Test

Recenze: automatický kávovar DeLonghi ECAM 22.360

Je pro vás dobrá káva klíčem k úspěšnému dni, zároveň však nechcete trávit celé ráno nastavováním a čištěním kávovaru? Právě pro vás by mohl být plně automatický kávovar DeLonghi ECAM 22.360.S tím pravým společníkem.

Díky němu je vaše oblíbená káva vždy na dosah ruky – lahodný šálek espressa či krémového cappuccina připravíte pouhým stiskem tlačítka. Tento model přitom poskytuje i základní možnosti uživatelského nastavení. V následující recenzi se dozvíte, zda je tento kávovar tou správnou volbou.

Jakou kávu nižší třída DeLonghi připraví?

DeLonghi ECAM 22.360.S je plně automatický model kávovaru, který nabízí snadnou a rychlou přípravu kvalitní kávy přímo ze zrn, popřípadě i z kávy již předem namleté. Jednou z hlavních předností tohoto kávovaru je možnost přípravy složitějších kávových nápojů s mlékem.

Milovníci cappuccina ocení krémovou pěnu a rychlou volbu jejich oblíbeného nápoje.
Milovníci cappuccina ocení krémovou pěnu a rychlou volbu jejich oblíbeného nápoje.

Ovládací panel kávovaru je umístěn na přední straně přístroje a sestává se z jedenácti tlačítek a dvouřádkového displeje. Nenechte se však počtem ovládacích prvků odradit – jedním z nich je například tlačítko pro cappuccino jedním stiskem, jež mluví samo za sebe.

Co říkáte na výsledek? Máte chuť?
Co říkáte na výsledek? Máte chuť?

Kvalita bez starostí

Čas na kávu? Nejprve se ujistěte, že je přístroj zapnutý –  jeho hlavní vypínač se nachází na zadní straně přístroje. Pokud chcete kávovar přepnout do módu stand-by, ujistěte se, že nádobky na vodu, kávu a případně i mléko jsou dostatečně naplněny a stiskněte tlačítko v levé horní části ovládacího panelu.

Kávovar se pak nejprve automaticky vyčistí a tím vám ušetří práci a zároveň zajistí perfektní chuť nápojů. Zároveň se nemusíte bát, že byste museli čekat dlouho – automatické zahřátí a proplach kávovaru trvá modelu DeLonghi ECAM 22.360.S pouhých pár minut.

Jakou kávu si dáte dnes?

Svou oblíbenou kávu si pak můžete vybrat mezi tlačítky na spodní části ovládacího panelu. Kávovar nabízí přípravu jednoho či dvou šálků hutného a krémového espressa, jednoho šálku cappuccina s mléčnou pěnou a jedním či dvěma šálky většího lunga. To však zdaleka není vše – díky možnosti nastavení poměru mezi objemem vody, množstvím zrna a množstvím mléka si můžete připravit mnoho dalších variant kávy.

Výsledná podoba i cena připravené kávy je zcela na vás. Závisí na vámi zvoleném zrnu a mléce. Obecně se však dá říct, že kvalitní espresso lze připravit do 5,- Kč. S malou investicí navíc si pak můžete doma pochutat i na výběrové kávě.

Espresso je hutné a má krásnou pěnu.
Espresso je hutné a má krásnou pěnu.

Barista radí: Nebojte se investovat do kvalitních zrn – na trhu je dostupná spousta jednodruhových káv, které nabízí zcela nový pohled na svět chutí kávy než klasické italské směsi.

zpět na přehled ↑

Čištění a údržba

Jednou z hlavních předností recenzovaného kávovaru DeLonghi je právě jeho snadná údržba. Velikou výhodou tohoto přístroje je vodní filtr, který chrání vodní cesty kávovaru před zavápněním. Správná tvrdost vody je navíc klíčová pro přípravu kvalitního šálku kávy.

Čistá práce

Veškeré vodní cesty kávovaru se před a po každém zapnutí automaticky propláchnou. Kávovar vás dále automaticky upozorní, kdy je potřeba vyprázdnit zásobník na kávovou sedlinu a kdy je vhodné pročistit i trysku na šlehání mléka. Jednou za měsíc je vhodné důkladně vyčistit násypku na zrnkovou kávu a odvápnit zásobník na vodu.

Výrobce DeLonghi ví, že čistota je půl zdraví a trysku na šlenáhí mléka opatřil čistícím režimem.
Výrobce DeLonghi ví, že čistota je půl zdraví a trysku na šlenáhí mléka opatřil čistícím režimem.

Kávovar vás dále sám upozorní, kdy je potřeba provést odvápnění jeho vodních cest. Tento proces není nijak složitý – celý proces čištění trvá pouhých 30 minut a kávovar vás jím jednoduše provede.

Barista radí: Čistý kávovar je základem čistého chuťového profilu vaší kávy. Věnujte proto čištění všech komponent dostatek pozornosti. Detailní informace najdete v přiloženém návodu k použití.

zpět na přehled ↑

Funkce

Kávovar DeLonghi ECAM 22.360.S vyniká především svým uživatelským rozhraním. Hodí se pro ty, kteří si rádi pochutnají na dobré kávě, ale nechtějí investovat příliš času do jejího složitého nastavování jako například u pákového kávovaru DeLonghi EC 680, u kterého to bez návodu jednoduše nelze.

