Test

Recenze: automatický kávovar Sencor SES 7010NP

Automatický kávovar Sencor SES 7010NP je spotřebič s moderním designem, který skvěle poslouží všem milovníkům lahodného espressa. Přečtěte si, v čem spočívají jeho přednosti a v čem naopak za svou konkurencí trochu (nebo více) pokulhává.

Příprava kávy

Milujete chuť čerstvé kávy a dáváte přednost co nejjednoduššímu způsobu ovládání? V tom případě si Sencor SES 7010NP oblíbíte. Příprava každého šálku kávy je s ním totiž naprostá hračka a tento automatický kávovar si proto najde čestné místo v malé domácnosti. Do kanceláře se vzhledem k menšímu zásobníku na vodu a kávu příliš nehodí. Pro jeho ovládání slouží horní LED dotykový panel a v podstatě si můžete vybrat ze 3 hlavních funkcí – horké vody, espressa a lunga.

Než se pustíte do přípravy kávy, je samozřejmě třeba myslet na to, aby byl zásobník na vodu a kávu naplněný. Zásobník na vodu se nachází v zadní části a vytahuje se směrem vzhůru, praktičtější by však bylo jeho umístění v boční části kávovaru.

Spotřebič uvedete do provozu stisknutím tlačítka on/off, které se nachází v levé části displeje. Následně se začne kávovar automaticky nahřívat (v průběhu tohoto procesu kontrolky blikají). Jakmile je nahřátý, kontrolky blikat přestanou a vy si můžete vybrat požadovaný nápoj (espresso nebo lungo), případně horkou vodu.

Kávovar připraví lahodné espresso
Kávovar připraví lahodné espresso

Za nevýhodu lze považovat skutečnost, že se kávovar automaticky neproplachuje po každém spuštění. Pokud toho chcete dosáhnout, musíte sami nejprve spustit režim horké vody a až poté přistoupit k přípravě kávy. Stejně tak se neproplachuje po ukončení přípravy.

V porovnání s konkurencí tento espresovač neumožňuje ani volbu intenzity nebo aroma výsledné kávy a musíte se tedy spokojit s jeho základním nastavením.

Jaké druhy kávy mi Sencor SES 7010NP připraví?

Jak jsme již naznačili, tento automatický kávovar vám připraví espresso a lungo, využít můžete také funkci horké vody. Nevýhodou je tedy skutečnost, že si s tímto spotřebičem automaticky nepřipravíte nejrůznější kávové nápoje s mlékem, jako je například cappuccino, latté nebo flat white.

Mléčné nápoje vám bohužel nepřipraví
Mléčné nápoje vám bohužel nepřipraví

Pokud si na nápojích s mlékem potrpíte, můžete si ke kávovaru zvlášť pořídit napěňovač mléka.

Pokud však hledáte kávovar, který vám kávu s mlékem připraví automaticky, doporučujeme poohlédnout se spíše po jiném modelu. Přečtěte si třeba recenzi Philips Series 3200 LatteGo EP3246/70 nebo DeLonghi Autentica ETAM 29.660.SB.

zpět na přehled ↑

Čištění a údržba

Jak jsme již zmínili, tento kávovar nedisponuje automatickou funkcí proplachování, a proto je nutné tento proces provádět ručně. Jakmile bude kávovar vyžadovat odvápnění, upozorní vás na to prostřednictvím zabudovaného indikátoru. Následně je třeba provést celý proces odvápnění s odpovídajícím přípravkem, ke kterému slouží tlačítko Self-Clean.

Spařovací jednotka je vyjímatelná a v případě potřeby ji lze jednoduše mýt ručně, nebo ji umístit do myčky nádobí. Stejně tak lze očistit zásobník na kávovou sedlinu a vnitřní i vnější odkapávací tácek.

zpět na přehled ↑

Funkce – jak vám Sencor SES 7010NP usnadní život?

Sencor SES 7010NP nabízí hned několik zajímavých funkcí. Pojďme si je představit.

Mlýnek – 5 hrubostí mletí

Kávovar disponuje nerezovým mlýnkem (což je v této cenové hladině poměrně standard), přičemž hrubost mletí si můžete nastavit na 5 různých úrovní. V tomto ohledu toho kávovar moc nenabízí. Mnohé konkurenční automatické kávovary totiž bývají vybaveny mlýnkem s větším rozsahem nastavení. Například DeLonghi ECAM 22.110.B nabízí 13 hrubostí mletí. Zásobník na kávová zrna je přístupný z horní části a disponuje poměrně malou 150g kapacitou. Například do oblíbeného DeLonghi Dinamica ECAM 350.55.B se vejde dvojnásobné množství kávy.

Narozdíl od mnohých konkurenčních kávovarů tento model neumožňuje přípravu nápoje z mleté kávy, ale pouze z kávových zrn.

Systém Thermoblock

Kávovar je vybaven topným systémem Thermoblock, který automaticky kontroluje optimální teplotu vody (90 °C). Díky tomu podporuje maximální kvalitu výsledného nápoje. Teplotu však nijak volitelně nastavit nelze.

ECO a rychlý režim

Kromě výchozího nastavení můžete kávovar přepnout do speciálního ECO režimu, u kterého je dosaženo větší úspory energie. Podsvětlení totiž zůstává vypnuto a zároveň se kávovar vypne už po 10 minutách nečinnosti (místo 20 minut v normálním režimu).

