Test

Recenze: kapslový kávovar Krups Dolce Gusto Piccolo

Společnost Krups se již mnoho let specializuje na výrobu uživatelsky přívětivých kapslových kávovarů. Model Dolce Gusto Piccolo se přitom řadí mezi jejich základní modely. Jaké jsou jeho plusy a mínusy a zda obstojí v porovnání s modely vyšších řad se dozvíte v následující recenzi.

Příprava kávy

Krups Dolce Gusto Piccolo klade důraz především na jednoduchost a rychlost. Vzhledem k tomu, že se jedná o kapslový kávovar, nemusíte si lámat hlavu s nastavováním či složitou přípravou. Stačí jen vybrat ty správné kapsle.

Obsluha Piccola je tak jednoduchá, jak to jen jde. Nejprve naplňte zásobník na vodu v zadní části kávovaru. Kávovar zapněte a chvíli počkejte, než se zahřeje – že je připravený poznáte podle toho, že tlačítko na zapnutí začne svítit zeleně. Pak už jen stačí vybrat vámi zvolenou kapsli od značky Dolce Gusto, nadzvednout klapku, vytáhnout zásobník a vložit do něj kapsli. Zamknutím klapky do výchozí pozice kapsli propíchnete. Zbývá jen páčkou na vrchní straně kávovaru spustit přívod teplé či studené vody a váš nápoj se již připravuje.

Množství vody je díky manuálnímu ovládání jen na vás – káva se přestane připravovat ve chvíli, kdy páčku vrátíte zpět do výchozí pozice. Jakmile je káva hotová, stačí vyndat kapsli, chvíli počkat na nahřátí další dávky vody a další káva se už chystá.

Jaké druhy kávy umí kávovar Dolce Gusto Piccolo připravit?

Výhodou kapslových kávovarů je i přes jejich uživatelskou jednoduchost značný výběr nápojů, které zvládnou připravit. V sortimentu výrobce Nescafé najdete přibližně 30 různých druhů nápojů, mezi které patří různé kávy, čaje, ale i jejich studené variace, které váš kávovar nenechají v klidu ani v parném létě. Kapsle určené na výrobu ledových nápojů přitom můžete použít i na přípravu horkých.

Nescafé vám dává na výběr z velkého množství teplých i studených nápojů.
Nescafé vám dává na výběr z velkého množství teplých i studených nápojů.

Sortiment kapslí pokrývá požadavky snad každého člena rodiny – od nejmenších, kteří si rádi pochutnají na horké čokoládě, přes milovníky hutného a silného espressa, až po ty, kteří preferují jemnou krémovou pěnu na cappuccinu či jiné kávové speciality.

Kolik káva bude stát

Cena kávy se odvíjí od vámi zvolených kapslí. Běžně je seženete v balení po 16 kusech, jehož cena lehce přesahuje 100,– Kč, cena za šálek vaší oblíbené kávy se pak pohybuje okolo 8,– Kč. Pokud jste náročnější a chcete experimentovat s kávovými specialitami, bude cena samozřejmě o něco vyšší. Některé kávové nápoje přitom vyžadují použití více kapslí. Například u nápoje s krémovou pěnou typu latté macchiato musíte na přípravu použít dvě kapsle – jednu na kávu a jednu na mléčnou pěnu. V takových případech z balení 16 kapslí připravíte jen 8 nápojů a cena se tak zdvojnásobí.

zpět na přehled ↑

Čištění a údržba

Jednou ze zásadních výhod kapslových kávovarů je právě jejich snadná údržba. Stačí vyjmout kapsli a je prakticky hotovo. Některé modely sice nabízí zásobník na použité kapsle, ale tento úkon je tak jednoduchý, že přípravu kávy nikterak nekomplikuje.

Příprava kapslové kávy je ve své podstatě velmi čistá. Díky polohovatelnému odkapávači navíc ani při použití menších hrnků káva kolem necáká. Jednou za čas je samozřejmě nutné tento odkapávač vyprázdnit. Stejně jako každý jiný kávovar, čelí i Piccolo vodnímu kameni. Proto je nutné kávovar jednou za čas odvápnit. Výhodou tohoto modelu je, že vás na tento zásadní úkon automaticky upozorní zbarvením světla zapínacího tlačítka do oranžové barvy. Odvápnění je přitom zcela jednoduché. Stačí naplnit zásobník na vodu čistou vodou a přidat do ní odvápňovací prostředek. Pak už jen stačí zapnout páčku na přípravu studených nápojů a nechat celý zásobník kávovarem protéct.

Barista radí: Pamatujte, že chuť kávy závisí především na vodě, kterou používáte. To samozřejmě platí i u kapslí. Pokud máte chuť experimentovat zkuste například vodu filtrovanou, či různé značky balené vody.

zpět na přehled ↑

Funkce

Přestože je kávovar Krups Dolce Gusto Piccolo základním modelem této značky, své uživatele dokáže příjemně překvapit svými promyšlenými funkcemi a vlastnostmi.

Rychlé nahřívání

Kdo by chtěl na kávu čekat příliš dlouho? Piccolo se po zapnutí rychle zahřeje do provozní teploty a přibližně po 30 sekundách se již můžete pustit do přípravy své oblíbené kávy. Když se kávovar nahřívá, kontrolka u jeho zapínacího tlačítka bliká, jakmile je připraven, začne svítit zeleně.

