Recenze: pákový kávovar Sencor SES 1710BK

Hledáte jednoduchý pákový kávovar a máte omezený rozpočet? Přesně v takovém případě symbolizuje pákový kávovar Sencor SES 1710BK skvělou volbu. Jednoduše se ovládá a pro nenáročné uživatele plně postačí. Co všechno nás na něm zaujalo? To se dozvíte v této recenzi.

Příprava kávy

Máte rádi přípravu vaší kávy maximálně pod kontrolou? V tom případě si tento pákový kávovar jednoduše oblíbíte. Před tím, než se svého oblíbeného espressa, cappuccina nebo jiného nápoje napijete, je však třeba splnit několik kroků.

Jakmile kávovar zapnete, začne se automaticky nahřívat na potřebnou teplotu. Volitelně můžete kávovar nejprve pustit na prázdno, aby jednotlivými komponenty protekla horká voda.

Přípravu kávy budete mít pod kontrolou
Přípravu kávy budete mít pod kontrolou

Vzhledem k tomu, že spotřebič není vybaven mlýnkem, je třeba si kávová zrna namlít separátně (případně si zakoupit už namletou kávu). To je však pochopitelně méně preferovaná varianta, protože káva může být namletá moc jemně či hrubě, a výsledný nápoj nebude dosahovat takové kvality.

Následně budete pracovat se samotnou pákou kávovaru. Součástí balení jsou dva různé filtry (pro jeden a dva šálky kávy), přičemž kávovar nepodporuje takzvané ESE kapsle. Namletou kávu do filtru jednoduše přesypete pomocí odměrky a následně ji upěchujete pomocí tamperu. Bohužel se jedná o velmi jednoduchou plastovou odměrku s tamperem, a proto od ní nečekejte žádné zázraky.

Nezapomeňte také zkontrolovat množství vody v nádobě. Sencor SES 1710BK je vybaven nádrží o objemu 1,5 l, což je takový příjemný standard.

V tuto chvíli máte vše připraveno, můžete páku připevnit do kávovaru a spustit jej. Pokud si potrpíte na kávových nápojích s mlékem, oceníte boční parní trysku, která umožňuje šlehání mléka skoro jako v profesionální kavárně. Vzhledem k ceně kávovaru však pochopitelně nemůžete očekávat takový výkon trysky. Regulaci mezi párou a vodou tryska neumožňuje, což je vzhledem k nízké ceně pochopitelný nedostatek.

Šlehání mléka pomocí nerezové konvičky
Šlehání mléka pomocí nerezové konvičky

Pro šlehání mléka je ideální použít nerezovou konvičku. V tomto případě však není součástí balení a je nutné si ji dokoupit zvlášť.

Jaké druhy kávy mi Sencor SES 1710BK připraví?

Prakticky všechny, na jaké si vzpomenete. Vzhledem k manuální přípravě kávy i mléka totiž můžete jednoduše experimentovat a pustit se do vaření libovolných nápojů na bázi espressa. Nabízí se například lungo, cappuccino, latté, ale i moderní flat white, ristretto či americano. Fantazii se v tomto případě meze rozhodně nekladou.

Množství vody v nápoji přitom regulujete vždy sami a musíte jej tedy hlídat. Jakmile vám objem vyhovuje, kávovar vypnete.

zpět na přehled ↑

Čištění a údržba

U pákového kávovaru je samozřejmě třeba počítat s nutností jeho pravidelného čištění. Týká se to především samotné páky s filtrem, kterou je nutné vyčistit po každém použití od kávové sedliny. Zbytky kávy se však mohou udržet i na spařovací hlavě. V takovém případě je nutné je odstranit například navlhčenou utěrkou.

Čištění se samozřejmě týká i parní trysky, pokud se rozhodnete pro přípravu mléčného nápoje. Po dokončení šlehání si vezměte utěrku, zabalte do ní parní trysku a spusťte opět tvorbu páry (pozor na ruce). Díky tomuto kroku z trysky odstraníte možné zbytky mléka. Z vnější strany ji poté stačí otřít vlhkou utěrkou. Na konci dne se poté můžete pustit do důkladnějšího čištění.

Týkat se vás samozřejmě bude pravidelné čištění odkapávací mřížky a misky, u nichž si vystačíte s obyčejným saponátem a čistou vodou. Sencor bohužel neuvádí, že by se tyto součásti daly dát do myčky nádobí.

