Automatické kávovary: který je ten nejlepší?

Máte rádi výtečnou kávu ale zároveň nechcete její přípravě a nastavování věnovat příliš mnoho času? Jste ráno ve spěchu a chcete si svůj šálek vychutnat bez nutnosti složitého čištění kávovaru? Je pro vás káva především každodenním prožitkem, ale vyloženě se jí nehodláte věnovat jako zálibě? Právě pro vás by mohly být automatické kávovary ideální volbou.

Jedná se totiž o přístroje, které cílí především na přívětivé ovládání, rychlost a jednoduchou údržbu. V tomto článku se podíváme na zásadní specifika a vlastnosti tohoto druhu kávovarů a nabídneme i srovnání modelů, kterým se do detailu věnujeme v našich recenzích.

Funkce a specifika

Automatické kávovary mají za cíl především usnadnit a přiblížit přípravu kávy uživatelům, kteří nechtějí její přípravě věnovat příliš času navíc. Snaží se přípravu kávy zjednodušit do té míry, že espresso, lungo či cappuccino nebo caffe latte díky nim zvládne opravdu každý.

Ideální přístroj tohoto typu vyžaduje pouze stisknutí pár tlačítek a o vše ostatní se postará sám. Z tohoto principu plyne několik zásadních výhod i nevýhod – pojďme tedy probrat jednu po druhé.

Rychlost

Společným znakem automatických kávovarů je vždy rychlost. Výrobci se snaží přijít s řadou nápadů, které vaší ranní kávu zrychlí natolik, abyste nad ní neztratili ani o minutu více, než je třeba.

Kávovary jsou tak často vybaveny funkcemi jako je například automatické časované spouštění, které najdete mimo jiné u modelu DeLonghi ESAM 4500. Díky němu se při ranním sprintu do práce vyhnete zdlouhavému čekání na to, než se kávovar nahřeje. Jednoduše nastavíte hodinu spuštění a rovnou z postele přijdete k již nahřátému a vyčištěnému kávovaru. Co se tedy týká rychlosti obsluhy, tak automatické kávovary jsou oproti pákovým kávovarům jednoznačně rychlejší. V porovnání s kapslovými kávovary si vedou porovnatelně, rozdíly jsou závislé na konkrétních porovnávaných modelech kávovarů.

Jednoduchost ovládání a přípravy kávy

Právě jednoduchost je znakem automatických kávovarů, který vás buď o jejich koupi přesvědčí nebo naopak odradí. Tato vlastnost je samozřejmě mnohdy výhodou – stačí stisknout tlačítko či dvě a váš oblíbený nápoj už se chystá. Některé z automatických kávovarů, mezi které patří i model DeLonghi ECAM 22.360, jsou například vybaveny i automatickou tryskou na šlehání mléka.


Milovníci cappuccina ocení krémovou pěnu a rychlou volbu jejich oblíbeného nápoje.
Milovníci cappuccina ocení krémovou pěnu a rychlou volbu jejich oblíbeného nápoje.

Další výhodou automatických kávovarů je jejich kompaktnost. Díky zabudovaným mlýnkům vám v kuchyni nezaberou příliš místa a k jejich provozu povětšinou nemusíte dokupovat žádné zvláštní vybavení navíc.

Většina z těchto přístrojů ale na druhou stranu nabízí jen velmi zjednodušené nastavení základních parametrů extrakce kávy, mezi které patří objem použité vody, množství použité kávy, čas extrakce či teplota vody. I v případě, kdy tyto důležité veličiny nastavitelné jsou, tak se většinou jedná o nastavení v příliš abstraktních hodnotách. Příkladem je například typický výběr mezi kávou silnou, středně silnou a jemnou – přesné množství použitého zrna je v takových případech nejasné. Stejně tak nastavení teploty vody se většinou točí kolem pojmů velmi horká, horká a chladnější, nikoliv však kolem konkrétních teplotních stupňů. Kvůli tomu automatické kávovary pravděpodobně nezvolí ti uživatelé, pro něž je káva zálibou a ti, kteří si rádi hrají s nastavováním chutí u espressa dle přesných receptů.

