Test

Recenze: automatický kávovar DeLonghi Magnifica S ECAM 21.117

Společnost DeLonghi se pro mnohé stala synonymem pro kvalitní kávovary, které dovedou připravit výborný nápoj. V této recenzi se dozvíte, zda DeLonghi Magnifica S ECAM 21.117 patří mezi zdařilejší modely, či nikoliv.

Příprava kávy

Vzhledem k tomu, že Magnifica S ECAM 21.117 je automatický kávovar, příprava vaší kávy je velmi jednoduchá. Výrobce opatřil kávovar velmi intuitivním ovládáním, takže zvládne obsluhovat i technicky méně zručný uživatel. Pro uživatele, kteří by chtěli přípravu kávy ještě zjednodušit, lze doporučit kapslový kávovar Krups Dolce Gusto Oblo.

Příprava kávy začíná s naplněním mlýnku kávovými zrnky, který se nachází v horní části kávovaru. Jakmile je plný, zkontrolujte, jestli je voda v zásobníku. Pokud jsou obě nádoby naplněné, stačí kávovar zapnout. Ten se sám propláchne a nahřeje bojler. Celý proces trvá zhruba půl minuty a pak už se můžete věnovat nastavení parametrů vaší kávy.

DeLonghi Magnifica S ECAM 21.117 SB zásobník kapslové kávy
DeLonghi Magnifica S ECAM 21.117 SB zásobník kapslové kávy

Vše potřebné pro tento úkol se nachází na kontrolním panelu, umístěném v čele kávovaru. Ten se skládá pouze ze šesti tlačítek a jednoho kolečka. Tím nastavíte sílu vaší kávy. Zbylá tlačítka vám pomohou nastavit objem a počet šálků, do kterých by měla být káva připravena. Samotná příprava kávy bude trvat pouhých 20 sekund.

Jaké druhy kávy mi DeLonghi ECAM 21.117 připraví?

Espresso samozřejmě není jediný druh kávy, který na DeLonghi ECAM 21.117 můžete připravit. Příprava jiných druhů kávy ale bude o trochu složitější.

Dalším druhem kávy, na který je přístroj připraven, je cappuccino. Pro přípravu tohoto nápoje budete muset nejprve připravit obyčejné espresso do většího šálku, který necháte z větší části prázdný. Tento prázdný prostor později zaplníte našlehaným mlékem.

K jeho přípravě slouží tryska na šlehání, která se nachází vedle běžných trysek pro přípravu kávy. Pro její použití si nejprve připravte nádobku se studeným mlékem, kterou vložíte pod trysku. Samotná tryska by měla být ponořená zhruba půl centimetru pod hladinu mléka. Dalším krokem bude přepnutí páčky, která se nachází v levém horním rohu kávovaru do polohy “pára”. Pro započetí celého procesu pouze stiskněte tlačítko s ikonkou páry na hlavním panelu. Při šlehání postupně trysku posouvejte tak, aby se mléko kompletně ohřálo.

Jakmile budete mít mléko našleháno, nechte našlehané mléko chvíli “odpočinout” a několikrát sklepněte pěnu, aby vytvořila co nejlepší konzistenci. Poté vyprázdněte obsah nádobky do připraveného espressa a vaše cappucino je hotové.

Šlehání mléka vyžaduje jistý cvík, na druhou stranu vám dává naprostou svobodu v tom, jak bude výsledný produkt vypadat.
Šlehání mléka vyžaduje jistý cvik, na druhou stranu vám dává naprostou svobodu v tom, jak bude výsledný produkt vypadat.

Tento proces samozřejmě vyžaduje jistý cvik a v této recenzi ho poměrně zjednodušujeme. Pokud si tedy na šlehání mléka nevěříte, nebo se jím jednoduše nechcete zdržovat. Poohlédněte se po kávovaru, který jej našlehá za vás.

Zdánlivá nevýhoda může být i výhodou

Díky tomu, že je u tohoto kávovaru oddělen systém přípravy kávy a šlehaného mléka, jsou ovšem možnosti téměř neomezené. Pokud máte rádi jinou kávu, která nevyžaduje velmi specifickou přípravu, budete schopni ji připravit. Americano, ristretto ani lungo doppio, nic z toho nebude pro váš kávovar DeLonghi samozřejmě problém. Vzhledem k tomu, že adaptér pro výdej kávy (od 86 do 142 mm)

Kávovar lze zajisté využít k přípravě horké vody a šlehaného mléka.

