Test

Recenze: automatický kávovar DeLonghi Magnifica ESAM 4500

Chcete každý den odstartovat šálkem kvalitní kávy a přitom hledáte domácí automatický kávovar, který nabízí ideální poměr mezi cenou a výkonem? DeLonghi ESAM 4500 by právě pro vás mohl být tou správnou volbou. V následující recenzi probereme jeho silné ale i slabé stránky.

Příprava kávy

Delonghi ESAM 4500 je plně automatický kávovar, jehož cílem je každodenní přípravu kávy co možná nejvíce zjednodušit a zpříjemnit. Přístroj nabízí možnost přípravy kávy jak přímo ze zrn, tak z předem namleté kávy – k dispozici tak máte vše, co trh nabízí. Díky jeho funkcím nebudete muset věnovat příliš mnoho času složitému nastavování a čištění přístroje a budete si tak moci chvíle strávené u šálku vaší oblíbené kávy vychutnat mnohem více.

Mistrem mléka za pár sekund

Stejně jako modely vyšších řad, mezi které patří například námi vyzkoušený model DeLonghi ECAM 22.360.S, nabízí i DeLonghi ESAM 4500 chytrou funkci cappuccino jedním stiskem. Tu ocení především milovníci káv s mléčnou pěnou.

DeLonghi ESAM 4500 vám připraví cappuccino, latté nebo samotné horké mléko.
DeLonghi ESAM 4500 vám připraví cappuccino, latté nebo samotné horké mléko.

Díky chytré paměťové funkci už navíc nemusíte jednotlivé parametry vašeho nápoje pokaždé nastavovat. Tyto parametry stačí nastavit jednou, a kávovar si je za vás pro další použití zapamatuje.

Ovládání modelu ESAM 4500 je přehledné a nabízí všechny základní funkce důležité pro plně automatický kávovar. Na hlavním ovládacím panelu najdete tři řádky tlačítek a dvouřádkový displej, který vás přípravou kávy a nastavením kávovaru rychle a efektivně provází i v českém jazyce.

Káva vždy na dosah ruky

Pro zapnutí kávovaru postačí nejprve stisknout hlavní vypínač přístroje, který se nachází na jeho boční straně, do plného provozu ho pak přepnete tlačítkem na hlavním ovládacím panelu. Poté se kávovar automaticky vyčistí a nahřeje. Celý proces trvá pár minut, ale pokud patříte mezi odpůrce ranních maratonů za povinnostmi, můžete si jeho automatický start naprogramovat tak, aby zapadal přesně do vašeho denního rozvrhu a zbytečné čekání vás nezdržovalo.

V jednoduchosti je síla

Svou oblíbenou kávu si můžete vybrat mezi tlačítky na druhém řádku ovládacího panelu. Tlačítko se se symbolem dvou kávových zrn nabízí nastavení síly výsledného nápoje, která závisí na poměru použité vody a dávky kávy.

Další tlačítka už slouží pro přípravu různých variant vaší oblíbené kávy:

 • tlačítko pro krátkou kávu nabízí jeden či dva šálky hutného, krémového espressa,
 • tlačítko pro klasickou kávu nabídne střední množství kávy
 • a tlačítko pro prodlouženou kávu pak delší lungo.

Pro přípravu kávy stačí jen zkontrolovat úroveň vody a mléka v nádržkách, případně množství kávy v násypce a zmáčknout tlačítko. Kávovar se o vše ostatní již postará sám. Díky dvěma tryskám je pak možné připravit dvě kávy naráz.

Barista radí: Máte rádi kávu většího objemu a záleží vám na její chuti a kvalitě extrakce? Vždy je lepší začít přípravou koncentrovaného espressa a to následně prodloužit horkou vodou. Výsledný nápoj bude kvalitnější a chutnější.

