Test

Recenze: automatický kávovar DeLonghi Dinamica ECAM 350.55.B

V dnešní recenzi se zaměříme na plně automatický kávovar od značky DeLonghi, model Dinamica ECAM 350.55.B. Oproti přístrojům podobné cenové hladiny nabízí kávovar o něco vyšší kapacitu zásobníků na vodu i kávu, díky tomu se hodí především do domácností s vyšší spotřebou kávy nebo dokonce do kanceláří. Mnohé z vás rozhodně potěší i jeho funkce automatického šlehání mléka a relativní bezúdržbovost. Níže se dozvíte vše o jeho silných i slabších stránkách.

Příprava kávy

Model DeLonghi ECAM 350.55.B je plně automatický kávovar. Přístroje tohoto typu nabízí co možná nejjednodušší uživatelské prostředí, snadnou a rychlou přípravu kávy a v neposlední řadě i automatické čištění. Všechny tyto parametry splňuje Dinamica 350.55.B na výbornou. Příprava vaší oblíbené kávy vyžaduje stisknutí pouhého jednoho tlačítka, a to i včetně složitějších nápojů s mléčnou pěnou. Zároveň to však neznamená, že byste snad nad přípravou kávy neměli dostatek kontroly – kávovar totiž nabízí základní možnosti nastavení parametrů extrakce.

Jakou kávu si dáte dnes?

Ovládací panel modelu DeLonghi ECAM 350.55.B se nachází na jeho čelní straně a nabízí celkem 12 dotykových tlačítek, které vám umožní snadno připravit či nastavit vaši oblíbenou kávu. Díky přehlednému LCD displeji vás kávovar navíc provede všemi úkony.

Káva vždy na dosah ruky

Na panelu najdete:

 • tlačítka určené k navigaci v menu, 
 • tlačítko sloužící ke spuštění automatického proplachu kávovaru, 
 • volbu nastavení hlavních funkcí kávovaru, 
 • tlačítko pro nastavení síly kávy, která závisí na množství použité kávy,
 • a konečně 4 tlačítka na rychlou přípravu vámi předvolených káv.

Jedním stiskem tak snadno můžete připravit jeden či dva šálky krémového Espressa, delší Lungo, sametové Cappuccino, či jemné Caffè latte. Na spodním řádku ovládacího panelu pak najdete tlačítko, kterým otevřete menu na úpravu parametrů předvolených nápojů a poslední tlačítko slouží k otevření vaší vlastní nabídky.

Výsledná podoba, chuť, i cena připravené kávy, je díky těmto možnostem jen na vás. Největší vliv bude mít samozřejmě kvalita vstupních surovin – závisí na vámi zvoleném zrnu a mléce. Obecně se však dá říct, že Espresso lze připravit už do 5,- Kč. S malou investicí navíc si pak můžete doma pochutnat i na výběrové kávě.

Cappuccino za odměnu

Jednou z hlavních předností kávovaru De Longhi Dinamica 350.55.B je systém automatické přípravy mléčných nápojů LatteCrema. Konečně můžete zapomenout na nekonečné pokusy o vyšlehání té správné textury mléka na manuální trysce – stačí pouhé stisknutí tlačítka pro přípravu vašeho nápoje a kávovar se již o zbytek postará sám. To však neznamená, že byste si danou kávu s mléčnou pěnou nemohli nastavit přesně podle vašich představ. Díky možnostem nastavení mléka vám přístroj připraví horké mléko, krémovou pěnu na Flatwhite, nebo i hustou pěnu na Latte macchiato.

DeLonghi ECAM 350 vám vykouzlí skvělé Cappuccino
DeLonghi ECAM 350 vám vykouzlí skvělé Cappuccino

Celý modul LatteCrema je navíc odnímatelný, a tak můžete nádobku s mlékem snadno uskladnit v lednici či důkladně vymýt. Systém LatteCrema je dokonce opatřen funkcí automatického čištění – po každém použití se spařovač mléka sám vyčistí a vy si tak můžete svůj šálek kávy vychutnat bez starostí.

zpět na přehled ↑

Čištění a údržba

Značka DeLonghi se snaží vyvinout přístroje, které od uživatele vyžadují minimum pozornosti – mnohé z vás tak jistě příjemně překvapí funkce automatického čištění vodních cest kávovaru, trysek i karafy na mléko. Velikou výhodou modelu DeLonghi ECAM 350.55.B je dále vodní filtr, který chrání vodní cesty kávovaru před zavápněním. Správná tvrdost vody je navíc klíčová pro přípravu kvalitního šálku kávy.

