Test

Recenze: pákový kávovar DeLonghi Dedica EC 685

Rozhodli jste se vydat cestou kvality a z plně automatických kávovarů hodláte přestoupit do světa pákových? Chcete mít nad přípravou své kávy větší kontrolu, ale zároveň hledáte jednoduché manuální řešení pro začátek? Pak by kávovar DeLonghi Dedica EC 685 mohl být právě pro vás. Na jeho specifika, klady i zápory se podíváme v následující recenzi.

Příprava kávy

Kávovar De Longhi Dedica 685 se dá považovat za vstupenku do světa pákových kávovarů. Specifikem tohoto typu přístrojů je, že od uživatele vyžadují mnohem více pozornosti, než kávovary automatické. Příprava kávy a údržba kávovaru vám u tohoto modelu tak zabere přece jen o trochu více času než například u kávovarů automatických, nebo kapslových.

Čas a pozornost investovaná do přípravy kávy se však rozhodně vyplácí. Díky větší kontrole nad extrakcí si můžete připravit kávu přesně podle vašich představ. Je samozřejmě jasné, že žádný barista z nebe nespadl a tak vám jistě bude nějaký čas trvat, než svůj dokonalý šálek kávy najdete.

Espresso dle vašich představ

Příprava kávy na přístroji DeLonghi Dedica 685 odpovídá postupům, které běžně fungují na plně manuálních kávovarech. Na hlavním ovládacím panelu, který se nachází v horní části čelní strany kávovaru najdete tři tlačítka – jedno na přípravu jednoho espressa, druhé na přípravu dvojitého espressa a třetí na výdej horké vody. Do páky lze vložit tři sítka – jedno na přípravu kávy z tzv. podů, ve kterých je zabalena již namletá káva a dvě velikosti sítek na vaši oblíbenou mletou kávu.

Vyberte si, zda si dáte espress, double shot nebo kávu z ESE kapsle.
Vyberte si, zda si dáte espress, double shot nebo kávu z ESE kapsle.

Příprava kávy probíhá přesně tak, jak tomu chodí i v profesionálních kavárnách – nejprve je třeba připravit hutný základ každého kávového nápoje – espresso. Jen jen na vás, zda se rozhodnete pro silnější dvojité espresso, či jemnější variantu jednoduchého espressa. Dle zvolené velikosti nápoje si pak vyberete odpovídající filtr a ten naplníte mletou kávou.

Barista radí: pokud vám to rozpočet dovoluje, pořiďte si domácí mlýnek na kávu. Čerstvě namleté zrno je základ skvělého krémového espressa. Navíc díky nastavení hrubosti mletí budete nad svým espressem doopravdy kontrolu.

Krok za krokem

Kávu v sítku dále jemně rozprostřete a upěchujete tamperem, výdejník vody krátce propláchnete malou dávkou horké vody a páku s kávou utáhnete do zámku na hlavě kávovaru.

Tamper dodávaný v balení je bohužel plastový, doporučujeme pořídit lepší alternativu.
Tamper dodávaný v balení je bohužel plastový, doporučujeme pořídit lepší alternativu.

Pak už jen stačí zmáčknout tlačítko odpovídající velikosti dávky na jedno či dvě espressa a můžete sledovat, jak se vaše krémové espresso připravuje. Káva je za pár chvil hotová a vy si jí můžete vychutnat jen tak po italsku, či na jeho základě připravit další kávové nápoje jako je lungo s přidanou horkou vodou, espresso macchiato s kapkou mléčné pěny či větší mléčné kávy jako je caffe latte nebo cappuccino.

Latte art ve vaší režii

Milovníky káv s mlékem pak potěší tryska, díky níž můžete připravit tu správnou sametovou mikropěnu. Tryska se ovládá kolečkem na pravé boční straně kávovaru. Přepínač umístěný přímo na trysce vám dále umožní vybrat si z nižší intenzity šlehání určené k ohřívání mléka či k vyšší síle určené k šlehání mikropěny na cappuccino či latte.