Výsledná podoba i cena připravené kávy je zcela na vás. Závisí na vámi zvoleném zrnu a mléce. Obecně se však dá říct, že espresso lze připravit už do 5,– Kč. S malou investicí navíc si pak můžete doma pochutnat i na jednodruhové výběrové kávě.

Nezrujnuje vás ani prémiová káva.
Nezrujnuje vás ani prémiová káva. Espresso připravíte již za 5,- Kč

zpět na přehled ↑

Čištění a údržba

Stejně jako vyšší modely kávovarů DeLonghi je i model Magnifica ESAM 4500 vybaven systémem automatického čištění a odvápnění. Při každém zapnutí a vypnutí kávovar důkladně propláchne své vodní cesty a všechny trysky. Kávovar navíc umí i sám vyčistit nádobku na mléko.

Po příslušném počtu káv vás navíc sám upozorní na nutnost odvápnění. Rozhodně se však nemusíte bát, že byste to sami nezvládli – celý proces trvá pouhých 30 minut a kávovar vás jím jednoduše krok po kroku provede.

Barista radí: Čistý kávovar je základem čistého chuťového profilu vaší kávy. Věnujte proto čištění všech komponent dostatek pozornosti. Detailní informace najdete v přiloženém návodu k použití.

zpět na přehled ↑

Funkce

Kávovar DeLonghi Magnifica ESAM 4500 je vybaven všemi zásadními funkcemi, které vám přípravu kávy co možná nejvíce usnadní. Hodí se především pro ty uživatele, kteří si potrpí na dobré kávě, ale nehodlají do jejího nastavování a přípravy investovat příliš mnoho času.

Pro ty z vás, kteří si s espressem přece jen hodlají trochu pohrát nabízí kávovar 13 různých hrubostí mletí, kontrolu nad množstvím vody použitým při extrakci kávy a teplotou použité vody.

Oproti kávovarům vyšší řady ECAM u tohoto kávovaru chybí například regulace tvrdosti vody či jemnější nastavení parametrů extrakce.

Pěna raz dva

Jednou z hlavních předností tohoto kávovaru je jeho funkce Cappuccino jedním stiskem. Milujete nápoje jako je cappuccino, latte macchiato, nebo espresso macchiato a už jste unavení z nekonečných pokusů o dosažení té správné sametové pěny? Nemá smysl plakat nad rozlitým mlékem! Magnifica vám vykouzlí krémové cappuccino během pár okamžiků. Oproti modelům vyšších řad DeLonghi, mezi které patří například model DeLonghi ECAM 23.460, bohužel chybí možnost vybrat si z více variant hustoty mléka.

Pro lepší rána

Další funkcí, která vás zcela jistě potěší je samozapnutí a samovypnutí. Díky časovacímu spínači už nebudete muset vstávat ani o minutu dřív. Kávovar se se umí sám zapnout a předehřát ve vámi stanoveném čase. Díky této chytré funkci se snadno vyhnete zbytečnému rannímu spěchu a zmatku – kávovar bude ve chvíli kdy k němu přijdete již vyčištěný, předehřátý a připravený vám servírovat vaši oblíbenou kávu. Mnohé uživatele jistě potěší také funkce automatické kontroly množství kávových zrnek a vody.

V jednoduchosti je síla

Samozřejmě je třeba pamatovat že tento přístroj cílí především na uživatelskou jednoduchost a rychlost. Kávovar tak není zcela vhodný pro ty, kteří by chtěli mít nad parametry přípravy nápojů plnou kontrolu – nastavení je totiž často velmi zjednodušené. Hodí se tak spíše jako vstupenka do světa kvalitní kávy a nabízí skvělý poměr ceny a výkonu.

zpět na přehled ↑

Příslušenství

Hlavním dílem který je dodáván společně s kávovarem je nádoba na mléko, kterou snadno ke kávovaru připojíte a znovu odpojíte pro případné uskladnění mléka v lednici. Příhodná je pak funkce automatického čištění nádržky na mléko – znovu postačí stisknutí jediného tlačítka a kávovar se o vše postará.

