Test

Recenze: automatický kávovar DeLonghi ECAM 23.460

Společnost DeLonghi je mezi milovníky kávy po celém světě známá jako výrobce kvalitních kávovarů, které kombinují inovativní technologie s klasickým designem už 44 let. Řadí se kávovar DeLonghi ECAM 23.460 S mezi zářné příklady této tradice, nebo se jedná o přístroj méně povedený? Na tuto otázku naleznete odpověď v následující recenzi.

Příprava kávy

DeLonghi ECAM 23.460 je kávovarem, jehož účelem je šetřit váš čas i práci při přípravě kávy. Může se pyšnit velmi snadným ovládáním, které se přípravu kávy snaží zjednodušit. Vzhledem k tomu, že se jedná o automatický kávovar, pro přípravu jednoduché kávy stačí stisknout tři tlačítka a vše je hotovo.

Celý ovládací systém je umístěn na malém panelu v přední části kávovaru a skládá se pouze z osmi tlačítek a dvouřádkového displeje. Pokud si tedy chcete ráno zpříjemnit dobrou kávou, zkontrolujte nejprve zásobník vody a nádobu na zrna u mlýnku. Pokud jsou obě nádoby dostatečně naplněné, stačí pouze kávovar zapnout a ten automaticky projde procesem propláchnutí trysek a nahřátí bojleru. To vše trvá dohromady zhruba minutu. Následně zbývá vybrat správné množství a intenzitu vaší kávy.

K tomu využijete tlačítko největší. Pokud jím budete otáčet, můžete si vybrat mezi různými velikostmi vaší kávy. Pokud ho naopak stisknete, můžete si vybrat, jak silný bude výtažek ze zrn.

Posledním krokem bude výběr, zda kávu připravit do jednoho nebo dvou hrnečků. Po stisknutí příslušného tlačítka kávovar připraví lahodnou kávu během 20 sekund.

Ovládací panel kávovaru je velice intuitivní, speciální tlačítko vám připraví cappuccino jedním stiskem.
Ovládací panel kávovaru je velice intuitivní, speciální tlačítko vám připraví cappuccino jedním stiskem.

Jaké druhy kávy mi DeLonghi ECAM 23.460 připraví?

Jednoduché espresso, které lze snadno připravit podle postupu zmíněného výše, samozřejmě není jediný druh kávy, který tento kávovar dovede připravit.

Velmi jednoduchá je zde příprava cappuccina. Dokonce snad i jednodušší, než příprava samotného espressa. Pro cappuccino totiž existuje na DeLonghi 23.460 speciální tlačítko, po jehož stisknutí kávovar sám cappuccino připraví, pokud bude samozřejmě připojena nádoba na mléko, která bude důkladněji popsána dále v této recenzi. Tato funkce se nazývá Cappuccino na jedno kliknutí.

Nenechte se zmást. Neodolatelné cappuccino vypadá přesně tak, jako na produktových fotografiích výrobce.
Nenechte se zmást. Neodolatelné cappuccino vypadá přesně tak, jako na produktových fotografiích výrobce.

Dalším z oblíbených druhů kávy, který je tento kávovar schopen připravit, je klasické Latté Macchiato. Pro to už neexistuje speciální program, ale pomocí správné kombinace kávy a mléka ho lze snadno připravit.

Kávovar lze samozřejmě využít také k přípravě samotného horkého mléka.

Mnoho lidí se při výběru kávovaru zajímá také o přibližnou cenu jednoho šálku kávy. To u DeLonghi ECAM 23.460 S bohužel nejde přesně určit, jelikož se cena odvíjí primárně podle zrn, které se rozhodnete do kávovaru pořídit. Rozhodně však není problém připravit jedno espresso do 5,- Kč a to i s prémiovou kávou (v tomto příkladě uvažujeme pro zjednodušení 10g kávy, což je ve skutečnosti více, než na espresso portřebujete).

zpět na přehled ↑

Čištění a údržba

Další z výhod tohoto automatického kávovaru je snadná údržba. Především, chytrými technologickými řešeními je údržba omezena na minimum. Filtr, kterým voda prochází ze zásobníku do útrob kávovaru, by měl zabránit zavápnění vnitřních trysek.

Zároveň uživateli systém sám poradí, kdy je třeba vnitřní trysky vyčistit. V případě trysek uvnitř kávovaru k tomu dochází automaticky při zapnutí a vypnutí. Samozřejmě také v případě, že systém sám detekuje problém s průtokem. V takovém případě upozorní uživatele nápisem na displeji, který vyzývá k stisku tlačítka pro vypláchnutí.  