Cenu za jeden šálek kávy nelze spolehlivě určit, vzhledem k tomu, že kávovar má vlastní mlýnek a záleží na tom, jak drahá koupíte zrnka. Rozhodně však není problém připravit jedno espresso do 5,- Kč a to i s prémiovou kávou (v tomto příkladu uvažujeme pro zjednodušení 10g kávy, což je ve skutečnosti více, než na espresso potřebujete).

zpět na přehled ↑

Čištění a údržba

Údržba tohoto plnoautomatického kávovaru je omezena na minimum a ve většině případů svou konstrukcí vzniku nečistot aktivně předchází.

Zásobník na vodu obsahuje filtr, který má za úkol zabránit zavápnění trysek kávovaru. Zároveň je díky němu možné nastavit tvrdost vody, která bude do kávovaru přitékat.

Systém sám uživateli nahlásí, když je potřeba vyčistit vnitřní trysky. K tomu dochází automaticky při zapnutí a vypnutí kávovaru, ale v případě, že by bylo potřeba i dalšího čištění, stačí stisknout tlačítko na ovládacím panelu určené přesně pro tento úkol.

Logickým prvkem údržby je pravidelné odstraňování kávové sedliny a vody z odkapávače. Systém vás opět upozorní, když budou nádoby na tyto druhy odpadů plné.

Systém pro šlehání mléka je velmi jednoduché vyčistit. Vzhledem k tomu, že se jedná pouze o trysku, stačí ji pustit na prázdno. Případně přepnout na horkou vodu a opět propláchnout a otřít čistým hadříkem. Tyto úkony by měly zajistit vyčištění většiny nečistot. Kompletní čištění spočívá v demontáži trysky a následné důkladné péči.

zpět na přehled ↑

Funkce – jak vám DeLonghi Magnifica S ECAM 21.117 usnadní život?

Pod kovovým pláštěm tohoto kávovaru se skrývá několik velmi zajímavých funkcí, které z něj dělají mnohem lepší přístroj.

Nový kontrolní panel

Je to právě kontrolní panel a systém, který se za ním skrývá, který do značné míry automatizuje váš kávovar. V případě modelu ECAM 21.117 do něj výrobce opravdu vložil kus práce.

Je velmi jednoduchý na ovládání a umožňuje vám nastavit si vlastnosti kávy opravdu podle vašich představ. Ať už hodláte změnit objem, či sílu kávového extraktu, vše najdete zde.

Ovládací panel plní svůj účel výborně. V jednoduchosti je síla.
Ovládací panel plní svůj účel výborně. V jednoduchosti je síla.

Snadná příprava kávy pouhým stisknutím tlačítka. Jednoduchým otočením kolečka zvolíte intenzitu aroma kávy.

V případě plnoautomatického kávovaru je správná konfigurace systému nezbytná. U  DeLonghi ECAM 21.117 uživatelskému komfortu jistě přispěje i fakt, že systém sám upozorňuje na nutné čištění a přeplněné nádoby na odpad.

Mlýnek s nastavitelnou hrubostí mletí

Bez správně namleté kávy je každý kávovar k ničemu a výrobce DeLonghi si toho je dobře vědom. Proto vývojáři vybavili tento kávovar kvalitním mlýnkem, který se nachází v horní části celého přístroje.

U mlýnku je možné si vybrat jednu z 13 možných hrubosti mletí a do zásobníku na zrna se jich vejde 250g. Zároveň je kryta speciálním víkem, jehož účelem je uchování aroma kávových zrn.

Nastavení mlýnku je také jednoduchou záležitostí.
Nastavení mlýnku je také jednoduchou záležitostí.

Pokud si přejete připravit kávu už z namletých zrn, můžete využít malou nádobku v blízkosti samotného mlýnku.

Cappuccino systém

Jak již bylo zmíněno. V kávovaru je zabudována tryska pro přípravu šlehaného mléka, díky kterému se vaše cappuccino vyrovná těm z profesionálních kaváren. Důležité je však zmínit, že další automatické kávovary z dílny DeLonghi nabízejí mnohem sofistikovanější způsob přípravy mléka.

Jako dobrý příklad může sloužit DeLonghi ECAM 23.460, u kterého je pouhá tryska nahrazena samostatnou nádobou, ve které dojde k nahřátí i napěnění mléka.