Kávovar mimo jiné vyniká svou funkcí cappucino jedním stiskem. Zapomeňte na rozlité mléko a nekonečné pokusy o dosažení jemné krémové pěny – kávovar se o vše postará sám. Vybrat si přitom můžete z tří různých variant hustoty mléčné pěny dle vašich preferencí.

Každá důležitá funkce má svoje tlačítko. Dalším komunikačním prostředkem je displej.
Každá důležitá funkce má svoje tlačítko. Dalším komunikačním prostředkem je displej.

Jednoduše a kvalitně

Uživatelská jednoduchost v tomto případě rozhodně neznamená ztrátu kontroly nad přípravou kávy. Pro ty, kteří chtějí ze své kávy dostat to nejlepší, kávovar umožňuje nastavení důležitých proměnných pro přizpůsobení různých chuťových profilů kávy. Nastavení může uživatel přizpůsobit jen na základní úrovni. Podrobnější individualizaci nabídnou dražší kávovary. V intuitivním menu můžete zjednodušeným způsobem měnit podstatné parametry extrakce. Kávovar však není zcela vhodný pro ty, kteří by chtěli mít nad parametry přípravy nápojů plnou kontrolu – nastavení je totiž často velmi zjednodušené.

Mlýnek zabudovaný v modelu má nerezové kameny a nabízí výběr mezi 13 možnostmi nastavení hrubosti mletí. Kávovar v neposlední řadě také nabízí funkci samozapnutí a samovypnutí, které šetří energii a dále přispívají k jeho pohodlnému užívání.

Na základní, plnoautomatický kávovar DeLonghi 22.360 překvapí.
Na základní, plnoautomatický kávovar DeLonghi 22.360 překvapí.

V porovnání s novějšími řadami kávovarů DeLonghi s vyšším označením 23.xxx recenzovaný model příliš nezaostává – novější modely jako například DeLonghi ECAM 23.460 nabízí inovace v systému šlehání mléka a ergonomičtější ovládání či modernější design, výsledná kvalita nápoje však bude velmi podobná.

zpět na přehled ↑

Příslušenství

Zásadní komponentou, která je dodávaná společně s kávovarem je nádoba na mléko, kterou snadno ke kávovaru připojíte a znovu odpojíte pro případné uskladnění mléka v lednici. Příhodná je pak funkce automatického čištění nádržky na mléko – znovu postačí stisknutí jediného tlačítka a kávovar se o vše postará.

zpět na přehled ↑

Kvalita zpracování

Značka DeLonghi u svých kávovarů již tradičně nabízí kvalitní zpracování – ani model ECAM 22.360.S v tomto ohledu není výjimkou. Tělo kávovaru se sestává z kovových komponent a pevného plastu. Nevýhodou součástí kávovaru je, že žádnou z nich nelze mýt v myčce na nádobí.

Dále je nutné zmínit, že existují dvě barevné verze tohto kávovaru odlišené písmeny na konci názvu. DeLonghi ECAM 22.360.S značí verzi stříbrnou, písmeno B v názvu 22.360.B bude znamenat verzi laděnou spíše do černé barvy. Co se týká názvu kávovaru, také se můžete setkat s označením řady kávovarů Magnifica S.

zpět na přehled ↑

Náhradní díly

DeLonghi je již dlouho zavedenou značkou – proto se nemusíte bát, že by náhradní díly či servis k jejich kávovarům byly nedostupné. Snadno lze sehnat například komponenty, které jsou při manipulaci nejnáchylnější k poškození, jako je nádoba na mléko či odkapávací miska.

zpět na přehled ↑

Technické specifikace

 • Rozměry: 23,8x43x35,1 cm
 • Příkon: 1450 W
 • Hmotnost: 9 kg
 • Výškově nastavitelný adaptér výdeje kávy od 86 do 142mm,
 • Nádrž na vodu – objem: 1,8 l
 • Nádrž na mléko –  objem: 0,5 l
 • Tlak: 15 bar
 • Cena jedné kávy: nízká až střední v závislosti na použitém zrnu
zpět na přehled ↑

Závěr – je DeLonghi 22.360 ten pravý kávovar pro vás?

Kávovar DeLonghi ECAM 22.360.S nabízí uživatelskou jednoduchost, ale přitom uživateli poskytuje nad přípravou kávy určitou míru kontroly. V dané cenové hladině se rozhodně jedná o kvalitní přístroj, který se hodí zejména pro uživatele, jež se rozhodli přejít na domácí přípravu kávy, ale káva pro ně není zálibou, které by chtěli věnovat příliš času.

Jeho hlavní předností je snadná příprava káv s mléčnou pěnou, která je díky funkci cappuccino jedním stiskem jednoduchá a rychlá. Kávovar zároveň vyniká snadnou údržbou.

8.4 Hodnocení
Skvělý vstup do světa plnoautomatických kávovarů

Kávovar DeLonghi ECAM 22.360.S je kvalitní volbou pro uživatele, kteří hledají především jednoduchost údržby a ovládání - zároveň však nabízí základní možnosti nastavení. Vyniká především v přípravě nápojů s mlékem jako je cappuccino.

Příprava kávy
8.7
Jednoduchost údržby
7.5
Kvalita zpracování
8.3
Poměr cena/výkon
9
Klady:
 • kvalita zpracování
 • intuitivní systém ovládání
 • cappuccino jedním stiskem
 • funkce samozapnutí a samovypnutí
Zápory:
 • méně možností nastavení extrakce
 • chybí pokročilejší funkce