Pro šlehání mléka stačí trysku ponořit pár cm do nádoby s mlékem (pozn. ideální je používat k tomu určené nerezové lattiéry) a otočením kolečka na pravém boku kávovaru začít pomocí horké páry šlehat. Jakmile mléko dosáhne ideální teploty a konzistence, je nutné kolečko znovu vrátit do původní polohy a přívod páry tak vypnout.

Lattiera v balení společně s kávovarem není. Budete si ji muset dokoupit zvlášť.
Lattiéra v balení společně s kávovarem není. Budete si ji muset dokoupit zvlášť.

Tryska umožňuje také výpusť horké vody. Tuto funkci ocení především milovníci americana nebo lunga. Naopak ti z vás, kteří si potrpí například na flatwhite s dokonale našlehaným mlékem bude zklamán. Tryska může lehce propouštět vodu což kvalitu samotného našlehání snižuje.

zpět na přehled ↑

Čištění a údržba

U manuálních pákových kávovarů je čištění nutno věnovat více času než u těch automatických. Tyto přístroje vyžadují trochu péče po přípravě každé kávy – jen tak zajistíte jejich bezproblémový chod a nekompromisní kvalitu každého dalšího nápoje. Následující úkony je dobré si zautomatizovat – po několika pokusech zjistíte, že vám nezaberou více než minutu či dvě.

Po každé přípravě kávy je potřeba vyklepnout namletou kávu z filtru v páce kávovaru a filtr důkladně vymýt. Dále je nutné krátce propláchnout výdejník horké vody. Po šlehání mléka je potřeba trysku zvenku otřít a naprázdno profouknout parou. Trysku byste pak jednou za čas měli rozebrat a ponořit do čistící kapaliny.

Kávovar Dedica EC 685 vás však nezklame ani ve spěchu, nebo pokud hledáte čistší řešení. Jedno z vyměnitelných sítek totiž nabízí přípravu kávy z podů, ve kterých je mletá káva již předem zabalena. V takovém případě jen stačí vyklepnout použitý pod ze speciálního sítka a kávovar je v podstatě vyčištěn.

zpět na přehled ↑

Funkce

I přes svoji zdánlivou jednoduchost, kompaktní rozměr a menší počet ovládacích prvků je kávovar DeLonghi Dedica EC 685 vybaven řadou funkcím které vám přípravu kávy jistě ulehčí a zpříjemní. V první řadě se kávovar díky svému vysokému výkonu pyšní bleskovým ohřevem vody – díky výkonnému bojleru s funkcí kontroly a stabilizace teploty thermoblock je vždy připraven k použití téměř okamžitě.

Domácím baristou za pár chvil

Nastavení velikosti kávy je samozřejmě také zcela ve vaší režii. Délku svého espressa nastavíte jednoduchým způsobem díky funkci flow–stop. Stačí jen spustit přívod vody a při požadované velikosti kávy ho vypnout – kávovar si pak vaše nastavení do budoucna zapamatuje. Kávovar je dále vybaven indikátorem hladiny vody v nálevce na vodu a na nutnost odvápnění vás sám upozorní zvukovým signálem.

Další možnosti nastavení vám umožní hrát si s teplotou vody použité k extrakci kávy a s její vstupní tvrdostí. V těchto případech však budete muset nahlédnout do manuálu, protože kvůli minimalistickému rozhraní kávovaru tato nastavení rozhodně nejsou intuitivní.

zpět na přehled ↑

Příslušenství

Kávovar DeLonghi Dedica EC 685 je vybaven odnímatelnou nádržkou na vodu o dostačující kapacitě 1,1 l. Do nádržky na vodu lze dokoupit a instalovat vodní filtr, který zabraňuje zanášení vodních cest kávovaru vápníkem a zlepšuje i výslednou chuť kávy. Odnímatelná mřížka odkapávače lze odebrat ve chvíli, kdy chcete pod páku kávovaru umístit obzvlášť vysoký hrnek nebo sklnici.