Čištění v režii kávovaru

Veškeré vodní cesty kávovaru se před a po každém zapnutí automaticky propláchnou. Kávovar vás dále automaticky upozorní, kdy je potřeba vyprázdnit zásobník na kávovou sedlinu, který v případě modelu Dinamica 350.55.B pojme dávku na přibližně 14 šálků.

Kávovar vás sám upozorní, kdy je potřeba provést odvápnění jeho vodních cest. Tento proces není nijak složitý – celý proces čištění trvá pouhých 30 minut a kávovar vás jím jednoduše na svém přehledném displeji provede. Jednou za měsíc je vhodné důkladně vyčistit násypku na zrnkovou kávu a odvápnit zásobník na vodu.

Důkladnou údržbou zajistíte stálou a výbornou chuť vašich oblíbených kávových nápojů. Kromě toho prodloužíte také životnost celého přístroje.

Součástí údržby je také výměna vodního filtru
Součástí údržby je také výměna vodního filtru
zpět na přehled ↑

Funkce

Kávovar DeLonghi ECAM 350.55.B se hodí především pro ty, kteří si rádi pochutnají na dobré kávě bez zbytečných složitostí při nastavování. I přes svou jednoduchost však zároveň nabízí základní nastavení parametrů předvolených nápojů, které vám dovolí z vašich zrn dostat to nejlepší. Kávovar vyniká i svým automatickým systémem LatteCrema, který vám připraví jemnou mléčnou pěnu na Cappuccino či Latte macchiato pouhým stiskem tlačítka.

Na cestě k dokonalému šálku

Na ovládacím panelu si můžete měnit aroma neboli sílu kávy, což v praxi znamená objem zrn použitých na přípravu jednoho šálku. V menu nastavení nápojů pak můžete ovlivnit množství vody použité při extrakci a dokonce i teplotu vody. Kávovar však není zcela vhodný pro ty, kteří by chtěli mít nad parametry přípravy nápojů plnou kontrolu – nastavení je totiž poměrně zjednodušené.

V případě, že vyžadujete maximální kontrolu nad všemi parametry související s přípravou kávy, věnujte pozornost pákovým kávovarům s externím mlýnkem.

Kvalita kávy vždy přímo závisí na zdroji vody. Voda z vodovodu, je pro tuto potřebu ale často příliš tvrdá a balená voda zase zbytečně drahá a neekologická. Model DeLonghi ECAM 350.55.B je proto vybaven vodním filtrem, který lze po jednoduchém testu nastavit dle tvrdosti vámi používané vody. Pomocí papírku na měření tvrdosti stačí zjistit hodnoty vaší zdrojové vody a poté na filtru manuálně nastavit intenzitu filtrace. Voda, kterou pak budete používat nebude zbytečně zanášet vodní cesty kávovaru, a vy si tak ušetříte zbytečnou práci navíc při odvápňování. Tímto způsobem ušetříte i za odvápňovač – čištění bude totiž vyžadovat méně odvápňovacích cyklů, než bez filtrace.

Tichý mlýnek zabudovaný v modelu má kónické nerezové kameny a nabízí výběr mezi 13 možnostmi nastavení hrubosti mletí. Díky technologii tubeless system je navíc mlýnek připojený téměř bezprostředně ke komoře, kde se káva extrahuje, a tak se vám nestane, že by kávovar zadržoval zbytečné množství již namleté kávy ve svých útrobách.

Kromě zrnkové kávy vám DeLonghi ECAM 350 připraví i mletou směs
Kromě zrnkové kávy vám DeLonghi ECAM 350 připraví i mletou směs

Díky nastavitelné výšce trysek se vyhnete jakémukoliv nepořádku kolem. Přístroj v neposlední řadě také nabízí funkci samozapnutí a samovypnutí, které šetří energii a dále přispívají k jeho pohodlnému užívání.

zpět na přehled ↑

Příslušenství

Kávovar DeLonghi DeLonghi ECAM 350.55.B nabízí v porovnání s ostatními automatickými kávovary podobné či mírně nižší cenové hladiny, mezi které se řadí například DeLonghi ECAM 22.110.B (bez systému automatického šlehání mléka LatteCrema), DeLonghi ECAM 22.360, či DeLonghi ECAM 23.460, vyšší kapacitu zásobníků, a tak se mnohem lépe hodí do větších domácností či dokonce malých kanceláří. Násypka na kávu dokáže pojmout až 300 g kávy a zásobník na vodu až 1,8 litrů.

Kávovar je dodáván společně s již zmiňovaným filtrem vody, který lze jednoduše nastavit dle tvrdosti vody, kterou pro přípravu kávy běžně používáte. Tímto způsobem šetříte vodovodní cesty kávovaru a zajistíte i čistší chuťový profil vaší kávy.