Jak je u kapslových kávovarů zvykem, příprava je opravdu jednoduchá.
Jak je u kapslových kávovarů zvykem, příprava je opravdu jednoduchá.

Úsporný režim

Spěcháte do práce a zapomněli jste kávovar vypnout? Netřeba se strachovat, Krups se o to postará sám. Po pěti minutách nečinnosti se kávovar automaticky přepne do úsporného režimu.

Kompaktní a výkonný

Piccolo svým tvarem opravdu odpovídá svému názvu – vejde se i na tu nejmenší kuchyňskou linku a jeho minimalistický design neurazí snad v žádném interiéru. Jeho rozměry se ale rozhodně nenechte zmást – i přes svou velikost nabízí Piccolo tlak 15 barů, který vám umožní z kapslí dostat to nejlepší.

zpět na přehled ↑

Příslušenství

Kapslové kávovary sice nabízí jednoduchou obsluhu a přípravu kávy, ale jejich nevýhodou je nutnost neustálé manipulace s kapslemi. Po přípravě nápoje musíte vždy kapsli z přístroje vyjmout a čelit klasické otázce “Kam s ní?” Ekologická odpověď přitom v tomto případě bohužel neexistuje. Kapsle Dolce Gusto jakož i většina ostatních jednorázových kávových kapslí na trhu totiž nejsou recyklovatelné. Tato skutečnost je v dnešní době, kdy se otázka ekologické udržitelnosti a stavu naší planety stává zásadní, snad největší nevýhodou kapslových kávovarů.

Co se týká možnosti skladování kapslí, společnost Dolce Gusto nabízí různá řešení, mezi které patří například stojánky či pořadače, ve kterých můžete kapsle jednoduše a přehledně uložit.

zpět na přehled ↑

Kvalita zpracování

Stejně jako ostatní kávovary Dolce Gusto vyniká model Piccolo svým minimalistickým a přesto funkčním designem. Jelikož se jedná o základní produktovou řadu, je kávovar vyroben především z tvrdých plastů, což ale při minimu ovládacích prvků a celkové jednoduchosti tohoto přístroje rozhodně není na závadu.

Daní za kompaktní rozměry je menší nádobka na vodu.
Daní za kompaktní rozměry je menší nádobka na vodu.

Nevýhodou kávovaru je pak poměrně malá nádobka na vodu (0,6 l), kterou budete muset častěji plnit. Další slabinou kávovaru je pak jeho relativně vysoká hlučnost při přípravě kávy – při zkušebním provozu kávovaru jsme navíc zaznamenali, že hrnky po odkapávači můžou lehce poskakovat. Dle našeho názoru tak kávovar zcela jistě vyžaduje při práci dohled.

Kávovar je přitom na trhu dostupný v dvou barevných provedeních. Červený najdete pod označením KP1006CE a černý pod sériovým číslem KP100BCE.

zpět na přehled ↑

Náhradní díly

Kapslové kávovary mají díky svému jednoduchému mechanismu obecně velmi nízkou poruchovost. Jistota je však jistota, a i kdyby se přeci jen něco na Piccolu pokazilo, můžete k němu snadno sehnat náhradní nádržku na vodu ale i odkapávač či držák kapslí. Firma Dolce Gusto navíc v případě nutnosti náročnějších oprav poskytuje kvalitní autorizovaný servis.

zpět na přehled ↑

Technické specifikace

 • Rozměry: 16 x 29 x 22 cm
 • Příkon: 1500 W
 • Nádrž na vodu: 0,6 l
 • Nádrž na mléko: Ne
 • Tlak: 15 barů
 • Cena jedné kávy: 7 / 14 korun
zpět na přehled ↑

Závěr – je Krups Dolce Gusto Piccolo právě pro vás?

Piccolo je kompaktní kapslový kávovar, který si jistě najde místo v každé domácnosti.

Díky tomu, že používá kapsle, nabízí velký sortiment horkých i studených nápojů, velmi jednoduchou obsluhu, ale i údržbu. Na druhou stranu se rozhodně nehodí pro ty, jež chtějí mít nad přípravou kávy větší kontrolu. Spíše než o komplexní přístroj se tedy jedná o možnou vstupenku do světa kvalitní kávy. Kapsle navíc rozhodně nezvolí domácnosti, které se snaží minimalizovat svou ekologickou stopu – kapsle bohužel nelze recyklovat. V rámci své kategorie se přesto jedná o kvalitní přístroj, se kterým jistě bude většina jeho uživatelů plně spokojena.

Uživatelský manuál Krups Nescafé Dolce Gusto Piccolo

7.9 Hodnocení
Kompaktní řešení pro každou domácnost

Kávovar na kapsle Dolce Gusto Piccolo je kompaktní řešení pro každou domácnost. Nabízí jednoduchou obsluhu a údržbu a přitom poskytuje velký výběr teplých i studených nápojů. Díky unikátnímu kapslovému systému teď může dobrou kávu připravit opravdu každý.

Příprava kávy
6.5
Jednoduchost údržby
10
Kvalita zpracování
6.9
Poměr cena/výkon
8
Klady:
 • jednoduché ovládání a údržba
 • kompaknít rozměry
 • různá barevná provedení
 • široký výběr kapslí
 • teplé i studené nápoje
Zápory:
 • pouze manuální obsluha
 • kapsle nelze recyklovat
 • menší nádržka na vodu