Pokud je třeba provést propláchnutí trysek v ohřívači a zásobníku na mléko, systém vás opět upozorní a navede na správný postup pro jejich vyčištění.

Zásobník na mléko však doporučujeme mezi každým použitím buď důkladně propláchnout, nebo i s mlékem uschovat v lednici. Prodloužíte tak jeho životnost.

Posledním krokem, nezbytným pro čištění tohoto kávovaru je příležitostné vylití odkapávače, na vysokou hladinu v něm vás opět systém sám upozorní. Sedlina se v kávovaru ukládá v zásobníku za odkapávačem a pokud jednoduše zatáhnete za odkapávač, vytáhnete spolu s ním i samotný zásobník na sedlinu, kterou pak snadno odstraníte. Indikátor vyprázdnění zásobníku na použitou kávu vás upravidla upozorní každých 14 šálků.

zpět na přehled ↑

Funkce – jak vám DeLonghi ECAM 23.460 usnadní život?

Jsou to právě propracované funkce a detaily, které dělají z tohoto kávovaru zajímavý kousek. O jaké funkce se tedy jedná?

Mlýnek – 13 hrubostí mletí

Proces přípravy kávy začíná u správného mletí. Mlýnek je u tohoto modelu vyroben z plastu, kombinovaného s nerezovou ocelí. U mlýnku je možné nastavit až 13 hrubostí mletí a nádoba, kam se sypou zrnka před mletím, má kapacitu na 250g kávy.

Pokud si pro přípravu kávy nechcete mlít vlastní zrnka, je možné využít zásobník na mletou kávu, který se nachází v blízkosti samotného mlýnku. Systém pak využívá namísto mlýnku již předem namletou kávu ze zásobníku. Zásobník pojme až 14g kávy.

Systém ozdobou kávovaru

Jak je již zmíněno výše, ovládání tohoto kávovaru je velmi jednoduché. Umožňuje uživateli nejenom rozhodnutí ohledně síly a množství nápoje, ale lze skrze něj nastavit i tvrdost vody, teplotu při jaké bude káva podávána a v neposlední řadě si uživatel může uložit nastavení pro svou oblíbenou kávu, kterou pak bude moci snadno připravit bez složitého upravování jednotlivých parametrů.

Intuitivní dvě textové řádky displeje a 16 jazyků pro použití stroje jasným a jednoduchým způsobem

U plnoautomatického kávovaru je dobře propracovaný systém klíčový a k dobrému dojmu u DeLonghi ECAM 23.460 přispívá i již výše zmiňované programy automatického proplachování trysek, včasného upozornění na nutnost manuálního zahájení propláchnutí, či na přeplněnou misku odkapávače a zásobníku na sedlinu.

Nastavení tvrdosti vody

Nádobka na vodu je samozřejmě vyjímatelná a může se pochlubit kapacitou 1,8 l. Jakmile je voda vyčerpána, systém opět uživatele upozorní. Nádobka na vodu přímo ústí do filtru kde je možné upravovat tvrdost vody podle zadání ze systému. Tato funkce by měla zabraňovat zavápnění trysek. Ovšem, po připravení zhruba 300 šálků bude třeba provést u kávovaru odvápnění.

zpět na přehled ↑

Příslušenství

Test kávovaru DeLonghi ECAM 23.460 by nebyl úplný, kdyby nebyly zmíněny dva důležité doplňky, které nejsou součástí samotného kávovaru.

Nádobku na mléko si lze v případě potřeby dokoupit zvlášť.
Nádobku na mléko si lze v případě potřeby dokoupit zvlášť.

Bez prvního z nich by se většina interakcí s kávovarem neobešla. Je jím nádobka na mléko, kterou lze v přední části kávovaru na odkapávači připojit na trysku s horkou vodou, díky které si uživatele mohou dopřát horké mléko jako součást jejich nápoje. Vše lze opět snadno řídit z ovládacího panelu.

Kávovar může připravit tři různé varianty mléka. Pouze ohřáté, bez pěny a pak dvě různě zpěněné varianty. Zároveň, díky technologii dvojitého bojleru je možné zároveň ohřívat mléko a připravovat kávu, bez nutnosti zbytečného čekání na to, až bojler upraví teplotu.