Co se týká kvality samotného mletí a extrakce, vždy záleží na vámi zvoleném modelu a technických parametrech daného přístroje. Pokud se však na dnešní nabídku podíváme, tak zjistíme, že většina osvědčených značek již standardně nabízí 5 barů tlaku. Pro porovnání uvedeme, že v profesionálních kavárnách u velkých barových kávovarů se většinou používá 8–9 barů. S tlakem 5 barů je tedy možno připravit chutné krémové espresso, s profesionálními stroji však samozřejmě automatické kávovary soupeřit nemohou.

U kávovarů automatického typu je pak často problémem kolísající tlak a teplota  – z tohoto hlediska mají lepší výsledky výkonnější, dražší stroje s většími bojlery.

Barista radí: Problematika tlaku u kávovarů je v textech výrobců často matoucí. Někteří propagují své stroje na základě tlaků o síle až 15 barů nebo 19 barů. Pokud se však ponoříte do veličin hrajících zásadní roli při extrakci espressa detailněji, dozvíte se, že ideální espresso vyžaduje tlak přibližně od 5 do 9 barů.

Označení 15 barů často totiž popisuje maximální tlak v bojleru kávovaru, který však reálným hodnotám tlaku při extrakci neodpovídá. Menší a méně výkonné kávovary navíc většinou nedokážou udržet tlak konstantní, a tak jeho hodnota při extrakci často klesá.

Jak je to vlastně s těmi bary?
Jak je to vlastně s těmi bary?

Personalizace a chytré kávovary

Dnešní kávovary také nabízejí možnosti personalizace a “smart” funkce. Personalizace většinou nabízí možnst vytvořit několik uživatelských profilů v rámci kterých si můžete zvolit parametry jako jsou:

  • aroma,
  • množství kávy,
  • teplota vody,
  • množství mléka,
  • případně parametry podobného charakteru.

Každý člen rodiny si tak před přípravou kávy může zvolit vlastní profil, který na základě výše uvedeného nastavení připraví nápoj na míru. Aby toho nebylo málo, tak samotný profil můžete nastavit rovnou prostřednictvím chytrého telefonu.

Prostřednictvím aplikace si také můžete vzdáleně připravit kávu přes bluetooth, nahlédnout do statistik kávovaru, nastavit automatické zapnutí i vypnutí a mnoho dalšího.

Propojení kávovaru s vaším telefonem se stává standardem.
Propojení kávovaru s vaším telefonem se stává standardem.

Údržba

Další nespornou výhodou automatických kávovarů je jejich, v porovnání s pákovými kávovary, snadná údržba. Většina z těchto přístrojů je vybavena funkcemi automatického čištění. V praxi to znamená, že před a po každém použití tyto kávovary propláchnou vodou všechny své vodní cesty. Přístroje vybavené automatickou tryskou na mléko pak většinou umí vyčistit i nádobku na mléko pomocí horké vody a páry.

Mnohé z automatických kávovarů jsou navíc vybaveny řadou automatických kontrolních procesů. Pravidelně vás například upozorní na nutnost odvápnění, což s manuálem v ruce rozhodně zvládne každý uživatel. Kávovary vybavené displejem vás pak tímto úkonem dokonce zvládnou jednoduše provést krok po kroku. Kávovary dále umí hlídat hladinu vody v nálevce i množství zrn v násypce. V neposlední řadě vás kávovary umí upozornit na nutnost vyprázdnění odpadního zásobníku na již vymletou kávu.

Díky těmto systémům se tak nemusíte bát, že byste na něco zásadního zapomněli a přípravě kávy se můžete věnovat vždy bez obav.

zpět na přehled ↑

Co se vyplatí?

Díky své popularitě dnes automatické kávovary nabízí velká spousta výrobců. Každý z nich však zároveň nabízí kávovary v různé cenové hladině s různou kvalitou provedení.