Kávovar je dále nutné jednou za čas odvápnit. V tomto ohledu bychom Sencoru vytkli, že spotřebič nevybavil kontrolkou, která by vás na tuto nutnost upozornila (jako je tomu například u Sencor SES 4050SS). Proto budete muset na odvápnění myslet sami.

zpět na přehled ↑

Funkce – jak vám Sencor SES 1710BK usnadní život?

Co se týče funkcí, nemůže toho tento kávovar moc nabídnout. Za zmínku tak stojí pouze dvě následující funkce.

Nahřívání šálků

V horní části kávovaru se nachází praktická vyhřívaná kovová deska, na kterou můžete umístit jednotlivé šálky a nechat je nahřívat.

Funkce krátkého předspaření

Kávovar pracuje s funkcí krátkého předspaření, díky čemuž zajišťuje silnější aroma a chuť výsledného nápoje.

Díky funkci krátkého předspaření jsou nápoje opravdu lahodné
Díky funkci krátkého předspaření jsou nápoje opravdu lahodné
zpět na přehled ↑

Příslušenství

Kromě samotného kávovaru s nádrží na vodu je součástí balení:

 • odměrka na kávu s tamperem,
 • páka
 • a 2 sítka (na 1 nebo 2 espressa).

Hodila by se i již zmíněná nerezová konvička na šlehání mléka, bohužel si ji však budete muset dokoupit zvlášť (nejedná se ale o nic nákladného).

zpět na přehled ↑

Kvalita zpracování

Kvalita zpracování je přiměřená cenové hladině, v níž se kávovar pohybuje. Hlavním materiálem je zde v tomto případě plast, který na některých místech doplňuje kov. Samotné ovládání kávovaru je poměrně intuitivní.

Stejně jako v případě Sencor SES 4050SS, i tomuto modelu bychom vytkli to, že se zásobník na vodu nachází v zadní části. Mnohem praktičtější by bylo jeho umístění na boku.

zpět na přehled ↑

Náhradní díly

Aby byla tato recenze kompletní, musíme zmínit i dostupnost náhradních dílů. Bohužel Sencor nenabízí tak snadnou dostupnost náhradních dílů, jako je tomu například u kávovarů Philips a DeLonghi. Pokud by se u kávovaru přece jen vyskytl nějaký problém, nabízí Sencor záruční i pozáruční servis na některém ze servisních míst.

Z hlediska náhradních dílů jsou na tom rozhodně lépe kávovary od DeLonghi, například model DeLonghi Dedica EC 680.

zpět na přehled ↑

Technické specifikace

Chybět nesmí ani technické specifikace, které se s tímto pákovým kávovarem pojí:

 • rozměry: 33×29×32 cm
 • příkon: 1 140 W,
 • hmotnost: 3,5 kg
 • nádrž na vodu – objem: 1,5 l,
 • tlak: 15 barů,
 • cena jedné kávy: nízká až střední v závislosti na použitém zrnu.
zpět na přehled ↑

Závěr – pro koho je Sencor SES 1710BK vhodný

Presovač Sencor SES 1710BK najde využití v domácnostech, které si potrpí na vlastní přípravě kávy, ale zároveň hledají cenově nenáročnou variantu. Jedná se o jednoduchý spotřebič se snadným ovládáním, který díky přítomné parní trysce umožňuje přípravu kávových nápojů s mlékem. Potěší i jeho kompaktní rozměry a funkce nahřívání šálků.
Na druhou stranu je třeba vzhledem k ceně počítat s ne tak kvalitním provedením. Zároveň bychom mu vytkli chybějící indikátor nutnosti odvápnění a skutečnost, že velikost nápoje je třeba hlídat a ve vhodný okamžik kávovar vypnout (i když to na jednu stranu může být i výhoda).

7.5 Hodnocení

Pákový kávovar Sencor SES 1710BK vám pomůže s přípravou vašich oblíbených kávových nápojů. Díky přítomné parní trysce budete mít přitom celý proces přípravy maximálně pod kontrolou. Spotřebič má navíc kompaktní rozměry, jednoduše se ovládá a disponuje praktickou funkcí nahřívání šálků.

Příprava kávy
7
Jednoduchost údržby
7.5
Kvalita zpracování
7.2
Poměr cena/výkon
8.3
Klady:
 • Nízká cena
 • Jednoduché provedení
 • Kompaktní rozměry
 • Parní tryska
 • Nahřívání šálků
Zápory:
 • Ne tak kvalitní provedení
 • Méně výkonná parní tryska
 • Chybějící indikátor nutnosti odvápnění