Test

Recenze: pákový kávovar DeLonghi Dedica EC 680

Společnost DeLonghi si právem vybudovala pověst výrobce kvalitních kávovarů všech druhů. Pro kávové gurmány připravila pákový kávovar DeLonghi Dedica EC 680. V této recenzi se dozvíte, jak si tento kávovar stojí v ostré konkurenci.

Příprava kávy

Vzhledem k tomu, že se jedná o pákový kávovar, bude samotné přípravě kávy předcházet mnoho dalších kroků.

Nejprve je třeba vybrat vhodná kávová zrna, která musí být namleta na separátním mlýnku, vzhledem k tomu, že model EC 680 v sobě žádný zabudován nemá.

Alternativu představují tzv. ESE kapsle, které obsahují již namletá kávová zrna nebo mletá káva jako taková. Ty pouze vložíte do páky.

Následně je třeba pomocí pěchovače napěchovat do filtru v páce správné množství kávy.  Pro klasické espresso se doporučuje 7 gramů rozemletých zrn. Správné množství je možné odměřit pomocí misky na druhém konci pěchovače.

U tohoto kávovaru jsou k dispozici tři různé filtry, které můžete do páky vložit. Jeden právě pro výše zmíněné ESE kapsle, dále filtr pro jednu porci kávy a nakonec filtr pro dvě porce kávy. Každý filtr se liší tvarem i velikostí a četností otvorů.

Vyberte si, zda si dáte espress, double shot nebo kávu z ESE kapsle.
Vyberte si, zda si dáte espress, double shot nebo kávu z ESE kapsle.

Jakmile je tento proces hotov, upevněte páku zpět do kávovaru a zkontrolujte, že je v zásobníku dost vody. Pokud je tomu tak, stiskněte tlačítko pro správný počet šálků na vrchu kávovaru a počkejte, až vám přístroj připraví vaši kávu.

Jaké druhy kávy mi DeLonghi Dedica EC 680 připraví?

Klasické espresso zajisté není jediný druh kávy, který vám tento pákový kávovar připraví. Vzhledem k tomu, že je u DeLonghi Dedica EC 680 k dispozici i tryska pro šlehání mléka, není problém vytvořit téměř jakoukoliv kávu. Limitem je pouze vaše představivost.

Dalším oblíbeným druhem kávy, kromě espressa, je samozřejmě cappuccino. Pro jeho přípravu nejprve připravte do většího šálku klasické espresso, podle postupu naznačeného výše.

Následně přepněte systém pomocí tlačítka s ikonkou páry do správného módu. Poté uvolněte do volného prostoru trysku pro šlehání mléka, která se nachází vedle klasických trysek pro přípravu kávy.

Mléko nalijte do samostatné nádobky a trysku ponořte zhruba půl centimetru pod hladinu mléka. Dále otočte páčkou, která se nachází ze strany kávovaru nad tryskou pro šlehání mléka z pozice pro horkou vodu do pozice pro páru.

Jakmile proces započne, vyčkejte s ním až do doby, kdy bude mléko našleháno a pak páčku opět přesuňte do výchozí polohy. Našlehané mléko vyprázdněte do šálku s espressem a vaše cappuccino je hotové.

Ale, jak již bylo zmíněno výše, ani další druhy kávy nebudou s DeLonghi Dedica EC 680 problém. Ať již máte rádi lungo, moccacino, či snad ristretto, to vše budete schopni na tomto pákovém kávovaru připravit.

Cenu za jeden šálek kávy nelze spolehlivě určit. Rozhodně však není problém připravit jedno espresso za cenu okolo 6,- Kč a to i s prémiovou kávou (v tomto příkladu uvažujeme pro zjednodušení 10g kávy, což je ve skutečnosti více, než na espresso potřebujete). Kvůli nutnosti pořizování mleté směsi nebo separátního mlýnku dosáhnete lepší ceny za šálek s kávovarem, který má vlastní mlýnek.

zpět na přehled ↑

Čištění a údržba

Přestože se jedná o pákový kávovar, vývojáři z DeLonghi zakomponovali do tohoto kávovaru několik funkcí, které mají čištění a údržbu velmi zjednodušit.

