Recenze: automatický kávovar Saeco Lirika OTC

Hledáte kávovar, který se o vše postará za vás? Přesně takový je automatický kávovar Saeco Lirika OTC. Jedním dotykem vám totiž připraví oblíbené espresso i cappuccino přesně tak, jak ho máte rádi. Co všechno nabízí a v čem naopak zaostává?

Příprava kávy

Saeco Lirika OTC je ideální automatický kávovar pro všechny, kteří si chtějí připravovat kávové nápoje jedním dotykem. Ovládání je velmi jednoduché, stačí si jen navolit ideální kombinaci na předním ovládacím panelu s digitálním displejem.

Po zapnutí kávovaru dojde k jeho automatickému propláchnutí a nahřátí. Velkou předností je poměrně velký zásobník na vodu, který se pyšní 2,5l objemem. Potěší i objemný zásobník na kávu, do kterého se vejde 500 gramů zrn. Díky těmto parametrům se kávovar hodí i pro velmi náročné domácnosti nebo do kanceláří.

Příprava samotného nápoje je velmi jednoduchá. Po propláchnutí si z nabídky vyberete požadový nápoj a kávovar se okamžitě pustí do práce. Přizpůsobit si můžete velikost nápoje i intenzitu kávy. Jakmile kávovar ukončí přípravu, můžete jej vypnout (kávovar se opět automaticky propláchne, a poté se vypne).

Kávovar se jednoduše ovládá
Kávovar se jednoduše ovládá

Jaké druhy kávy mi Saeco Lirika OTC připraví?

S automatickým kávovarem Saeco Lirika OTC si na své přijdou milovníci silného espressa, ale i příznivci cappuccina s mléčnou pěnou. Požadovaný nápoj si můžete vždy jednoduše zvolit na přehledném digitálním displeji.

Na výběr máte:

 • espresso,
 • kávu (lungo),
 • cappuccino
 • a latte macchiato.

Kávovar zároveň můžete využít pouze pro výdej horké vody (například na čaj). Problém mu nedělá ani příprava dvou espress najednou. Jelikož si můžete nechat pouze napěnit mléko, můžete si připravit prakticky jakýkoliv nápoj na bázi espressa. Omezeni jste však pouze na kávová zrna, přípravu z mleté kávy tento spotřebič neumožňuje.

Pokud toužíte po kávovaru s bohatším výběrem nápojů, bude se vám pravděpodobně více zamlouvat Jura E8.

Připravíte si i mléčné nápoje
Připravíte si i mléčné nápoje
zpět na přehled ↑

Čištění a údržba

Čištění kávovaru je jednoduché a v tomto ohledu srovnatelné s konkurenčními spotřebiči. Při každém spuštění se automaticky proplachuje, stejně tak v případě, že kávovar vypnete. Zároveň disponuje užitečnou kontrolkou, která vás upozorní na nutnost odvápnění.

Nádobu na kávovou sedlinu lze jednoduše vyjmout, vysypat a vymýt. Stejně tak můžete nečistot zbavit odkapávací nádobu. Výrobce ale nezmiňuje, zda lze tyto součásti umístit i do myčky nádobí, proto je doporučujeme mýt ručně.

Mléčný systém žádnou speciální funkci čištění nemá. Výrobce jej do kávovaru nezakomponoval pravděpodobně z toho důvodu, že jej v podstatě tvoří jen jedna hadička. Pro její čištění si vystačíte s horkou vodou, která ji zbaví zbytků mléka. Nečistot je třeba zbavit i napěňovací trysku na kávovaru, kterou lze však poměrně jednoduše odpojit a umýt.

zpět na přehled ↑

Funkce – jak vám Saeco Lirika OTC usnadní život?

Presovač Saeco Lirika OTC je vybaven několika zajímavými funkcemi, které v každodenním provozu rozhodně oceníte. Pojďme si je představit.

Profesionální keramický mlýnek

Tento automatický kávovar pracuje s kvalitním keramickým mlýnkem, čímž se staví na vyšší příčky než spotřebiče používající nerezový mlýnek (např. Sencor SES 7010NP). V nerezovém mlýnku se totiž kávová zrna zbytečně zahřívají a může dojít k jejich spálení.

Co se týče nastavení hrubosti mletí, umožňuje kávovar výběr z 5 variant. To sice není mnoho, na druhou stranu pro běžného uživatele to plně postačí.

Do integrovaného zásobníku se vejde 500 gramů kávových zrn, čímž tento spotřebič jasně vede před jinými kávovary z podobné cenové hladiny. Například automatický kávovar Jura E8 disponuje zásobníkem na 280 gramů kávových zrn.

Do zásobníku na odpad se v tomto případě vejde kávová sedlina z 15 porcí, což je rovněž moc pěkné číslo a vy jej nebudete muset neustále vyprazdňovat.

Systém napěňování mléka

Jak jsme už zmínili, s tímto kávovarem si hravě připravíte i kávové nápoje s mlékem. Narozdíl od jiných spotřebičů (např. Philips Series 3200 LatteGo EP3246/70) zde však nenajdete samostatnou nádobu na mléko. Tento systém je řešen pomocí hadičky, kterou můžete vložit přímo do krabice s mlékem (nebo jiné vlastní nádoby).

Systém si následně mléko automaticky nasává z krabice, což na první pohled nevypadá moc pěkně. Na druhou stranu poté nemusíte řešit čištění celé nádoby, ale pouze samotné hadičky a napěňovací trysky.

