Recenze: automatický kávovar Jura E8

Hledáte opravdu profesionální automatický kávovar? V tom případě zpozorněte. Jura E8 je špičkový kávovar, který toho má rozhodně co nabídnout. Přečtěte si naši kompletní recenzi a zjistěte, co nás na kávovaru zaujalo.

Příprava kávy

Tento automatický kávovar vás už na první pohled potěší svým prémiovým designem a opravdu jednoduchým ovládáním. Veškeré vaše oblíbené kávové nápoje totiž získáte stisknutím tlačítka. Jeho velkou předností je také tišší provoz v porovnání s konkurenčními automatickými kávovary.

Jakmile kávovar spustíte, automaticky se začne nahřívat a zároveň spustí proplachovací proces. Zanedlouho je však připraven k provozu a vy si na intuitivním displeji můžete vybrat požadovaný nápoj. Na vás je jen případně doplnit vodu, kávová zrna a mléko (pokud se rozhodnete pro kávu s mlékem). Ale kávovar vás na jejich nedostatek vždy upozorní. Po dokončení přípravy se kávovar opět propláchne a vypne.

Velkou předností kávovaru je displej v českém jazyce, a proto se nemusíte obávat jazykové bariéry. České menu má i automatický kávovar DeLonghi Autentica ETAM 29.660.SB.

Kávovar má přehledný displej
Kávovar má přehledný displej

Jaké druhy kávy mi Jura E8 připraví?

Jura E8 nabízí spoustu nápojů, ze kterých si můžete vybrat. U každého z nich si navíc můžete individuálně nastavit množství vody, teplotu a intenzitu. U mléčných nápojů si dále lze přizpůsobit objem mléka a množství mléčné pěny.

Připravit si můžete:

 • espresso,
 • 2× espresso,
 • kávu (americano),
 • 2× kávu (americano),
 • cappuccino,
 • cappuccino extra shot,
 • Caffè Barista,
 • Lungo Barista,
 • espresso doppio,
 • espresso macchiato / Macchiato,
 • cortado,
 • latte macchiato,
 • latte macchiato extra shot,
 • flat white,
 • flat white extra shot,
 • porci mléčné pěny
 • a samotnou horkou vodu.

Kávovar používá inteligentní algoritmus, který dokáže identifikovat individuální preference uživatele a následně přizpůsobit úvodní obrazovku displeje tak, aby zobrazovala vaše nejoblíbenější nápoje. Jednodušší už to zkrátka být nemůže.

Připraví vám lahodné espresso i cappuccino
Připraví vám lahodné espresso i cappuccino
zpět na přehled ↑

Čištění a údržba

Čištění a údržba tohoto kávovaru je velmi jednoduchá a bezproblémová, jelikož se spotřebič prakticky o vše stará za vás. Jak jsme již zmínili, disponuje funkcí automatického proplachu při zapnutí a vypnutí kávovaru. Součástí je i propracovaný systém čištění mléčných cest, která odstraní zbytky mléka z plastových hadiček. Samotnou nádobu na mléko lze bez obav umístit do myčky nádobí.

Co se týče zásobníku na kávový odpad a odkapávacího tácku, ty jednoduše zbavíte nečistot pod tekoucí vodou s použitím klasického saponátu. Výrobce bohužel neuvádí, zda je možné tyto součásti umístit i do myčky nádobí.

Nevýhodou je skutečnost, že varnou jednotku nelze pro čištění vyjmout, a proto je nutné k tomuto úkolu používat čistící tabletu, kterou vložíte do nádrže.

K odvápnění kávovaru slouží speciální program, který trvá přibližně 20 minut a jeho procesem vás spotřebič provede. Na displeji se vám bude vždy zobrazovat, co je třeba udělat, a vy proto nebudete muset vždy zdlouhavě studovat manuál.

Čištění mléčného systému je zautomatizované
Čištění mléčného systému je zautomatizované
zpět na přehled ↑

Funkce – jak vám Jura E8 usnadní život?

Nyní se podíváme na jednotlivé funkce, které se s presovačem Jura E8 pojí.

Profesionální mlýnek

Kávovar pracuje s kónickým keramickým mlýnkem, který je rozhodně lepší variantou než nerezové mlýnky (ty se totiž při použití zahřívají a mohou kávu spálit). Možnou slabou stránkou je skutečnost, že má mlýnek pouze 6 nastavení úrovně mletí.

