Recenze: pákový kávovar Sencor SES 4050SS

Pákový kávovar Sencor SES 4050SS si snadno oblíbíte díky jeho jednoduchému ovládání a v dané cenové kategorii kvalitnímu zpracování. Díky integrovanému mléčnému systému si poradí i s přípravou kávových nápojů s mlékem, jako je cappuccino a latté. Zjistěte, v čem přesně vyniká a jaké má naopak slabé stránky?

Přípravy kávy

Sencor SES 450SS je pákový kávovar, a proto je třeba počítat s tím, že se příprava kávy skládá hned z několika kroků.

Kávovar není vybaven mlýnkem, a proto si čerstvá kávová zrna musíte na požadovanou hrubost namlít separátně (pomocí ručního nebo elektrického mlýnku). Pokud jej nevlastníte a ani si jej nechcete pořizovat, můžete si nechat zrna namlít v pražírně kávy, kde zrna nakupujete (některé tuto službu nabízejí).

Následně je třeba určité množství kávy (pro espresso se doporučuje 7 g) napěchovat do sítka v páce. Součástí balení jsou u tohoto kávovaru dvě různá sítka, která se liší svou velikostí, a tedy určením na 1 nebo 2 šálky kávy. ESE kapsle tento model nepodporuje. Pro jednodušší odměření slouží praktická odměrka s tamperem (jedna odměrka pro 1 šálek kávy). Jeho plastové provedení je velmi jednoduché a základní, nicméně zapadá do cenové hladiny kávovaru.

Jakmile máte kávu ve filtru připravenou, upevníte páku do kávovaru. Nezapomeňte zároveň zkontrolovat, že je v kávovaru potřebné množství vody (případně mléka) a stiskněte požadovaný nápoj. Spotřebič se okamžitě pustí do práce.

Kávovar se jednoduše ovládá
Kávovar se jednoduše ovládá

Jaké druhy kávy mi Sencor SES 4050SS připraví?

Součástí tohoto pákového kávovaru je i systém pro automatické napěnění mléka. Díky tomu nejste omezeni pouze na přípravu klasického espressa, ale můžete se pustit i do experimentování s mléčnými nápoji.

Sencor SES 4050SS dokáže připravit prakticky jakýkoliv kávový nápoj, kde je základem espresso nebo jeho derivát. Tedy například espresso, dvojité espresso, cappuccino, latté, flat white, ristretto, lungo či americano. Problém není ani samostatné napěněné mléko, které oceňují třeba děti. Jednoduchou přípravu mléčných nápojů zajišťuje automatický systém s průhlednou 400ml nádobou na mléko, který jej distribuuje přímo do šálku.

Pokud si mléko raději šleháte sami pomocí parní trysky, zalíbí se vám pravděpodobně více pákový kávovar DeLonghi Dedica EC 685.

zpět na přehled ↑

Čištění a údržba

S pákovým kávovarem je pochopitelně spojeno čištění určitých částí po každém použití. V prvé řadě zmíníme nutnost čištění páky s nerezovým sítkem. Jakmile kávu připravíte, je nutné páku zbavit kávové sedliny (k vyjmutí využijte třeba kávovou lžičku). Následně je třeba sítko a páku důkladně opláchnout pod tekoucí vodou. Pokud se zbytky mleté kávy udrží na spařovací hlavě, můžete je odstranit navlhčenou utěrkou.

Pokud připravujete kávu s použitím mléčného systému, je rovněž nutné po každém použití vyčistit zásobník na mléko a odstranit zbytky mléka z hadičky (stačí ji propláchnout horkou vodou). Zásobník na mléko a systém pěnění můžete vyčistit také tak, že zásobník naplníte vodou a využijete funkci automatického čištění. Výrobce bohužel neuvádí možnost mytí v myčce nádobí.

Zapomenout nesmíme ani na pravidelné čištění odkapávací misky a mřížky. V tomto případě si vystačíte s vodou a klasickým saponátem na nádobí.

Jednou za čas je dále nutné kávovar odvápnit. Spotřebič vás na tuto skutečnost sám upozorní prostřednictvím zabudované světelné kontrolky, která se v takovém případě rozsvítí žlutě. Sám výrobce uvádí, že k odvápnění je možné využít:

 • roztok bílého octa a vody,
 • vodu s přídavkem kyseliny citronové
 • nebo speciální odvápňovací přípravek určený právě pro kávovary.
zpět na přehled ↑

Funkce – jak vám Sencor SES 4050SS usnadní život?

Presovač Sencor SES 4050SS nabízí i několik zajímavých funkcí, které vám usnadní život. Pojďme se na ně podívat zblízka.

Bojler s topným systémem Thermoblock

Kávovar je vybaven topným systémem Thermoblock. Jedná se o vyspělý systém zahřívání, díky kterému je připraven k použití v krátkém čase. Navíc má i funkci předspaření, která se postará o silnější aroma a chuť výsledného nápoje.

Nahřívání šálků

Horní část kávovaru lze použít jako odkládací prostor na kávové šálky. Během přípravy kávy se vlivem tepla z bojleru nahřívají pro pozdější použití. Nahřívání šálků podporuje i konkurenční pákový kávovar DeLonghi Dedica EC 685.

Systém pro napěnění mléka

Jak jsme již zmínili, praktickou funkcí tohoto automatického kávovaru je zabudovaný systém pro napěnění mléka. Skládá se z 0,4l průhledné nádoby a napěněné mléko je poté distribuováno přímo do šálku. Nevýhodou tohoto systému je však poněkud zdlouhavé čištění. Kromě samotné nádoby je nutné zbavit mléka i jednotlivé hadičky. Napěnění lze regulovat pomocí přítomného kolečka, které se nachází na nádobce.

