Test

Recenze: kapslový kávovar Krups Dolce Gusto Oblo

Společnost Krups si vysloužila své místo na trhu díky desítkám let zkušeností s výrobou kvalitních kávovarů, které rádi využívají statisíce zákazníků po celém světě. Jak si v ostré konkurenci kapslových kávovarů povede Krups Dolce Gusto Oblo se dozvíte v této recenzi.

Příprava kávy

Krups Dolce Gusto Oblo byl navržen tak, aby díky němu byla příprava vaší oblíbené kávy co nejjednodušší. Základní myšlenka je velmi prostá. Vzhledem k tomu, že se jedná o kapslový kávovar, měl by jej být schopen používat úplně každý.

Pro přípravu vašeho šálku kávy je třeba opravdu málo. Zapněte kávovar a ujistěte se, že je v zásobníku dost vody. Zároveň zkontrolujte, že je správně usazen na svém místě v zadní části kávovaru.

Poté už je pouze třeba vybrat správnou kapsli, vložit ji do kávovaru a po nahřátí zvolit teplou nebo studenou variantu přípravy nápoje pomocí jednoduché páčky, která se nachází v horní části kávovaru.

Nadzvednutím pojistky uvolníte zásobník pro kapsli. Po vložení kapsle zásobník opět zajistíte, čímž zároveň dojde k propíchnutí kapsle.
Nadzvednutím pojistky uvolníte zásobník pro kapsli. Po vložení kapsle zásobník opět zajistíte, čímž zároveň dojde k proražení kapsle jehlicí.

Krups do kávovaru neinstaloval žádnou zbytečnou elektroniku, veškeré ovládání je zvládnuto pomocí výše zmíněné páčky. O objemu připravované kávy rozhodujete vy tím, že ve správný moment přesunete páčku zpět do výchozí polohy.

To může být na jednu stranu výhodné, jelikož vám to umožňuje připravovat kávu přesně tak, jak chcete. Na druhou stranu s takovou možností přichází i zodpovědnost za poměr vody a kávy, resp. vody a mléka, která ne každému vyhovuje.

Jiné kapslové kávovary Dolce Gusto od Krups nabídnou lepší řešení pro nastavování objemu vaší kávy, jako například model Krups Dolce Gusto Genio 2.

Podle druhu připravované kávy se bude lišit doba přípravy, ale zpravidla by neměla překročit minutu. Mezi jednotlivými šálky není třeba dlouhé pauzy, kávovar je připravený na další kávu po několika málo sekundách. Jestli můžete připravovat další kávu poznáte podle barvy, kterou svítí vypínací tlačítko.

Jaké druhy kávy mi Krups Dolce Gusto Oblo připraví?

Kromě jednoduchého ovládání se tento přístroj může pyšnit další obrovskou výhodou. Na uživatele čeká zhruba 30 různých druhů kávy a čaje, které mohou v tomto kapslovém kávovaru připravit. Kapsle jsou vyráběny společností Nescafé a jdou velmi snadno dokoupit. Kapsle jsou hermeticky uzavřené, což zajišťuje dokonale čerstvou kávu z každé z nich.

S Krups Docle Gusto si připravíte přesně takovou kávu, jakou máte rádi, nabídka je opravdu bohatá.
S Krups Docle Gusto si připravíte přesně takovou kávu, jakou máte rádi, nabídka je opravdu bohatá.

Nápoje, které nám kávovar připraví, lze rozdělit do několika kategorií. Prvním z nich je rozhodně teplota. V nabídce rozhodně převažují kapsle určené pro přípravu teplých nápojů, ale pokud budete mít během horkých letních dnů chuť na ledovou kávu, případně čaj, rozhodně nebudete zklamáni.

Důležité je ovšem zmínit, že pro každou teplotní variantu kávy existují rozdílné kapsle. A zatímco kapsle určené pro ledovou kávu lze využít i pro přípravu horkého nápoje, v opačném případě to možné není.

Dalším kritériem je samozřejmě druh připravovaného nápoje. Mezi kapslemi, které jsou k dispozici, si vybere celá rodina. Od horké čokolády pro ty nejmenší, přes klasické espresso a cappuccino až po mnohem exotičtější kávy, se kterými se často nesetkáte ani v mnohých kavárnách. Pro milovníky čaje jsou potom k dispozici i dva druhy tohoto nápoje.

Dále lze různé druhy kapslí kategorizovat dle jejich ceny, resp. ceny za jeden šálek kávy.

Kapsle se nejčastěji prodávají v baleních po 16 kusech, které lze v České republice pořídit převážně za cenu lehce přesahující 100,- Kč. Což ukazuje na cenu za šálek kávy ve výši zhruba 8,- Kč. Existují ovšem i exotičtější kávy, kde si za jednotlivé kapsle připlatíte.