Zásadní komponentou, která je dodávaná společně s kávovarem, je nádoba na mléko, kterou snadno ke kávovaru připojíte a znovu odpojíte pro případné uskladnění mléka v lednici. Příhodná je pak funkce automatického čištění nádržky na mléko – kávovar se o čistotu celého systému při každém použití postará sám. Pokud se rozhodnete nádobku na mléko důkladně vymýt manuálně, rozhodně ji myjte ručně a ne v myčce – v opačném případě by se rychle zničila.

Vše důležité ke kávovaru dostanete od výrobce
Vše důležité ke kávovaru dostanete od výrobce
zpět na přehled ↑

Kvalita zpracování

Značka DeLonghi je léty ověřeným výrobcem kávovarů. Jejich kávovary jsou tradičně vyhlášené právě svou vysokou kvalitou zpracování. Kávovar DeLonghi ECAM 350.55.B se navíc řadí mezi lépe vybavené modely v nabídce. Díky vyšší kapacitě zásobníků a kvalitním komponentám se na něj rozhodně můžete spolehnout.

Dále je nutno zmínit, že kávovar se na trhu nachází v několika barevných variantách. Označení DeLonghi ECAM 350.55.B přísluší elegantní verzi provedené v černém laku a model DeLonghi ECAM 350.55.SB zase zapadne do moderních interiérů díky kombinaci stříbrné a černé.

Porovnání

Jak už bylo zmíněno, model Dinamica 350.55.B patří mezi vybavenější modely značky DeLonghi. Jeho výhodou je především vyšší kapacita zásobníků, ale rozhodně i přehlednější displej s dotykovými tlačítky. Pokud se však podíváte na ostatní funkce, zjistíte, že většinu z nich dokážou pokrýt i kávovary řady 22, do které patří například DeLonghi ECAM 22.360 či řady 23 jako DeLonghi ECAM 23.460

Pokud mezi těmito modely váháte, zaměřte se především na vaši předpokládanou spotřebu kávy – Dinamica 350.55.B se v tomto ohledu nachází přesně ve zlatém středu. Pokud byste naopak hledali kávovar, který zvládne ještě rušnější provoz větších domácností a kanceláří, zvolte raději například Eletta Cappuccino TOP ECAM 45.760.W.

Díky jeho univerzálnosti i mnohým šikovným funkcím můžeme model DeLonghi ECAM 350.55.B směle řadit mezi zlatý střed nabídky plně automatických kávovarů od značky DeLonghi.

Náhradní díly

DeLonghi je již dlouho zavedenou značkou – proto se nemusíte bát, že by náhradní díly či servis k jejich kávovarům byly nedostupné. Snadno lze sehnat například komponenty, které jsou při manipulaci nejnáchylnější k poškození, jako je nádoba na mléko či odkapávací miska.

zpět na přehled ↑

Technické specifikace

 • Rozměry: 23,6 x 42,9 x 34,8 cm
 • Příkon: 1450 W
 • Nádrž na vodu: 1,8 l
 • Nádrž na mléko: ano – objem 0,5 l
 • Tlak: 15 bar
 • Cena jedné kávy: nízká až střední
zpět na přehled ↑

Závěr

Pokud hledáte univerzální plně automatický kávovar do domácností s vyšší spotřebou kávy či menších kanceláří, je pro vás DeLonghi ECAM 350.55.B téměř jasnou volbou. Rychlá a bezstarostná příprava kávy se u tohoto modelu díky systému LatteCrema týká i složitějších kávových nápojů na bázi mléka a vyšší kapacita všech zásobníků zajistí, že kávovar běžný denní provoz zvládne bez větší pozornosti. Tento model je jednoduše zlatým středem v nabídce značky DeLonghi s výborným poměrem ceny a výkonu, který však zároveň překvapí plnou technickou výbavou.

8.5 Hodnocení
Automatický kávovar, který připraví i 14 káv bez nutnosti doplnění surovin

Plně automatický kávovar DeLonghi DeLonghi ECAM 350.55.B zvládne díky své vyšší kapacitě zásobníků a automatickému systémem šlehání mléka LatteCrema i rušnější provoz ve větších domácnostech či menších kancelářích. S ohledem na nabízené funkce a kvalitu zpracování nabízí velice zajímavý poměr ceny a výkonu.

Příprava kávy
9.2
Jednoduchost údržby
7.2
Kvalita zpracování
8
Poměr cena/výkon
9.5
Klady:
 • kvalitní provedení
 • jednoduché ovládání
 • sytém v češtině
 • možnost úpravy parametrů kávy
Zápory:
 • příprava kávy započne i když v jednom ze zásobníků není dostatek surovin, po upozornění a doplnění začínáte znovu
 • nerezové plochy na šálky se ihned poškrábou