Na druhou stranu lze říct, že pokud hledáte pákový kávovar, pravděpodobně budete chtít mít pod kontrolou i šlehání mléka pomocí parní trysky. V tomto ohledu tak výrobce kombinuje dvě protichůdné věci.

Povedeným systémem pro napěnění mléka se snadným čištěním se může pochlubit například kávovar Philips Series 3200 LatteGo EP3246/70. Jedná se ovšem o automatický kávovar – to znamená, že zajišťuje i mletí kávy a celkově jednodušší přípravu výsledného nápoje.

S pákovým kávovarem máte přípravu pod kontrolou
S pákovým kávovarem máte přípravu nápoje pod kontrolou

Automatická samočisticí funkce

Tato funkce je spojena právě s mléčným systémem a zajišťuje jeho čištění. Funguje na principu proplachu veškerých součástí horkou vodou. Po použití kávovaru je tedy třeba nádobu na mléko vypláchnout a napustit do ní čistou vodu. Následně spustíte tuto funkci, která zbaví mléčných usazenin i jednotlivé hadičky.

Nastavení objemu kávy a mléka

Kávovar umožňuje nastavení požadovaného objemu kávy a mléka, díky čemuž si jejich množství můžete přizpůsobit třeba vašemu oblíbenému hrníčku. Zároveň je možné si přizpůsobit poměr mezi množstvím horkého mléka a mléčné pěny.

zpět na přehled ↑

Příslušenství

Kromě samotného těla kávovaru je součástí balení:

 • nádrž na vodu,
 • nádrž na mléko,
 • odměrka na kávu s tamperem,
 • páka
 • a 2 sítka (na 1 nebo 2 espressa).

Nic dalšího na vás nečeká a například odvápňovací prostředek je nutné si dokoupit separátně. Pokud chcete používat filtrovanou vodu, je nutné si ji připravit zvlášť (např. pomocí Brita konvice). Kávovar totiž neumožňuje umístění filtru vody přímo do zásobníku.

zpět na přehled ↑

Kvalita zpracování

Poloautomatický kávovar Sencor SES 4050SS nás už na první pohled zaujal svým solidním zpracováním. Jeho tělo je zhotoveno z nerezu. V horní části se nachází intuitivní ovládací panel, jehož tlačítka se jednoduše tisknou, což jen podtrhuje kvalitu zpracováního tohoto přístroje.

Za drobnou nevýhodu lze považovat skutečnost, že zásobník na vodu je umístěn v zadní části, což nahrává ne tak jednoduché manipulaci. Praktičtější je jeho umístění na boku. Stejné provedení však má například i DeLonghi Dedica EC 685.

Zásobník na vodu je dostupný zezadu
Zásobník na vodu je dostupný zezadu

Stejně jako u jiných kávovarů, i u tohoto musíme zmínit přítomnost kovového krytí odkapávače, které je bohužel náchylné na poškrábání (při neopatrné manipulaci s hrníčky). Nejedná se však o nikterak zásadní překážku.

zpět na přehled ↑

Náhradní díly

Pokud nad koupí kávovaru uvažujete, jistě vás bude zajímat, jak je to s dostupností náhradních dílů. Bohužel nejsou tak snadno dostupné, jako je tomu například u kávovarů značek Philips nebo DeLonghi a s jejich sehnáním tak mohou být problémy. V každém případě se však můžete ohledně záručního a pozáručního servisu obrátit na jedno ze servisních míst.

zpět na přehled ↑

Technické specifikace

S tímto pákovým kávovarem se pojí následující technické specifikace:

 • rozměry: 35,5×30,9×22,9 cm
 • příkon: 1 450 W,
 • hmotnost: 4,3 kg
 • nádrž na vodu – objem: 1,4 l,
 • nádrž na mléko – objem: 400 ml,
 • tlak: 20 barů,
 • cena jedné kávy: nízká až střední v závislosti na použitém zrnu.
zpět na přehled ↑

Závěr – pro koho je Sencor SES 4050SS vhodný

Pákový kávovar Sencor SES 4050SS najde uplatnění u osob, které mají rády přípravu kávy maximálně pod kontrolou. Pokud však chcete mít pod kontrolou i napěnění mléka, tento kávovar pro vás nebude tím pravým. Narozdíl od automatických kávovarů je třeba provést hned několik kroků, než se svého oblíbeného voňavého šálku dočkáte. Výhodou (pokud se nechcete trápit se šleháním mléka) je integrovaný systém zpěňování mléka, díky čemuž si na své přijdou i milovníci cappuccina nebo latté. U mléčného systému je však třeba počítat s jeho časově náročnějším čištěním.

Konstrukce kávovaru působí bytelně a výhodou je i propracovaný topný systém, díky kterému se kávovar rychle nahřívá. Přizpůsobit si můžete i množství kávy a mléka v závislosti na vašich preferencích. Možnou nevýhodou je poté horší přístupnost zásobníku na vodu, který je umístěný v zadní straně.

8.5 Hodnocení

Sencor SES 4050SS je skvělý pákový kávovar, se kterým si užijete přípravu vaší kávy na maximum. Rychle se nahřívá a díky zabudovanému mléčnému systému vám připraví i oblíbené nápoje s mléčnou pěnou. Výhodou je i jeho jednoduché ovládání a možnost nastavení objemu kávy a mléka.

Příprava kávy
8.3
Jednoduchost údržby
6.9
Kvalita zpracování
9.4
Poměr cena/výkon
9.2
Klady:
 • Bytelné zpracování
 • Jednoduché ovládání
 • Rychlé nahřívání
 • Integrovaný mléčný systém
 • Nahřívání šálků
 • Možnost nastavení objemu kávy a mléka
Zápory:
 • Hůře přístupný zásobník na vodu
 • Časově náročné čištění mléčného systému