Taková cena za šálek platí pro kávy jednodušší na přípravu, u kterých si vystačíte s jednou kapslí. Kupříkladu u kávy druhu Mocca je třeba pro její připravení využít dvě kapsle, jednu s kávou a druhou s mlékem. V balení pro tuto kávu je opět 16 kapslí, ze kterých lze ovšem připravit pouze 8 šálků kávy. Což výslednou cenu zdvojnásobuje.

zpět na přehled ↑

Čištění a údržba

I v tomto ohledu se v Krups snažili uživatelům co nejvíce ulehčit práci. U tohoto kávovaru je tedy třeba k správnému vyčištění po každém použití pouze dvou činností. Vzhledem k tomu, že se jedná kapslový kávovar, logickým krokem je odstranění použité kapsle.

Bohužel, u tohoto kávovaru neexistuje systém pro ukládání použitých kapslí, takže je třeba každou z nich zvlášť ručně vyjmout.

Dalším z úkonů, který je občas provést je vyprázdnění odtokové misky, která je uložena pod mřížkou, na kterou jsou stavěny šálky při přípravě kávy.

Výrobce dále doporučuje zhruba každé tři až čtyři měsíce provést odvápnění vašeho kávovaru, abyste ho udrželi v dokonalé formě. Pro odvápnění napusťte celý zásobník vodou a přidejte do něj odvápňovací prostředek, který je možné dodatečně zakoupit. Poté pouze zapněte kávovar a otočte páčkou pro přípravu studeného nápoje. Poté, co se vyprázdní zásobník, je proces odvápnění ukončen.

Naneštěstí, pro žádný z výše zmíněných úkonů neexistuje u kávovaru automatické upozornění, což u odstraňování kapslí zase tolik nevadí, ale u druhých dvou by se mohlo hodit.

zpět na přehled ↑

Funkce – jak vám Krups Dolce Gusto Oblo usnadní život?

Jak již bylo zmíněno výše, celý kávovar byl konstruován tak, aby byl opravdu snadný na používání. Absence zbytečné elektroniky a systém kapslí redukuje jinak komplexní proces přípravy kávy na záležitost se kterou si poradí i dítě, ale zároveň neubírá téměř nic z výsledného požitku.

Oblo vám připraví Latte macchiato jako z reklamy.
Oblo vám připraví Latte macchiato jako z reklamy.

Tento kapslový kávovar z rodiny Dolce Gusto ale může nabídnout ještě mnohem více, než by se mohlo zdát.

Čtyři úrovně

Záležitost na první pohled triviální, ale s dopadem na celý proces přípravy kávy. Díky čtyřem různým polohám odkapávače můžete snadno přizpůsobit vzdálenost trysky od šálku podle jeho velikosti a káva tak nebude vystřikovat všude kolem.

Rychlé nahřívání

Díky tomuto systému si můžete svou kávu vychutnat již 30 sekund po zapnutí kávovaru, bez zbytečného čekání.

Úsporný režim

Abyste neplýtvali elektrickou energií, Krups Dolce Gusto Oblo se po 5 minutách nečinnosti sám vypne a díky tomu se řadí mezi přístroje s energetickou náročností třídy A.

zpět na přehled ↑

Příslušenství

Jednou z nevýhod tohoto přístroje je proces nakládání s použitými kapslemi, které je třeba po jedné z přístroje vyjímat a následně se jich zbavovat.  Což je u kapslového kávovaru výrazná nevýhoda.

Krups se snaží tento nedostatek řešit pomocí nádoby na použité kapsle, která je součástí balení kávovaru. Ovšem, jedná se o řešení vcelku nešťastné, jelikož nádoba není příliš velká a po určité době začne nepříjemně zapáchat kvůli tomu, že slouží v zásadě jako odpadkový koš.

Zajímavějším příslušenstvím je rozhodně stojánek na kapsle. pokud nemáte kde skladovat papírové krabice s kapslemi, tak jistě toto estetické řešení uvítate. Stojánek bohužel není dodáván jako standardní příslušenství společně s kávovarem.

Barevné kapsle budou jistě slušet každé kuchyni.
Barevné kapsle budou jistě slušet každé kuchyni.
zpět na přehled ↑

Kvalita zpracování

Kávovary Dolce Gusto si během let vybudovaly pověst díky modernímu, minimalistickému designu, který se nebál oblých tvarů a na trhu, kde stále dominují především tradiční kvádry a krychle tak opravdu vyčnívají.