V našich recenzích se věnujeme zpravidla osvědčeným výrobcům kávovarů, jako je například DeLonghi. Tato značka má ve výrobě kávovarů již dlouhou tradici. Důsledkem je relativně vysoká kvalita zpracování jejich přístrojů a dobrý servis, ale samozřejmě mnohdy vyšší cena než u konkurence (mnohdy nerenomovaných výrobců).

Automatické přístroje se běžně dají sehnat za doporučené maloobchodní ceny od 10 000,– Kč a více v závislosti na volbě konkrétní produktové řady a vybavení daného modelu. Střední třídu a nové modely automatů poté seženete za ceny od 20 000,- do 30 000,- Kč.

Typickými zástupci těchto tříd jsou značky:

  • DeLonghi,
  • Jura,
  • Philips (Saeco),
  • Krups,
  • Siemens.

Cenový strop automatických kávovarů těchto značek sahá přibližně do 100 000,- Kč.

Na automatickém kávovaru rozhodně nešetřete. Investice se vyplatí.
Na automatickém kávovaru rozhodně nešetřete. Investice se vyplatí.

Pokud hledáte levnější variantu, dívejte se například po značce Sencor. Jak už tomu však bývá, kvalita odpovídá ceně – u kávovarů to díky časté teplotní zátěži a nutnosti stálého tlaku a výkonu platí dvakrát.

zpět na přehled ↑

Nejlepší automatické kávovary

Níže najdete srovnávací tabulku automatických kávovarů, kterou pro vás připravili samotní uživatelé těchto kávovarů, kteří je hodnotili na portálu Heureka.cz. Jednoduše si tak můžete přesvědčit o kvalitách jednotlivých modelů.

zpět na přehled ↑

Nevýhody automatických kávovarů

Plně automatické kávovary představují bezesporu rychlý, jednoduchý a relativně bezúdržbový způsob přípravy kávy. Tento komfort a výsledná kvalita nápoje jsou však vykoupeny komplikovanou a často choulostivou technikou.

Při pořizování nového kávovaru proto vždy zvažte, zda se vám kvalitní automatický kávovar, který pod 10 000,- Kč zpravidla nepořídíte, vyplatí. Pří pořízení opravdu kvalitního zařízení můžete počítat s jeho životností 25 000 šálků. S přibližnou cenou espressa 5,- Kč potom dokážete zjistit, zda se vám investice vyplatí, či nikoli.

Nezrujnuje vás ani prémiová káva.
Nezrujnuje vás ani prémiová káva.

Pokud se vám investice do automatického kávovaru nevyplatí, nezoufejte. Kapslové kávoary představují stejně pohodlnou variantu (ne-li pohodlnější) přípravy kávy, jako kávovary automatické. Nároky na údržbu mají ještě nižší a cenu taktéž. Kontrolu nad přípravou nápoje však nenabídnou takřka žádnou a zpravidla vás omezí na konzumaci kávy, kterou nabízí daný výrobce kapslového kávovaru.

zpět na přehled ↑

Shrnutí

Závěrem lze tedy doporučit automatické kávovary pro všechny milovníky kávy, kteří upřednostňují jednoduchou, čistou a rychlou přípravu kávy. Automatické kávovary nevyžadují tolik údržby a pozornosti ani doplňků jako manuální pákové přístroje. Objemem kávy, který dokážou za den připravit se hodí především do domácností a menších kanceláří. Jednoduchost ale v jejich případě nemusí nutně znamenat nižší kvalitu – mnohé z těchto přístrojů vám zvládnou připravit kávu, která se kvalitou může blížit nápojům ve vašich oblíbených kavárnách.

Musíte však zároveň počítat, že automatika znamená o něco méně kontroly nad samotnou přípravou kávy – pokud tedy patříte mezi kávové nadšence a s její přípravou si rádi do detailu vyhrajete, zvolte raději manuální pákové kávovary či alternativní metody přípravy.