Druhým doplňkem pak je speciální nástavec, který umožňuje kávovar využít jako zdroj horké vody pro jiné nápoje a napojuje se na trysky, které jinak vedou do zásobníku na mléko, je-li připojen.

zpět na přehled ↑

Kvalita zpracování

Kávovar je obecně velmi kvalitně zpracován. Výrobce se nebojí využít kvalitnější materiály, jako je kov, pro vytvoření působivého designu. Kombinuje je s  prvky vyrobenými z tvrdého plastu, takže se není třeba bát, že by vám při používání hrozilo nebezpečí mechanické poruchy.

Automatický kávovar DeLonghi Magnifica S ECAM 23.460.S
Čelní pohled
Automatický kávovar DeLonghi Magnifica S ECAM 23.460.S
Nádobka na vodu
Automatický kávovar DeLonghi Magnifica S ECAM 23.460.S
Zadní strana
Automatický kávovar DeLonghi Magnifica S ECAM 23.460.S
Boční pohled

Jedinou součástkou, která je k poškození náchylná, je kovové krytí odkapávače, které je při neopatrné manipulaci s hrnečky snadné poškrábat.

Důležité je také zmínit, že existují dvě barevné verze tohto kávovaru, odlišené písmeny na konci názvu. DeLonghi ECAM 23.460.S tedy značí verzi stříbrnou, písmeno B v názvu Výškově nastavitelný adaptér výdeje kávy od 86 do 142 mm23.460.B bude znamenat verzi laděnou spíše do černé barvy.

zpět na přehled ↑

Náhradní díly

U tak významné investice, jakou kávovar bezesporu je, bývá dobré vědět, jestli jsou na trhu dostupné určité náhradní díly, kdyby přece jenom došlo k poškození kávovaru. Pro DeLonghi ECAM 23.460 je běžně dostupná odkapávací miska a nádoba na mléko, tedy součástky nejvíce náchylné k poškození. Samozřejmě lze dokoupit i mlýnek, ale v takovém případě se vám oprava prodraží o několik tisíc.

zpět na přehled ↑

Technické specifikace

Popis tohoto kávovaru by nebyl kompletní, kdyby nebyly uvedeny technické detaily:

 • Rozměry: 43.0 x 23.8 x 34.0cm,
 • Příkon: 1450 W,
 • Hmotnost: 9kg,
 • Výškově nastavitelný adaptér výdeje kávy od 86 do 142mm,
 • Počítadlo uvařených káv,
 • Nádrž na vodu – objem 1,8l,
 • Nádrž na mléko – objem 0,5l,
 • Tlak: 15 barů,
 • a mnohé další.
zpět na přehled ↑

Závěr – pro koho je kávovar DeLonghi ECAM 23.460 S vhodný?

Automatický kávovar DeLonghi ECAM 23.460 jak v provedení S, tak i B lze obecně označit za velmi uspokojivý vzhledem k cenové hladině, ve které se pohybuje. Přestože jeho provedení a funkce pravděpodobně neuspokojí pravého milovníka kávy, který chce mít nad svým nápojem naprostou kontrolu, pro obyčejného spotřebitele, který do světa kávy teprve proniká může být ideální volbou na cestě od jednoduché espressa až po kávové speciality.

Jak by slušel vaší kuchyni?
Jak by slušel vaší kuchyni?

DeLonghi ECAM 23.460 se může pyšnit velmi jednoduchým systémem, který zvládne ovládnout i technicky méně zručný člověk a také další funkce jistě běžného uživatele uspokojí. Kávovar je vyroben z kvalitního materiálu a velmi snadno se udržuje a převážně čistí.

Proto je vhodný jak pro jednotlivce, kteří teprve začínají koketovat s pokročilou kávou, či pro menší rodiny a kanceláře, kde si lidé nepotrpí na příliš složitá provedená vlastní kávy.

Obecně řečeno si ale DeLonghi ECAM 23.460 své místo v mnoha kuchyních jistě zaslouží.

8.3 Hodnocení
Skvělé cappuccino jedním stisknutím tlačítka

Pokud máte rádi skvělou kávu a moderní technologie, DeLonghi ECAM 23.460 je přesně pro vás. Intuitivní ovládání, kvalitní zpracování a jednoduchá údržba vám zajistí skutečně příjemné ráno s cappuccinem na jedno kliknutí

Příprava kávy
8.8
Jednoduchost údržby
7.5
Kvalita zpracování
8.5
Poměr cena/výkon
8.5
Klady:
 • kvalita zpracování
 • intuitivní systém ovládání
 • cappuccino jedním stiskem
 • dvojitý bojler
Zápory:
 • méně možností pro úpravu mléka
 • pouze jednoduchý infotament