Kávovar sám je vzhledem ke své ceně vyroben primárně z plastu. Což ovšem nijak neubírá na kvalitě provedení. Lícování je poměrně precizní a vzhledem k tomu, že velkou úlohu při přípravě kávy hraje právě kapsle, není nutné používat jiné, ušlechtilé materiály.

Umožňuje to výrobci nabídnout několik barevných variant.

Charakteristické pro zpracování téměř všech kávovarů Dolce Gusto je důraz na snadnou manipulaci i se samotným přístrojem. Ten je velmi lehký a zároveň nízký, takže se vejde téměř do jakékoliv kuchyně.

Provedení nádržky by mohlo být robustnější. Tento problém je však přítomen u výrazně dražších kávovarů.
Provedení nádržky by mohlo být robustnější. Tento problém je však přítomen u výrazně dražších kávovarů.

S neortodoxním designem a menší velikostí přichází i komplikace. Jednu z nich zde představuje tvar zásobníku na vodu. Přestože velikost 0,8 litru může být dostačující, tak nádržku v zásadě nedoporučujeme nalévat po vyznačené maximum. Při jejím opětovném vkládání do kávovaru lze snadno polít jak samotný kávovar, tak jeho okolí.

Nescafé společně s firmou Krups kávovar designovaly do všech možných provedení. Existuje několik barevných variant, odlišených jednotlivými produktovými čísly. Aby nedošlo ke zmatení, bude zde v krátkosti uveden seznam jednotlivých verzí.

 • Krups Oblo 110131: bílé provedení
 • Krups Oblo 110531: červená barva
 • Krups Oblo 110831: elegantní černá
 • Krups Oblo 110T31: exkluzivní titanová
Dolce Gusto Oblo je nabízeno v mnoha barevných variantách. Můžete jej tak dokonale sladit s vaší kuchyní nebo kanceláří.
Dolce Gusto Oblo je nabízeno v mnoha barevných variantách. Můžete jej tak dokonale sladit s vaší kuchyní nebo kanceláří.
zpět na přehled ↑

Náhradní díly

Díky tomu, že jde o kapslový kávovar, není zde potřeba náhradních dílů nijak vysoká. Ale přesto lze velmi snadno dokoupit jak nádržku na vodu, tak držák na kapsle a odkapávač.

Závažnější může být poškození jehlice, která proráží jednotlivé kapsle během přípravy kávy. Pro jakékoliv opravy, na které vy sami nestačíte, je možné využít některé z autorizovaných servisů, kde vám jistě kávovar opraví.

zpět na přehled ↑

Technické specifikace Dolce Gusto Oblo

 • Rozměry: 25x32x18
 • Příkon: 1500 W
 • Nádrž na vodu: 0,8 l
 • Nádrž na mléko: Ne
 • Tlak: 15 barů
 • Cena jedné kávy: 7/14 korun
zpět na přehled ↑

Závěr – pro koho je Krups Dolce Gusto Oblo vhodný?

Krups Dolce Gusto Oblo si své místo mezi předními kapslovými kávovary jistě zaslouží. Jedná se o přístroj, který plně splňuje funkce, pro které byl navržen.

Nevznikl proto, aby konkuroval profesionálním kávovarům a není určený ani pro ty uživatele, kteří mají rádi plnou kontrolu nad každým aspektem své kávy.

Naopak, tento kapslový kávovar je určen pro ty, kteří do světa kávy teprve pronikají a chtěli by přístroj, který lze velmi jednoduše obsluhovat, ale který také připraví velmi dobrou kávu na sto různých způsobů. Je tedy vhodný převážně pro jednotlivce či menší rodiny a kanceláře, kteří si rádi dopřejí dobrou kávu.

Moderní a minimalistický design spolu s kvalitní konstrukcí zajistí, že se bude hodit téměř do každého prostředí.

Jedná se o dokonalý kávovar? Rozhodně ne. Má své slabé stránky, ale ty nijak neubírají na celkovém dojmu.

8 Hodnocení
Ekonomická volba pro každou domácnost

Hledáte kávovar, který je jednoduchý na obsluhu, ale dokáže vám připravit desítky různých druhů kávy? Pak je pro vás Krups Dolce Gusto Oblo ten pravý. Moderní design a spolehlivá technologie hermeticky uzavřených kapslí z něj dělají opravdu unikátní kávovar.

Příprava kávy
8
Jednoduchost údržby
10
Kvalita zpracování
6.2
Poměr cena/výkon
7.8
Klady:
 • jednoduchá obsluha
 • více než 30 druhů kávy a čaje
 • moderní design
 • mnoho barevných variant
Zápory:
 • nevhodný tvar nádrže na vodu
 • kapslová káva je neekologická