Zásobník na vodu obsahuje filtr, který má zabránit zavápnění útrob kávovaru v důsledku vysoké tvrdosti vody. Na rozdíl od DeLonghi ECAM 23.460, je třeba takový filtr separátně dokoupit. Není totiž součástí originálního balení.

Čistící proces je nutný do jisté míry opakovat po uvaření každé kávy. Uvolněte páku a vymyjte v ní vložený filtr od jakékoliv přebytečné směsi. Zároveň zkontrolujte samotnou páku, zda-li není znečištěná. Pokud tomu tak není, směle se pusťte do dalšího šálku.

Odtoková miska pod stojanem na šálky obsahuje indikátor, který uživatele upozorní na to, kdy je třeba odtokovou misku vyprázdnit.

Výrobce doporučuje po přípravě 200 šálků kávy vypláchnout bojler a to tak, že skrz něj necháte protéct zhruba litr vody ze zásobníku.

Dále je třeba dle potřeby provést odvápnění trysek. V takovém případě nejprve přidejte speciální odvápňovací činidla do zásobníku a poté opět nechte všechnu vodu protéct skrze přístroj.

Trysku pro šlehání mléka je nutné pouze pustit na prázdno nebo demontovat a dopřát jí řádnou péči (v závislosti na tom, kdy se kávovar chystáte použít znovu), aby se tak odstranili všechny případné nečistoty.

zpět na přehled ↑

Funkce – jak vám DeLonghi Dedica EC 680 usnadní život?

Protože se jedná o pákový kávovar, většina úkonů, spojených s přípravou kávy bude na vás. Přesto výrobce vybavil tento kávovar několika zajímavými funkcemi.

Vysoký výkon

Vzhledem k cenové kategorii zaujme kávovar vysokým výkonem, který je díky termobloku zaměřen na rychlý ohřev vody v bojleru. Teplota bojleru je díky němu regulovatelná velmi rychle a přepínání mezi módy tedy netrvá déle než 30 sekund.

Díky systému předehřívání a stand-by funkci je váš kávovar vždy připraven k použití.

Nahřívání šálků

Další zajímavou funkcí tohoto kávovaru, vyplývající z jeho vysokého výkonu, je systém nahřívání šálků. V horní části kávovaru se nachází speciální deska, určená pro odkládání šálků. Šálky zde odložené během přípravy kávy budou vlivem tepla z bojleru předehřáty pro pozdější použití.

Na DeLonghi EC680 si předehřejete dva šálky, což je vzhledem k velikosti kávovaru naprosto dostatečné.
Na DeLonghi EC680 si předehřejete dva šálky, což je vzhledem k velikosti kávovaru naprosto dostatečné.

Ovládání

Přestože to není pro pákové kávovary v této cenové kategorii obvyklé, DeLonghi Dedica EC 680 je vybaven ovládáním pro mnohé ze svých funkcí. Vzhledem k tomu, že zde není žádný displej, je ovládání prováděno prostřednictvím tří tlačítek, což ho dělá vcelku komplikovaným.

Proto je třeba pečlivě číst návod, tak, aby uživatel nastavil skutečně takové vlastnosti pro kávu, jaké si představuje. Díky třem tlačítkům v horní části je možné ovládat:

 • teplotu výsledného nápoje,
 • objem jedné kávy,
 • bobu, po které se kávovar sám vypne,
 • tvrdost vody.

Cappuccino systém

Jak již bylo zmíněno výše, tento kávovar poskytuje i možnost přípravy šlehaného mléka. Je třeba ale zmínit, že DeLonghi u modelu Dedica EC 680 zvolilo tu nejjednodušší možnou podobu trysky pro šlehání mléka. Jiné kávovary nabízejí více možností.

zpět na přehled ↑

Příslušenství

DeLonghi Dedica EC 680 je z hlediska příslušenství kávovarem poměrně nezajímavým. Spolu s kávovarem dostanete tři různé filtry do pákového držáku (jednoduchý, dvojitý a pro ESE kapsle).

Dále obdržíte odměrku na kávu kombinovanou s pěchovačem směsi. Některé kávovary mají pěchovač integrovaný přímo na těle kávovaru. DeLonghi na modelu EC 680 už pravděpodobně nenašel vhodné místo a tak pěchovač dodal jako separátní příslušenství.

zpět na přehled ↑

Kvalita zpracování

Kávovary DeLonghi jsou pověstné svým kovovým designem, který je charakteristický i pro DeLonghi Dedica EC 680. Kávovar má nerezovou konstrukci až na několik malých součástek, které jsou vyrobeny z tvrzeného plastu.