Nastavení tvrdosti vody

Zásobník na vodu má kapacitu 1,8l a je doplněn o filtr, který má zaručit správnou tvrdost vody. Ta je zároveň nastavitelná ze systému. Přestože by měla tato funkce zabránit přílišnému zavápnění trysek, výrobce doporučuje po každých 300 kávách provést odvápnění systému. K tomu je určen odvápňovací prostředek, který je součástí původního balení kávovaru.

zpět na přehled ↑

Kvalita zpracování

DeLonghi Magnifica S ECAM 21.117 je velmi dobře zpracovaný kávovar. Po stránce materiálové se výrobce nebál použít kvalitnější materiály jako je kov a tvrzený plast. Díky tomu je zajištěna vyšší trvanlivost kávovaru, který je odolnější i méně náchylný k poruchám.

Zajímavé funkční prvky, jako je filtr či automatické proplachování trysek při každém zapnutí i vypnutí přidávají všem dalším komponentům na životnosti.

Design zvolil výrobce nadčasový, kovové prvky se neztratí v žádném prostředí. Zároveň je třeba doplnit, že v současnosti existují dvě barevné verze tohoto kávovaru (nabídka se může v časem měnit). Stříbrno černá kombinace je reprezentovaná písmeny SB v názvu, černá varianta potom písmenem B.

zpět na přehled ↑

Náhradní díly

I pro DeLonghi Magnifica S ECAM 21.117 jsou na trhu dostupné náhradní díly. Pokud dojde k poškození nádoby na vodu, případně odkapávače či nádoby na kávovou sedlinu, není nic jednoduššího, než potřebné díly dokoupit a vyměnit. Samotný mlýnek je vyroben z tvrzeného plastu, doplněného o ocelové břity. I ten lze dokoupit a to za cenu zhruba 3000,- Kč, takže v porovnání s keramickým mlýnkem v tomto ohledu jistě ušetříte.

Jestliže dojde k závažnějšímu poškození celého kávovaru, je nejlepší využít některý z autorizovaných servisů.

zpět na přehled ↑

Technické specifikace

Pro úplnost popisu již chybí pouze technické detaily:

  • rozměry: 23,8 x 43 x 35,1cm,
  • příkon: 1450 W,
  • nádrž na vodu – objem 1,8l,
  • tlak: 15 barů.
zpět na přehled ↑

Závěr – pro koho je kávovar DeLonghi Magnifica S ECAM 21.117?

Automatický kávovar DeLonghi Magnifica S ECAM 21.117 lze označit za velmi uspokojivý ve většině hodnocení oblastí, pokud je srovnáván s kávovary v podobné cenové hladině.

Pokud si tento kávovar pořídíte, získáte věrného sluhu, který je kvalitně zkonstruován. Materiály využité výrobcem zajišťují vysokou trvanlivost a intuitivní systém snadné ovládání.

Obecně lze říct, že tento kávovar bude vyhovovat uživatelům, kteří si vystačí s kávou bez šlehaného mléka. Přestože je tryska pro přípravu šlehaného mléka k dispozici, nejedná se o příliš automatizovanou součást kávovaru. To je u automatického kávovaru jistě nevýhodou. Pokud tedy preferujete kávu se šlehaným mlékem, měli byste mít na paměti komplikovanější přípravu.

DeLonghi ECAM 21.117 si své místo ve vaší kuchyni nebo kanceláři jistě zaslouží.

8.2 Hodnocení
Skvělá volba pro milovníky espressa

DeLonghi Magnifica S ECAM 21.117 na vás udělá dojem nejen dobrým zpracováním ale i tím, jak jako celek funguje. Vše do sebe dobře zapadá. Jednoduchý infotament odpovídá vybavení kávovaru, což mu sice ubírá na celkové atraktivitě, na druhou stranu od takového zařízení můžete očekávat delší životnost. Na hodnocení v oblasti přípravy kávy má bohužel vliv absence automatického šlehače mléka.

Příprava kávy
7
Jednoduchost údržby
9
Kvalita zpracování
7.8
Poměr cena/výkon
9
Klady:
  • kvalita zpracování a použité materiály
  • možnost přizpůsobení síly kávy
  • intuitivní systém ovládání
  • filtrace vody
Zápory:
  • absence automatického šlehače mléka