Nerezové mlýnky se objevují především u kávovarů patřících do nižších cenových hladin (např. Philips Series 3200 LatteGo EP3246/70).

Do integrovaného zásobníku na kávu se vejde 280 gramů kávových zrn, což je na poli automatických kávovarů spíše nadstandard. Přípravu nápoje z mleté kávy tento kávovar neumožňuje.

Zmínit musíme i technologii pulzního extrakčního procesu, která se postará o vytěžení maximální chuti kávy. Narozdíl od klasického kontinuálního způsobu přípravy espressa tento kávovar uvolňuje vodu v sérii krátkých intenzivních dávek. I když celý proces zabere o pár vteřin déle, výsledkem je lahodnější a plnější chuť.

Zásobník na zrna je dostatečně velký
Zásobník na zrna je dostatečně velký

Propracovaný systém napěňování mléka

Velkou předností tohoto kávovaru je rozhodně jeho propracovaný systém napěňování mléka. Jedná se o výhodu pro všechny, kteří chtějí získat mléčné nápoje stisknutím jediného tlačítka. Pokud si však chcete mléko šlehat pomocí klasické parní trysky, nebude to nic pro vás. Zmínit ovšem musíme i skutečnost, že nádoba na napěňování mléka není součástí balení a je nutné si ji dokoupit zvlášť.

Celý systém by zároveň mohl být po designové stránce trochu povedenější. Je totiž vyřešen pomocí separátní nádoby, která mléko vede pomocí nevzhledných plastových hadiček.

Na druhou stranu si nemusíte dělat starosti s jeho zdlouhavým čištěním. Kávovar se totiž o vše postará za vás. K tomuto úkolu slouží funkce automatického čištění mléčných cest, která trvá přibližně 2 minuty.

Povedený systém napěňování mléka dostal do vínku i kávovar Philips Series 3200 LatteGo EP3246/70, u kterého se navíc nenachází žádné hadičky.

Tichý provoz

Díky propracovanému provedení dosahuje Jura E8 maximálně tichého provozu, díky čemuž příprava kávy neruší ostatní členy domácnosti. U konkurenčních modelů se často setkáte s hlučnějším mletím kávy i následnou přípravou.

Automatická detekce filtru a stavu jeho využití

S tímto kávovarem se také neodmyslitelně pojí propracovaný vodní systém. Součástí balení je totiž vodní filtr Jura Claris, který zajišťuje skvělou chuť kávy a zároveň patřičnou péči o kávovar. Kávovar přitom pracuje s funkcí inteligentního vodního systému. Filtrační patrona a kávovar jsou proto bezdrátově spojeny prostřednictvím technologie RFID. Díky tomu budete filtr měnit opravdu až v okamžiku, kdy dojde k jeho reálnému opotřebení. Nikoliv například po 2 měsících nebo 50 litrech průtoku vody, jako je tomu u mnoha jiných filtrů.

Propojení s mobilním telefonem

Ke kávovaru si lze volitelně dokoupit příslušenství pro vzdálené propojení s chytrým telefonem. Díky tomu můžete jednoduše i na dálku činit změny v nastavení spotřebiče, zkontrolovat nejrůznější statistiky nebo třeba nastavit údržbu kávovaru.

Funkce je to sice hezká, ale většina uživatelů se pro ni pravděpodobně nerozhodne (vzhledem k nutnosti dokupování dalšího příslušenství). U kávovarů DeLonghi, které touto technologií disponují, si stačí jen nainstalovat aplikaci a nic dalšího řešit nemusíte. V tomto ohledu má tedy za nás Jura E8 palec dolů.

Možnost přizpůsobení nastavení

Při přípravě vašeho oblíbeného nápoje si můžete volitelně přizpůsobit nastavení týkající se množství vody, mléka a mléčné pěny. Dále si lze nastavit intenzitu kávy v 10 různých stupních a 3 různé teploty spaření a horké vody. Nechybí ani možnost nastavit si dobu, po které se má kávovar automaticky vypnout.