Pokud si potrpíte na precizní zpracování, EC 680 je produkt přesně pro vás.
Pokud si potrpíte na precizní zpracování, EC 680 je produkt přesně pro vás.

Celé provedení je velmi kvalitně navrženo i vyrobeno a tak se poškození vlivem času či častého používání se není třeba bát. Šířka kávovaru je pouhých 15 centimetrů, což z něj dělá jeden z nejtenčích kávovarů tohoto druhu na trhu. Tato charakteristika se může hodit zvlášť v menších kuchyních a prostorech.

Malou nevýhodou tohoto kávovaru oproti jiným modelům je fakt, že není možné nastavit polohu odkapávače a přizpůsobit tak přístroj velikosti šálku.

Pokud máte vyšší šálek, je možné odejmout odkapávač a získat tak více prostoru pro šálek, ale v případě menšího šálku není způsob, jak ho přiblížit k tryskám. Maximální výška šálku je 13 cm.

Co se týče nastavení prostoru pro šálky, moc možností nemáte.
Co se týče nastavení prostoru pro šálky, moc možností nemáte.

Po stránce designové je kávovar také dobře zpracován, bude se tak hodit do většiny prostředí, ve kterých se může ocitnout. Výrobce nabízí tři různé modely, každý z nich odlišuje dodatečné písmeno na konci každého názvu.

Model EC 680 R, Model EC 680 BK a Model EC 680 M
Model EC 680 R, Model EC 680 BK a Model EC 680 M
zpět na přehled ↑

Náhradní díly

Pro DeLonghi Dedica EC 680 jsou samozřejmě k dispozici náhradní díly. Zejména se jedná o samotnou páku a případně těsnění kolem jejích okrajů, které by znemožnilo správnému fungování tlakování.

Samozřejmostí je také možnost dokoupit jednotlivé filtry do pákového systému a to za velmi příznivou cenu okolo 300,- Kč za kus.

Jestliže ovšem dojde k závažnějšímu poškoztení vnitřního ústrojí, je doporučeno vyhledat autorizovaný servis.

Pro úplnost popisu již chybí pouze technické detaily:

 • rozměry: 14,9×33,0x30,
 • příkon: 1350 W,
 • nádrž na vodu – objem 1,1l,
 • nádrž na mléko – ne,
 • tlak: 15 barů.
zpět na přehled ↑

Závěr – pro koho je DeLonghi Dedica EC 680

DeLonghi Dedica EC 680 představuje kávovar pro opravdové milovníky kávy. Tento presovač se v mnohých aspektech vyrovná pákovým kávovarům používaným profesionálními baristy.

Po stránce funkčnosti mu nelze příliš vytknout. Uspokojí pravděpodobně i náročnější uživatele a díky systému pro šlehání mléka je na něm možné připravit téměř jakýkoliv druh kávy.

Po stránce designové není také příliš co vytknout, pouze je třeba upozornit na to, že kvůli úzkému provedení je místo na šálek opravdu malé a dva šálky se do kávovaru vejdou pouze těžko.

Přesto si DeLonghi Dedica EC 680 jistě své místo v mnoha domácnostech zaslouží. Pokud si tento kávovar pořídíte, získáte spolehlivého partnera na vaše výlety do světa kávy, který vás málokdy nechá na holičkách.

8.5 Hodnocení
Ideální řešení pro ty, kteří si chtějí svoje espresso vypiplat

Pokud si potrpíte na absolutní kontrolu nad vaším nápojem, DeLonghi Dedica EC 680 je kávovar přesně pro vás. Kvalitní provedení, kompaktní rozměry a spolehlivost jsou hlavní přednosti tohoto zařízení.

Příprava kávy
7.5
Jednoduchost údržby
8.2
Kvalita zpracování
9.3
Poměr cena/výkon
9
Klady:
 • tři různé filtry
 • podpora ESE kapslí
 • nahřívání šálků
 • kvalita zpracování
Zápory:
 • prosto pro šálek má jen dvě polohy
 • konfigurace kávovaru tlačítky je komplikovaná