V případě odejmutí odkapávače pod výpusť umístíte i poměrně vysokou sklenici. Konkrétní typ na obrázku byl využit jen pro demonstrativní účely.
V případě odejmutí odkapávače pod výpusť umístíte i poměrně vysokou sklenici. Konkrétní typ na obrázku byl využit jen pro demonstrativní účely.

V páce lze měnit tři různá sítka. Praktickým detailem je pak horní část kávovaru umístěná nad bojlerem, která slouží k ohřevu hrnků před přípravou kávy. Ke kávovaru je také dodáván tamper, který slouží k upěchování kávy v sítku.

zpět na přehled ↑

Kvalita zpracování

Na značku DeLonghi se díky jejím dlouholetým zkušenostem s výrobou kávovarů můžete spolehnout. Tělo modelu Dedica EC 685 je vyrobeno z kvalitní nerezové oceli a všechny zátěžové komponenty jsou připraveny na běžný domácí provoz.

Model Dedica EC 685 je navíc dostupný v několika barevných variantách. Dle svého vkusu a interiéru si můžete vybrat mezi bílou variantou označenou jako DeLonghi Dedica EC 685.W, černou variantou označenou DeLonghi Dedica EC 685.BK, modelem DeLonghi Dedica EC 685.M provedeném ve stříbrné barvě a DeLonghi Dedica EC 685.R ve výrazné červené.

zpět na přehled ↑

Náhradní díly

DeLonghi je již dlouho zavedenou značkou – proto se nemusíte bát, že by náhradní díly či servis k jejich kávovarům byly nedostupné. Snadno lze sehnat například komponenty, které jsou při manipulaci nejnáchylnější k poškození, jako je nádoba na vodu či odkapávací miska.

zpět na přehled ↑

Technické specifikace

 • Rozměry: 49x33x30,3 cm
 • Příkon: 1300 W
 • Nádrž na vodu – objem: 1,1 l
 • Nádrž na mléko –  ne
 • Tlak: 15 bar
 • Cena jedné kávy: nízká až střední v závislosti na použitém zrnu
zpět na přehled ↑

Závěr – pro koho je DeLonghi EC 685 vhodný?

Kávovar DeLonghi Dedica EC 685 je jedním ze základních modelů pákových kávovarů této značky. Hodí se především pro uživatele, kteří hledají kompaktní kávovar, chtějí se naučit pracovat s manuálním pákovým systémem a nebojí se do přípravy kávy investovat trochu času navíc. Jedná se tak o ideální vstupenku do světa kávy pro ty, kteří tuší, že by se přípravou mohli bavit, ale nejsou si natolik jisti, aby do kávového řešení investovali desetitisíce.

Za jeho nevýhodu se dá považovat neintuitivní nastavení tvrdosti a teploty vody. Veškeré možnosti nastavení jsou navíc oproti pokročilejším modelům kávovarů víceméně zjednodušené.

I přes jednoduchost v některých oblastech se však jedná o kávovar, který může být tou správnou volbou pro ty, jež cestu do světa manuálních pákových kávovarů teprve hledají.


8.5 Hodnocení
Baristou už za pár korun

Kávovar DeLonghi Dedica EC 685 je tou správnou volbou pro všechny, kteří hledají kompaktní manuální stroj a chtějí mít nad přípravou espressa více kontroly. Tento kávovar je ideální jako vstupenka do světa pákových kávovarů a jistě pomůže nejednomu domácímu baristovi proniknout hlouběji do světa kávy.

Příprava kávy
7.5
Jednoduchost údržby
8.2
Kvalita zpracování
9.1
Poměr cena/výkon
9.3
Klady:
 • design a kompaktní rozměry
 • podpora ESE podů
 • nahřívání šálků
 • kvalita zpracování
Zápory:
 • prosto pro šálek má jen dvě polohy
 • při šlehání mléka může tryska propouštět vodu
 • konfigurace kávovaru tlačítky je komplikovaná