Počítadlo káv

Součástí kávovaru je i praktické počítadlo káv. To využijete zejména v případě, že budete spotřebič používat v kanceláři a budete chtít mít přehled o reálné spotřebě kávy.

Možnost omezení maximálního množství porcí

Kávovar dokáže omezit počet vydaných porcí. Rovněž se jedná o funkci, kterou oceníte spíše v kanceláři než v domácnosti. Díky tomu můžete například svým zaměstnancům nastavit denní kredit káv, které mohou vyčerpat.

Možnost přizpůsobení nastavení

Jako poslední funkci uvedeme možnost přizpůsobení nastavení, což jsme ostatně už nastínili. Znamená to, že si můžete snadno nastavit objem šálku a intenzitu daného nápoje podle vašich osobních preferencí. Stejně tak lze nastavit množství mléka.

Nevýhodou je však to, že po vypnutí přístroje a například odcestování na týdenní dovolenou se paměť vymaže a kávovar je nutné nastavit opakovaně.

Kávovar nepodporuje praktickou funkci nahřívání šálků, což je rozhodně škoda. U automatických kávovarů v podobné cenové hladině se většinou jedná o pomyslný standard.

zpět na přehled ↑

Příslušenství

Kávovar se prodává bez dalšího příslušenství. Jak jsme již zmínili, jeho součástí není ani nádoba na napěňování mléka. Praktickou vychytávkou je filtr, který lze umístit přímo do nádoby na vodu (ten je však nutné dokoupit zvlášť).

zpět na přehled ↑

Kvalita zpracování

Saeco Lirika OTC se může pochlubit už na první pohled kvalitním zpracováním. Všechny součásti na sebe dobře pasují a spotřebič se navíc pohodlně ovládá. Možnou nevýhodou je (podobně jako u mnoha jiných kávovarů) zásobník na vodu umístěný na zadní straně. Praktičtější by bylo jeho umístění na boku. Nejedná se však o nijak zásadní překážku.

Součástí je nerezová odkapávací mřížka, která je bohužel náchylná na poškrábání. Ale opět se jedná o skutečnost, se kterou se setkáte u většiny kávovarů. Potěší aspoň výškově nastavitelná výpusť kávy, díky které můžete používat i vyšší hrnky nebo sklenice. Kávové trysky jsou však poměrně vysoko a nedají se snížit, což může být méně přívětivé zejména pro ty, kteří pijí espresso.

Výhodou jsou i poměrně kompaktní rozměry, díky kterým se kávovar pohodlně vejde na kuchyňskou linku.

Kvalita zpracování je opravdu slušná
Kvalita zpracování je opravdu slušná
zpět na přehled ↑

Náhradní díly

Za co má od nás kávovar (potažmo celá značka Saeco) rozhodně palec nahoru, je skvělá dostupnost náhradních dílů. Není problém sehnat náhradní spařovací jednotku, displej i další elektronické součásti. Pokud se tedy s kávovarem něco stane, nebudete muset zoufat.

zpět na přehled ↑

Technické specifikace

Naše recenze se pochopitelně nemůže obejít ani bez technických parametrů, které se s tímto kávovarem pojí:

 • rozměry: 21,5×42,9×37 cm
 • příkon: 1 850 W,
 • hmotnost: 8 kg,
 • nádrž na vodu – objem: 2,5 l,
 • tlak: 15 barů,
 • cena jedné kávy: nízká až střední v závislosti na použitém zrnu.
zpět na přehled ↑

Závěr – pro koho je kávovar Saeco Lirika OTC vhodný?

Automatický kávovar Saeco Lirika OTC je ideální do početnějších domácností, ale i kanceláří. Jeho výhodou je 2,5l nádoba na vodu a 500g zásobník na kávová zrna. Zároveň stojí za pozornost použitý keramický mlýnek, který umožňuje výběr z 5 různých hrubostí mletí. Praktickou vychytávkou je poté počítadlo káv a možnost omezení množství nápojů za den. Kávovar se jednoduše ovládá prostřednictvím přehledného digitálního displeje.

Mínusové body od nás získává především kvůli trochu zvláštně řešenému systému pěnění mléka. Kávovar nemá separátní nádobu na mléko, pouze hadičku, prostřednictvím které mléko nasává přímo z krabice. Na druhou stranu se aspoň mléko díky tomuto systému zbytečně nekazí a čištění je o něco jednodušší než v případě kávovarů se speciální nádobou na mléko. Spotřebiči dále chybí funkce nahřívání šálků, která je u automatických kávovarů poměrně běžná.

9 Hodnocení

Automatický kávovar Saeco Lirika OTC je ideální i do větší domácnosti nebo kanceláře. Espresso i cappuccino vám připraví jedním dotykem a oceníte i jeho jednoduché čištění. Navíc je vybaven kvalitním keramickým mlýnkem a má užitečné funkce, jako je například počítadlo káv nebo možnost pro omezení denního množství porcí.

Příprava kávy
8.2
Jednoduchost údržby
9.3
Kvalita zpracování
9.5
Poměr cena/výkon
8.9
Klady:
 • Kvalitní zpracování
 • Objemný zásobník na vodu a kávová zrna
 • Keramický mlýnek
 • Mléčné nápoje jedním dotykem
 • Přehledný digitální displej
 • Skvělá dostupnost náhradních dílů
Zápory:
 • Chybějící nádoba na mléko
 • Chybějící funkce nahřívání šálků
 • Pouze 4 různé nápoje