravy kávy.

8.5 Hodnocení

DeLonghi Eletta Cappuccino TOP ECAM 45.760.W je jedním z nejlepších automatických kávovarů, které si můžete do domácnosti pořídit. Díky své vyšší kapacitě zásobníků a automatickému systémem šlehání mléka LatteCrema zvládne i rušnější provoz. Kávovar vyniká skvělým dílenským zpracováním!

Příprava kávy
9.4
Jednoduchost údržby
7.2
Kvalita zpracování
8.5
Poměr cena/výkon
8.7
Klady:
 • příkladné zpracování
 • vynikající systém šlehání mléka
 • vyšší kapacita zásobníků
 • sytém v češtině
 • možnost úpravy parametrů kávy
Zápory:
 • na kovových plochách zůstávají ostisky prstů
 • nerezová odkapávací plocha se ihned poškrábe
 • maximální objem kávy 180ml nemusí všem dostačovat