Nahřívání šálků

V horní části se nachází prostor, na který můžete umístit kávové šálky a nechat je nahřívat.

zpět na přehled ↑

Příslušenství

Z hlediska příslušenství, které je součástí balení u tohoto kávovaru, musíme zmínit především filtr. Další praktické příslušenství na vás již v krabici čekat nebude a je tedy nutné si jej v případě zájmu dokoupit. Řeč je především o mléčném systému a potřebných hadičkách.

zpět na přehled ↑

Kvalita zpracování

Kávovar Jura E8 nepatří mezi nejlevnější automatické kávovary, čemuž pochopitelně odpovídá i kvalita jeho zpracování, které není prakticky co vytknout. Vypíchnout můžeme například přítomnou drážku na zásobníku vody, díky které se jednodušeji obsluhuje. Za pozornost stojí i kvalitní pochromovaná mřížka a design odkapávací misky, který zabraňuje rozlití vody.

Zásobník na kávovou sedlinu pojme odpad až z 16 šálků, díky čemuž jej nebudete muset neustále vyprazdňovat. Potěší i výškově nastavitelná výpusť na kávu v rozmezí od 6,5 do 11,1 cm a výškově nastavitelná výpusť na mléčné nápoje v rozmezí od 10,7 do 15,3 cm.

zpět na přehled ↑

Náhradní díly

Jura E8 patří do kategorie dražších automatických kávovarů, a i z tohoto důvodu je nabídka náhradních dílů poměrně propracovaná. Zakoupit si proto bez problémů můžete nový mléčný systém, nádobu na sedliny a spoustu dalšího.

Výrobce se zároveň chlubí tím, že má bezproblémový servis. Svým zákazníkům nabízí i to, že kávovar nemusíte nikam vozit, ale servisní technici z týmu Jura si pro něj dojedou až k vám domů. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že je tato služba zpoplatněná.

zpět na přehled ↑

Technické specifikace

Recenze by samozřejmě nebyla kompletní, kdybychom v ní nezmínili jednotlivé technické specifikace:

 • rozměry: 28×35,1×44,6 cm
 • příkon: 1 450 W,
 • hmotnost: 9,6 kg,
 • výškově nastavitelný adaptér výdeje kávy od 6,5 do 11,1 cm,
 • výškově nastavitelná výpusť na mléčné nápoje od 10,7 do 15,3 cm
 • nádrž na vodu – objem: 1,9 l,
 • tlak: 15 barů,
 • cena jedné kávy: nízká až střední v závislosti na použitém zrnu.
zpět na přehled ↑

Závěr – pro koho je kávovar Jura E8 vhodný?

Automatický kávovar Jura E8 najde uplatnění v moderních domácnostech i kancelářích. Pyšní se kapacitou na 280 gramů kávových zrn a zásobník na vodu disponuje 1,9l objemem. Potěší i poměrně velká kapacita zásobníku na kávovou sedlinu, která pojme 16 porcí. Velkou výhodou je jednoduché ovládání prostřednictvím přehledného displeje, přičemž celé menu podporuje češtinu. Kávovar se umí automaticky čistit, čímž vám výrazně ušetří starosti.

Pokud si k němu dokoupíte mléčný systém, budete si moct užívat oblíbené kávové nápoje s mlékem, které si připravíte jedním dotykem. Potěší i vysoká kvalita zpracování a keramický kónický mlýnek, který bohužel nabízí pouze 6 hrubostí mletí. I přesto však pro běžné uživatele bohatě postačí.

9.4 Hodnocení

Automatický kávovar Jura E8 je moderní spotřebič, který má rozhodně co nabídnout. Pyšní se jednoduchým a intuitivním ovládáním, přičemž jeho menu je v češtině. Umožňuje nastavení velikosti i intenzity nápoje a pracuje s promyšleným čistícím systémem, který se o vše postará za vás.

Příprava kávy
9
Jednoduchost údržby
10
Kvalita zpracování
9.6
Poměr cena/výkon
8.8
Klady:
 • Kvalitní zpracování
 • Objemný zásobník na kávu i vodu
 • Jednoduché ovládání
 • Bohatá nabídka nápojů
 • Menu v češtině
 • Možnost nastavení velikosti i intenzity nápoje
Zápory:
 • Mléčný systém není součástí balení
 • Mlýnek nabízí pouze 6 hrubostí mletí