zpět na přehled ↑

Kvalita zpracování

Firma DeLonghi je na trhu zavedena již spoustu let a její jméno je spojováno především s vysokou kvalitou zpracování i užitých materiálů. Nejinak je tomu i u modelu ESAM 4500. I přes příznivou cenu tohoto kávovaru můžete čekat kvalitní tvrdé plasty a kovové díly odolné vůči pravidelnému dlouhodobému provozu. Nevýhodou tohoto modelu pak může být jeho lehce vyšší váha a vyšší hlučnost v porovnání s dražšími a modernějšími modely.

Zpracování tlačítek by si také zasluhovalo větší pozornost. Nejedná se o žádnou tragédii, jen si na ně budete muset zvyknouta abyste si byli 100% jistí jejich stiskem.

Pokud nejste srdcem ital, můžete si nastavit češtinu. Co vás příliš nepotěší jsou plastová tlačítka a jejich odezva.
Pokud nejste srdcem ital, můžete si nastavit češtinu. Co vás příliš nepotěší jsou plastová tlačítka a jejich odezva.
zpět na přehled ↑

Náhradní díly

DeLonghi je již dlouho zavedenou značkou – proto se nemusíte bát, že by náhradní díly či servis k jejich kávovarům byly nedostupné. Snadno lze sehnat například komponenty, které jsou při manipulaci nejnáchylnější k poškození, jako je nádoba na mléko či odkapávací miska, kterou si neopatrnou manipulací můžete snadno poškrábat.

zpět na přehled ↑

Technické specifikace

Popis tohoto kávovaru by nebyl kompletní, kdyby nebyly uvedeny technické detaily:

 • rozměry: 285 x 375 x 360 cm,
 • příkon: 1350 W,
 • hmotnost: 10,5 kg,
 • výškově nastavitelný adaptér výdeje kávy od 86 do 142mm,
 • nádrž na vodu – objem: 1,8 l,
 • nádrž na mléko – dostupné různé velikosti,
 • tlak: 15 bar,
 • cena jedné kávy: nízká až střední v závislosti na použitém zrnu.
zpět na přehled ↑

Závěr

Kávovar ESAM 4500 nabízí především skvělý poměr ceny a výkonu. Jedná se o uživatelsky přívětivý plnoautomatický kávovar, který se hodí pro všechny, jež si potrpí na kvalitní kávu, ale nechtějí její přípravě a nastavování věnovat příliš mnoho času.

Jednou z jeho zásadních předností je funkce cappuccino jedním stiskem, díky které snadno připravíte sametové kávy s mléčnou pěnou. Kávovar dále vyniká snadnou údržbou. V porovnání s novějšími řadami kávovarů DeLonghi recenzovaný model příliš nezaostává – novější modely nabízí větší výběr při volbách mléčné pěny a ergonomičtější ovládání či modernější design, výsledná kvalita nápoje však bude velmi podobná.

7.6 Hodnocení
Starší kabát ale uvnitř pořád ve formě

Kávovar DeLonghi Magnifica ESAM 4500 je kvalitní volbou pro uživatele hledající skvělý poměr ceny a výkonu. Vyniká jednoduchou údržbou a ovládáním ale přitom nezaostává co se týká kvality kávy. Jeho silnou stránkou je funkce cappuccino jedním stiskem.

Příprava kávy
7.5
Jednoduchost údržby
6.5
Kvalita zpracování
7.2
Poměr cena/výkon
9.1
Klady:
 • jednoduchost ovládání
 • funkce cappuccino jedním stiskem
 • programovatelné samozapnutí
 • skvělý poměr cena/výkon
Zápory:
 • tryska na mléko vyžaduje složitější údržbu
 • absence volby míry šlehání mléka
 • starší design
 • vyšší hllučnost