Rychlý režim poté umožňuje rychlejší přípravu kávy než v případě továrního nastavení a hodí se například do domácností, kde dochází k větší frekvenci používání kávovaru. V tomto režimu ale nedochází k předspaření kávy a spotřebič se automaticky vypíná až po 30 minutách nečinnosti.

Funkce Self-Clean

Kávovar vás automaticky upozorní na nutnost odvápnění. V takovém případě se na něm rozsvítí kontrolka a bude nutné spustit funkci Self-Clean. Čištění probíhá jednoduše a k odvápnění lze využít prostředek speciálně určený pro odvápnění spotřebičů typu espresso.

Nastavení velikosti šálku

Pokud vám přednastavená velikost espressa nebo lunga nevyhovuje, můžete jeho objem jednoduše přeprogramovat. Díky tomu objem nápojů přizpůsobíte svým preferencím i nejčastěji používanému nádobí.

zpět na přehled ↑

Příslušenství

Kromě samotného kávovaru a částí, které k němu neodmyslitelně patří, není součástí balení žádné další příslušenství. Počítat tedy můžete s:

 • tělem kávovaru,
 • odnímatelným přívodním kabelem,
 • zásobníkem na 150 g kávových zrn,
 • zásobníkem na 1,1 l vody,
 • zásobníkem na kávovou sedlinu
 • a vnitřním a vnějším odkapávacím táckem.

Součástí balení tak není například praktický odvápňovač a je nutné si jej dokoupit. Sám výrobce přitom uvádí, že je možné použít jakýkoliv prostředek speciálně určený pro odvápnění spotřebičů typu espresso. Sám Sencor odvápňovací prostředky neprodává (narozdíl např. od DeLonghi).

zpět na přehled ↑

Kvalita zpracování

Kávovar už na první pohled působí velmi bytelně a jednotlivé části do sebe skvěle zapadají. Z hlediska materiálů kombinuje kov a plast, přičemž už na první pohled vás zaujme svým štíhlým designem, díky kterému se skvěle vejde na každou kuchyňskou linku.

Kávovar se jednoduše ovládá
Kávovar se jednoduše ovládá

Zásobník na kávovou sedlinu je dostupný z přední strany, díky čemuž jej v průběhu dne snadno vyprázdníte. Jak jsme již zmínili, možnou nevýhodou může být zásobník na vodu umístěný vzadu. Vzhledem k tomu nemůže být kávovar v kuchyni úplně u zdi, jelikož by se vám se zásobníkem špatně manipulovalo. Výhodou je výškově nastavitelná výpusť kávy, díky čemuž můžete používat menší i větší šálky.

Tak jako u jiných kávovarů, i zde je nutné počítat s tím, že vnější nerezový odkapávací tácek je náchylný k poškrábání.

zpět na přehled ↑

Náhradní díly

Co se týče náhradních dílů ke kávovaru, nejsou tak snadno dostupné, jako je tomu například u modelů značky Philips ne DeLonghi. V případě záručního a pozáručního servisu přitom můžete využít jedno z mnoha servisních míst.

zpět na přehled ↑

Technické specifikace

Podívejme se nyní na jednotlivé technické specifikace, které jsou s tímto automatickým kávovarem neodmyslitelně spojeny:

 • rozměry: 31,5×18×41 cm
 • příkon: 1 470 W,
 • hmotnost: 7,8 kg,
 • nádrž na vodu – objem: 1,1 l,
 • tlak: 19 barů,
 • cena jedné kávy: nízká až střední v závislosti na použitém zrnu.
zpět na přehled ↑

Závěr – pro koho je kávovar Sencor SES 7010NP vhodný?

Presovač Sencor SES 7010NP najde uplatnění v domácnosti, ale i menší kanceláři. Jeho předností je především opravdu jednoduchá obsluha. Stačí jej jen zapnout, zvolit požadovaný nápoj a kávovar se již o vše ostatní postará za vás. Nerezový mlýnek umožňuje nastavení 5 různých hrubostí mletí. Není to sice moc, pro nenáročné uživatele to však plně vystačuje.

Možnou nevýhodu je skutečnost, že kávovar vám bohužel nepřipraví kávu s mlékem. V takovém případě se budete muset poohlédnout po jiném modelu, případně si dokoupit samostatný napěňovač mléka. Do zásobníku na kávová zrna se vejde pouze 150 gramů kávy a je proto nutné počítat s jeho častějším doplňováním. To se ostatně týká i zásobníku vody.

7.4 Hodnocení

Automatický kávovar Sencor SES 7010NP je ideální spotřebič pro milovníky černé kávy. Připraví vám totiž lahodné espresso nebo lungo přesně podle vašich potřeb. Systém Thermoblock se postará o optimální teplotu vody a kávovar se vám bude jednoduše ovládat prostřednictvím přehledného dotykového LED displeje. Jeho skvělé vlastnosti podtrhuje i minimalistický moderní design.

Příprava kávy
7
Jednoduchost údržby
7
Kvalita zpracování
8.5
Poměr cena/výkon
7
Klady:
 • Kompaktní rozměry
 • Přehledný LED displej
 • Jednoduchá obsluha
 • Systém zajišťující optimální teplotu vody
 • Možnost nastavení velikosti šálku
Zápory:
 • Menší zásobník na kávová zrna a vodu
 • Nemožnost přípravy mléčných nápojů
 • Zásobník na vodu je dostupný ze zadní strany